Škody na obecním majetku jsou podle starostky obce Marie Bernátové větší než před třemi lety, kdy Liberecký kraj zasáhla blesková povodeň a zničila majetek za více než osm miliard korun.

Většina jiných obcí naopak nyní hlásí znatelně menší škody než před třemi lety. Výši škod chce mít kraj pohromadě do příští středy. Vláda dnes odvolala pro Liberecký kraj stav nouze.

Ve Volfarticích s 650 obyvateli způsobily záplavy na obecním majetku škody za 7,7 milionu. „Máme narušené dva mostky, které budou potřebovat úplně obnovit, a škody jsou i na místních komunikacích," uvedla starostka. Opravy podle ní potřebují i krajské silnice a břehy potoka Libchavy patřícího do Povodí Ohře.

Obyvatelům obce ale voda domy nepoškodila. „Dostala se jen do sklepů," dodala starostka.

Projevily se skryté vady 

Ještě větší škody jsou v nedaleké Stružnici - na obecním a soukromém majetku za 10,3 milionu. „Nebyla to u nás mimořádná povodeň, ale zřejmě se projevily skryté vady z předchozích záplav," uvedl starosta Jan Mečíř. Podle něj je to čtvrtá od roku 2010.

„Po zkušenosti z povodní z roku 1981 je potřeba tak pět let, aby to pořádně vyschlo," zmínil starosta. Problémy tentokrát nepůsobila jen Ploučnice, ale i voda z luk. „Ohrožovala i domy, u kterých řeka neteče," konstatoval Mečíř. Vyměnit potřebuje zejména jeden mostek, bez něj se lidem cesta prodlouží asi o deset minut. Při záplavách v roce 2010 byly škody na obecním a soukromém majetku za 36 milionů korun.

Škody za zhruba čtyři miliony mají v Chrastavě na Liberecku. Podle starosty Michaela Canova je poškozeno několik opěrných zdí a propustků. „Škody jsou především na Vítkovském potoce," dodal. Chrastava patřila před třemi lety k obcím, které tehdy srpnové povodně poškodily nejvíce. Škody jen na obecním majetku přesáhly 200 milionů korun.

Mezi nejpostiženějšími v roce 2010 byla i Višňová na Frýdlantsku, tehdy škody na obecním majetku přesáhly 36 milionů. Tentokrát silnice i mosty nápor vody přečkaly beze škod.

Nejdéle zatopenou obcí při letošních povodních byla v Libereckém kraji část Černous na Frýdlantsku. Podle starosty Vladimíra Kellera byl ale tentokrát zatopený jen jeden dům. „V srpnu 2010 to byly čtyři domy," uvedl Keller. Škody v obci s 360 obyvateli jsou podle něj za 290.000 korun. Vyčistit se musí kanalizace nebo opravit mostky. „Do podzimu bychom chtěli mít vše opraveno," dodal.

Škody rostou každým dnem

Větší škody způsobily záplavy na krajských silnicích druhých a třetích tříd, Krajská správa silnic je vyčíslila na 125 milionů. „Roste to každým dnem, relevantní číslo bude mít za týden," řekl hejtman Martin Půta.

Ve středu jednal se starosty všech postižených obcí v kraji. „Měli drobné připomínky ke komunikací s krajskou správou silnic, zejména na Českolipsku. Mluvili jsme i o problematických místech, kde dochází k častým záplavám, konkrétně se jedná o Černousy, Višňovou a Pertoltice. Budeme jednat s povodím a ochranáři přírody o možné úpravě koryt," dodal Půta.

Desítky milionů korun si zřejmě vyžádá i oprava poškozené železniční trati z Křižan do Rynoltic na Liberecku. Obnova úseku na trase z Liberce na Českou Lípu potrvá nejméně měsíc. Velká voda strhla násep a zhruba 70 metrů kolejí zůstalo viset ve vzduchu.

Letošní záplavy zasáhly v Libereckém kraji 45 obcí. V srpnu 2010 velká voda škodila v 81 obcích a na ploše 1800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje. Pět lidí tehdy připravila o život, další 2000 jich museli své domovy opustit. Sedm domů voda vzala, desítky jich bylo nutné zbourat.