Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby nanečisto: Chcete Zemana, ukázala blesková anketa Deníku

Česká Lípa - Čtenáři v anketě Českolipského deníku vystřelili jezevce z Vysočiny na Hrad. Za pět dní rozhodnete už natvrdo

8.1.2013 24
SDÍLEJ:

U čtenářů Českolipského deníku zvítězil Miloš Zeman. Kdo z kandidátů nakonec složí prezidentský slib a stane se na příštích pět let hlavou českého státu rozhodnou voliči poprvé v přímé volbě.Foto: Deník

Prezidentská kampaň jde do finiše. Který z devíti kandidátů se stane novou hlavou státu? Podle bleskové víkendové ankety Českolipského deníku by čtenáři chtěli příštích pět let vidět na Pražském hradě Miloše Zemana.

Pokud by skutečné prezidentské volby kopírovaly vaše naprosto nezávazné tipování na webových stránkách Českolipského deníku, stal by se jezevec z Vysočiny novým českým prezidentem hned v prvním kole. Z celkových 460 hlasů od vás dostal potřebnou nadpoloviční většinu 257. „Je to zkušený politik a má smysl pro humor," napsal v diskusi Jan Beran.

Ostatní z pelotonu uchazečů o Hrad se už jen podělili o zbývající hlasy. Ve sportovní terminologii by stříbrnou příčku obsadila Jana Bobošíková (55 hlasů), jíž se přezdívá Klaus v sukních, a bronzovou pak alternativní Vladimír Franz (37 hlasů). S bramborovou medailí od vás se musí spokojit v průzkumech favorizovaný Jan Fisher (35 hlasů).

Jak ale skutečně dopadne historicky první přímá volba prezidenta, budou voliči rozhodovat již za pět dní. Zda půjdete volit a komu z uchazečů na Hrad dáte hlas, je jen na vás. „Je to svobodné rozhodnutí každého z vás," zhodnotil ve webové diskusi David.

Jak jste hlasovali: Výsledky ankety ZDE

JAK SE VOLÍ PREZIDENT

Přímá volba prezidenta se řídí postupem u senátních voleb.Volba prezidenta tak může probíhat ve dvou kolech.

1. kolo: 11. a 12. ledna - vybírat budeme z devíti kandidátů. Z nich se stane prezidentem ten, kdo obdrží nadpoloviční většinu platných hlasů, tedy více než 50%. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů v 1. kole, postupují dva nejúspěšnější do 2. kola. V případě rovnosti hlasů postupují ti, kteří získali nejvíce platných hlasů.

2. kolo: 25. a 26. ledna - Jestliže z něj nevzejde jeden kandidát s nejvyšším počtem platných hlasů, nebo nastane rovnost, a prezident nebude zvolen, vyhlásí se do 10 dnů zcela nová volba prezidenta republiky.

• Volič musí hlasovat osobně.

• Ve volební místnost iprokáže svoji totožnost a státní občanství ČR( například. občanský průkaz, cestovní pas)

• Od volební komise dostane prázdnou úřední obálku, do níž za plentou vloží vybraný lístek. Poté před komisí vhodí obálku do volební urny.

• Aby byl hlas platný, musí volič do úřední obálky dát jen jeden hlasovací lístek.

• Volič může požádat ze závažných důvodů, např. zdravotních, obecní úřad nebo ve dnech voleb pak okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, ale pouze v daném územním obvodu.

Autor: Radmila Pokorná

8.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení