Voleb se zúčastní všech pět stran, jež se v roce 2008 dostaly do krajského zastupitelstva ČSSD, KSČM, ODS, Starostové pro Liberecký kraj (SLK) i Strana pro otevřenou společnost (SOS).

Očekávání Změny

S velkými ambicemi míří do krajských voleb nově založené politické hnutí Změna pro Liberecký kraj odvolaného libereckého primátora Jana Korytáře. Do voleb jde ve spojení se Stranou zelených.

Korytář není v krajských volbách nováčkem, před čtyřmi lety byl lídrem právě kandidátky Zelených. Strana se tehdy do zastupitelstva nedostala, skončila těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou k zisku mandátu. Teď věří, že mu hlas dá až 30 procent voličů.

Podzimní krajské volby v Libereckém kraji budou bez hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD), v kraji už se to pomalu stává tradicí.

Před čtyřmi lety vystřídal v čele kandidátky ODS tehdejšího hejtmana Petra Skokana jeho kolega Radim Zika a Skokan kandidoval do Senátu na Českolipsku. Podobně letos postavila ČSSD do čela své krajské kandidátky novou tvář bývalou učitelku Lenku Kadlecovou, a Eichler kandiduje do Senátu na Jablonecku.

Nováčci v boji o kraj

Poprvé se bude v krajských volbách v Libereckém kraji ucházet o přízeň voličů Česká pirátská strana (Piráti) nebo čerstvě registrovaná Česká strana selského rozumu (ČSSR), kterou založili místní zemědělci.

„Nejde o žádnou recesi, k založení vlastní strany nás vedly politické události posledního roku, kdy velké politické strany stále více ztrácejí na důvěryhodnosti," řekl lídr kandidátky Robert Erlebach, který je místopředsedou Regionální agrární rady Libereckého kraje.

Samostatnou kandidátku do krajských voleb sestavili letos SNK Evropští demokraté, kteří před čtyřmi lety kandidovali ve spojení s KDU-ČSL. Ta však letos vsadila na spojení se Stranou soukromníků České republiky (KDU-ČSL+SsČR).

O přízeň voličů se budou ucházet i Národní socialisté levice 21. století nebo hnutí Nová budoucnost pro Liberecký kraj (NBPLK) v čele s ředitelem jabloneckého divadla Pavlem Žurem.

Samostatnou kandidátku sestavila také Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ) nebo Strana svobodných občanů (Svobodní).

V posledních krajských volbách v roce 2008 vyhrála v Libereckém kraji ČSSD. Získala třetinu z 45 křesel v krajském zastupitelstvu. Za ní skončila dříve vítězná ODS s 12 mandáty. Třetí byli komunisté s osmi křesly. Sedm míst mají starostové a tři SOS. Nikdo další se do zastupitelstva nedostal. V čele kraje stojí menšinová koalice ČSSD a SOS s 18 mandáty, vládne za podpory komunistů. ODS a starostové jsou v opozici.

ČESKOLIPSKÁ NEJ Z KANDIDÁTEK

Ani na jedné z celkových dvaceti kandidátek politických subjektů, které budou v říjnových krajských volbách usilovat o křesla v zastupitelstvu, nechybí člověk z Českolipska. Držíme dokonce několik prvenství.

Místní kandidátky

Na kandidátce České strany národně sociální figuruje pouze osm jmen, ale zato všichni jejich nositelé žijí v České Lípě a nejbližším okolí. Podobně je na tom Národní prosperita. Sedmičlennou kandidátku „kazí" jiným bydlištěm Štěpán Aleš z Paceřic, abychom mohli říci, že je jinak složená jen z „našich" lidí. Oba zmíněné subjekty ale mají kvůli malému počtu adeptů na krajského zastupitele velmi malou šanci na úspěch ve volbách.

Nejmladší, nejstarší

Nejmladším, kdo usiluje o vstup do krajské politiky, je teprve devatenáctiletý student Jan Šlajs z Prysku za Stranu svobodných občanů. Za ni kandiduje i nejstarší člověk z Českolipska jednasedmdesátiletý penzista Jan Hořice z Ralska.

Nejvíce hejtmanů

Od vzniku Libereckého kraje v roce 2000 nikdy Českolipsko nevyslalo do volebního klání tolik adeptů na hejtmanské křeslo jako letos. Jsou hned čtyři: zkušená úřednice Eva Bartoňová z České Lípy v dresu ODS, sexbomba ze Skalice u České Lípy Lenka Kadlecová v barvách ČSSD, vždy transparentní Jiří Kočandrle ze Žizníkova u České Lípy hájící tým TOP 09 a STAN nebo létající ředitel záchranky z Pertoltic pod Ralskem Stanislav Mackovík z KSČM.

Profese

Profese i vzdělání mají nominovaní z Českolipska všelijaké. Mezi nejrůznějšími komunálními politiky probleskne mimo jiné loutkoherečka, mladí invalidní důchodci, pivovarník, romský mentor, městský strážník, zástupce ředitele gymnázia nebo školník. Politicky aktivní jsou i ženy na mateřské dovolené a důchodci.

Hana Moudrá: Nové tváře by měly přinést nové nápady

Do křesel krajských zastupitelů chce usednout celá řada nováčků. Oproti tomu jiní dobrovolně odchází. Jednou z nich je českolipská starostka Hana Moudrá. Ta za ODS strávila v krajském zastupitelstvu osm let. Víc už sama nechce. „Jsem unavená, chtěla bych si odpočinout," vysvětluje Hana Moudrá, proč už její jméno nenajdeme na kandidátce.

Osobně se domnívá, že politik by měl být ve funkci maximálně dvě volební období, pak sklouzává ke stereotypu. „Jede stále ve stejných kolejích, jedná se stejnými lidmi. To se musí zákonitě projevit. Proto by měli přijít noví lidé, kteří přinesou čerstvé myšlenky, jiný pohled na věc," myslí si Hana Moudrá.

Po osmiletých zkušenostech hodnotí jako největší úspěch krajských zastupitelů to, že se konečně podařilo rozhýbat řešení stavby hospicu, který v Libereckém kraji citelně chybí, aby ulevil nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám.

Zápor naopak vidí v tom, že se nedaří udržet rozpočty bez dluhových zátěží. „To ale platí nejen pro kraj, ale i obce, které doplácejí na nízké příjmy," dodává Hana Moudrá.

Komu dáte svůj hlas v krajských volbách?

Zatipovat si a projevit nezávazně svoji vůli můžete na webu Českolipského deníku od 24. září do začátku října.

Vybírat můžete ze seznamu všech dvaceti politických subjektů, které se uchází o vaši přízeň a dát jim v anketě svůj hlas (HLASOVAT MŮŽETE Z JEDNOHO POČÍTAČE MAXIMÁLNĚ JEDNOU ZA DEN!).

Pokud máte vzkaz pro politické strany, nebo jejich kandidáty, můžete jej napsat v diskusi pod anketou.