Nechyběl ani lídr kandidátky v Libereckém kraji Petr Beitl. „Absolutní úspěch by byl ty volby vyhrát, ale věděli jsme, že to bude těžké. Jsem rád, že plánovaná koalice má ve sněmovně převahu, a to je v podstatě ten hlavní cíl,“ popsal průběh voleb Beitl.

Atmosféra se nesla v uvolněném duchu. Skupinky mezi sebou čile diskutovaly, někteří zaháněli nervozitu a napětí cigaretkou. Jedním z nich byl i Vít Vomáčka, který na kandidátce byl na třetím místě. Voliči ho vykroužkovali a tím pádem získal křeslo v poslanecké sněmovně. V komunální politice není žádný nováček, od roku 1991 zastává funkci starosty obce Kravaře. „Pro mě osobně to je bomba a zadostiučinění. Zároveň to představuje neskutečnou zodpovědnost a uvědomuji si očekávání voličů,“ řekl Deníku Vomáčka, který netajil dojetí.

Podle Beitla se projekt koalice vyplatil, podařilo se jim oslovit i ty, které je obvykle nevolili. „Větší zisk mandátů oproti minulým volbám je jasná známka toho, že koalice byla dobrým plánem a povedlo se nám to,“ dodal s tím, že dosáhli očekávaného výsledku. Vomáčka zase ocenil férovost a spolupráci stran v rámci koalice a zdařilou kampaň, která přinesla své ovoce. Zatím ještě netuší, zda si ponechá obě funkce, tedy starosty i poslance. „Kravaře miluji, ale chci se práci ve sněmově věnovat naplno,“ dodal Vomáčka.

Jak se postupně blížily finální součty, atmosféra nabírala na síle. Bujaré veselí nastalo v okamžiku, kdy SPOLU překonalo na celostátní úrovni ANO 2011. „Teď je potřeba postupovat krok za krokem. Věřím, že se případnou patovou situaci podaří co nejrychleji překonat. A to intenzivním a konstruktivním politickým vyjednáváním,“ nastínil plány do budoucna Petr Beitl.

Na Jablonecku triumfovala koalice se ziskem 26,75 % hlasů a umístila se na prvním místě. V okrese Liberec skončila třetí se ziskem 21,6. V Libereckém kraji uzmula koalice druhé místo. „Děkujeme! SPOLU přineseme změnu!“ okomentoval celostátní úspěch koalice předseda ODS Petr Fiala.