Obec Volfartice se ze dne na den ocitla bez funkčního zastupitelstva. Tři ze sedmi zastupitelů rezignovali ve středu na své funkce a starostka Květoslava Loňková, která má už delší dobu psychické problémy, jejich odstoupení neunesla a rezignovala také. Ze sedmičlenného zastupitelstva na radnici zbyli pouze tři zastupitelé a nemají tak potřebnou nadpoloviční většinu, se kterou je možné vést obec.
„V posledních měsících měla velké psychické problémy. Příliš pracovala a za deset let ve funkci starostky neměla téměř žádné volno. To se na jejím psychickém stavu velmi silně odrazilo a začala na deprese užívat mnoho léků,“ sdělil Oldřich Loněk, současný místostarosta Volfartic a manžel nyní už bývalé starostky Květoslavy Loňkové.
Na funkci místostarosty zvolili zastupitelé Oldřicha Loňka při lednovém zasedání, při kterém z funkce zároveň odvolali bývalého místostarostu Milana Janečka. Od té doby psychický tlak na starostku ještě více gradoval. Kromě toho, že ji mnoho lidí přesvědčovalo, aby vyhledala pomoc, což ona odmítala, tak se také v obci objevil pomlouvačný anonymní leták a anonymní pisatel začal rozesílat i různé dopisy. „To její duševní stav ještě zhoršilo,“ říká Oldřich Loněk.

Podle slov úřednic obecního úřadu vedla dlouhou dobu celou obec sama a všechny starosti padaly na její hlavu. Starostkou obce byla nepřetržitě od roku 1998 a za tu dobu podle úřednic udělala mnoho práce a také mezi místními obyvateli je velmi oblíbená. Za jejího vedení vybudovali v obci vodovod, hřiště na nohejbal nebo společenskou místnost. Opravili požární zbrojnici, budovu školy nebo veřejné osvětlení. Pořádali nejrůznější kulturní akce a zachránili prodejnu potravin. V současné době mají také připravený projekt na kanalizaci.
„Kromě toho dokázala starostka z ročního pětimilionového rozpočtu ušetřit během svého působení na radnici téměř sedm a půl milionu korun, které nyní máme na účtu,“ sdělila účetní obecního úřadu.
Vyjádření bývalé starostky se nám ani přes veškerou snahu nepodařilo získat.
Na to, co se bude dít na volfartické radnici, odpověděl pracovník tiskového odboru ministerstva vnitra Vladimír Řepka. „V řádu několika dní jmenuje ministr vnitra správce obce. Ten bude obec řídit až do doby, než se vyhlásí předčasné volby. Vyhlásí je ministr během několika následujících měsíců,“ vysvětlil Vladimír Řepka. „Správcem bude jmenovaný zkušený pracovník odboru dohledu ministerstva. Tato situace by neměla nijak výrazně ohrozit chod obce,“ dodává na závěr