Nebyl to takový „fičák" jako vloni pod taktovkou Leoše Mareše, ale o pořádnou zábavu v soutěži Mladý moderátor nebyla ani letos nouze. Už sedmý ročník akce, kterou pořádá Základní škola Slovanka a její vlastní Rádio Slovanka, probíhal v pátek od rána až do odpoledne v kině Crystal v České Lípě.

Porotě plné známých osobností v čele s Terezou Pergnerovou se představilo více než čtyřicet soutěžících od 7 do 19 let, jejichž snem je stát se novinářem, moderátorem nebo hercem. Soutěžící se do České Lípy sjeli z nejrůznějších koutů Česka, nejvzdálenějším „mladým moderátorem" byl Miloš Fiala z Brna, který nakonec v kategorii šestých a sedmých tříd obsadil druhé místo. Při improvizaci v komentování si vymyslel fiktivní asistentku a vybízel ji: „Maruško, posuň mi obraz."

Fialu porazila Eliška Týfová, která v soutěži zabodovala už vloni. Letos ohromila porotu, když rozhlasové moderátorce Lucii Sinkové dokázala při rozhovoru vnutit představu, že její dům zničilo tornádo.

„Tak Hano, teď mám okno…"

Rozhovory soutěžících s porotci vůbec přinášely zajímavé momenty. Třeba středoškolačka Terezie Chrtková z Jilemnice, která kromě moderování také ráda hraje volejbal, se Terezy Pergenerové ptala, jestli už někdy uklízela hřiště. Ondřej Dobrovolný, soutěžící v kategorii 6. a 7. tříd se zase zpěváka Davida Gránského, patrona soutěže, ptal, jak se mu „porotí". Kouzelný byl také domácí Šimon Policer z nejmladší kategorie, který zpovídal televizního reportéra Martina Kočárka. Ptal se, jak se mu líbila dnešní premiéra. Když Kočárek odpověděl, že na ní nebyl, nenechal se malý moderátor odbýt a bezelstně se podivil „A co jste teda dělal?"

V Šimonově kategorii dobře pobavila také Natálka Kuzmanovičová, která zpovídala starostku České Lípy Hanu Moudrou. Nejdřív se jí optala, jak jí může říkat, a pak jí s klidem oznámila: „Tak Hano, teď mě nic nenapadá." Nakonec si ale na otázku vzpomněla a ptala se starostky: „Co tě sem přivádí?"

Porota Mladého moderátora• Tereza Pergnerová
• David Gránský, herec, zpěvák a patron soutěže
• Martin Kočárek, reportér TV Nova
• Pavel Callta, zpěvák, pocházející z České Lípy
• Petr Ticháček, moderátor Snídaně s Novou
• Eva Burešová, zpěvačka a herečka
• Tomáš Mařas, Český rozhlas
• Hana Moudrá, starostka České Lípy
• Lucie Sinková, rádio Bonton
• Soňa Holingerová, mluvčí ČEZ

V nejstarší kategorii středoškoláků nad 18 let uspěla českolipská Euroškola, když triumfoval její student Tomáš Karásek. „Nemyslel jsem na to, jak dopadnu. Chtěl jsem si to tady užít a to se moc povedlo," pochvaloval si po vítězství.

V kategorii středoškoláků do 18 let reprezentovala Euroškolu také ruská studentka 1. ročníku Viktoriya Hryhoryeva, která v 1. kole „vystřihla" rozhovor v ruštině o hokeji. Hryhoryeva, která mluví plynně česky i rusky a učí se i angličtinu a francouzštinu, by ráda jednou pracovala jako novinářka. „Jsem spokojená, doufám, že náš rozhovor zaujal," přála si, do finále ale nakonec pohledná dívka nepostoupila.

V její kategorii triumfovala Magdaléna Nešněrová, která v závěrečné části komentovala dopředu neznámé video neuvěřitelnými hláškami. Při záběrech na koně například volala: „Vyzývám všechny milovníky koní, zvedněte ruce a volejte halelujaaaa!"

Kategorii 8. a 9. tříd opanoval Kristián Bušta z České Lípy, 6. a 7. třídám vévodila už zmíněná Eliška Týfová, 4. až 5. třídy vyhrál Šimon Policer a 1. až 3. třídy ovládla Anita Šibravová, která se „proslavila" hláškou „Běžim, běžim, zakopnu a ležim".

Moderátorská soutěž Základní školy Slovanka nenadchla jenom soutěžící. Jak se nakonec ukázalo, pobavila výborně i porotu.

Zpěvačka a herečka Eva Burešová na závěr přiznala, že nečekala, že soutěž bude tak dobrá. „Jsem na všechny hrozně pyšná. Příští rok tady budu klidně sedět v rohu, protože tu chci prostě být," dodala dvacetiletá hvězda seriálu Gympl a soutěže Československo má talent.

Zpěvák Pavel Callta, který se ještě jako student Euroškoly účastnil 1. ročníku Mladého moderátora, všem soutěžícím vzkázal, že sny se plní. „Makejte a běžte si za tím," řekl zpěvák.

Úžasnou soutěž sledovalo ze tří čtvrtin zaplněné a často bouřící českolipské kino.