VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voliči v Ralsku rozhodnou, kdo má lepší recept

Ralsko - Město má problém s dlouhodobou vysokou nezaměstnaností

15.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Šimr

hlasy voličů v Ralsku se uchází sedm politických subjektů. Letos na scénu komunální politiky ve městě vstupuje nově TOP 09 a Suverenita Jany Bobošíkové, naopak oproti předchozím volbám chybí ODS.

Před čtyřmi lety ve volbách vyhrála Strana pro otevřenou společnost (SOS), která získala 24,7 % a s tím čtyři křesla v zastupitelstvu, druhá byla KSČM s 21,2 % a třemi křesly, následovaná Iniciativou nezávislých Ralsko s necelými 18 %, SNK Evropští demokraté s 16,7 %, které rovněž získalo tři mandáty. Po jednom křesle obsadila ČSSD (11,5 %) a ODS (9,3 %).

Letos je hlavním tématem kandidujících zlepšení dopravní obslužnosti, infrastruktury města, informovanost a komunikace úřadu s obyvateli, a v neposlední řadě také zaměstnanost.

Právě ta je v Ralsku jedním z největších problémů. Dlouhodobě je tu kolem 28 % obyvatel bez práce a možnost sehnat zaměstnání je mizivá.
Deník se proto zeptal kandidátů, jak by se popasovali s řešením vysoké nezaměstnanosti. Vyjmenovat mohli maximálně tři možnosti.

Zde jsou odpovědi:

Václav Bilický (KSČM)

Ovlivňujeme postupnou restrukturalizaci ekonomických aktivit v Ralsku směrem k oborům s vysokou zaměstnaností. (Připravované podniky Intedor 40 míst, Proinject 80 míst, Lingua Med 100 i více míst).
Zvyšujeme zaměstnanost ve veřejných službách nejrůznějšího charakteru: údržba zeleně a veřejných ploch, zimní úklid cest a chodníků, (z 20letých pralesů vytváříme parky a oku lahodící čisté prostředí); Ve školství (navýšení kapacity mateřské školy).Od listopadu 2010 pokračujeme ve spolupráci s úřadem práce při zapojení nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací ve prospěch města s navýšením minimálně o 100 %.
Vytváříme ekonomické stimuly pro znovuoživení drobných obchodních aktivit v historickém centru Kuřívod a na Ploužnici.

Roman Falta (nezávislý Suverenita)

Měli bychom podporovat malé a střední podnikatele a snažit se přilákat velké investory do průmyslové zóny v Kuřívodech.
Pomoci by nám mohly úlevy pro živnostníky, kteří by například nemuseli platit v městských objektech nájem, pokud by zaměstnali zdejší obyvatele.

Pavel Karabinoš (nezávislý SOS)

Problémem je nedostatek autobusových spojů, kvůli nimž se lidé špatně dostávají do zaměstnání. Důležité proto je, zlepšit dopravní obslužnost.
Podpořit nové investory zmírněním podmínek.
Snažit se získat podpory od úřadu práce, státní a evropské dotace.

Miroslav Králík (ČSSD)

Pro potencionální zaměstnavatele nastavit výhodné podmínky tak, abychom z nich “nesedřeli kůži“. Například nemusíme pronajímat pozemky za maximální cenu.
Ralsko bohužel nenabízí kvalifikované pracovníky, proto bychom měli ve spolupráci s úřadem práce pořádat rekvalifikační kurzy podle potřeb investorů. Důležité je i brát investora jako partnera města a domlouvat se s ním například na společném postupu při čerpání dotací.

Jan Papež (nezávislý TOP 09)

S ohledem na to, že kandiduji za pravicovou stranu, přikláním se k řešení problému s nezaměstnaností prostřednictvím podpory drobného podnikání a živností, čímž by mohla vzniknout nová pracovní místa.

Miloš Tita (Iniciativa nezávislých Ralsko)

V rámci snižování nezaměstnanosti chceme aktivně spolupracovat s Úřadem práce, jednak na rozvoji veřejně prospěšných prací (další žádosti o možnost rozšíření byly na ÚP již odeslány), a dále na činnosti, rozšiřující možnost zaměstnanosti obyvatel, jako jsou rekvalifikační kursy, nabídková řízení, zvyšování znalostí apod. K tomu zároveň poskytneme potřebné prostory v majetku města, a to bezúplatně.
2. Dále chceme aktivně vstupovat do jednání s potenciálními zaměstnavateli a připravit pobídkový systém, který by zatraktivnil investice v Ralsku. A to včetně získávání pozemků ve spolupráci s Libereckým krajem.
3. A v neposlední řadě záměr vzniku Fondu pro vzdělání, který by z prostředků města a darů (např. od zaměstnavatelů) podporoval školáky 2. stupně základních škol a středoškoláky, včetně učňů, k co nejlepším výsledkům ve vzdělání a snazšímu a kvalitnějšímu uplatnění v budoucím životě. Nevysokou úroveň vzdělání považujeme za palčivý problém, který brání vyššímu uplatnění na trhu práce i většímu zájmu potenciálních investorů a zaměstnavatelů.

Oto Váradi (SNK Evropští demokraté)

Budeme podporovat podnikatele a živnostníky a navážeme na dobré věci, které se povedly vedení radnice v končícím volebním období jako jsou například nová pracovní místa v kuřívodské průmyslové zóně. Budeme podporovat všechny občany Ralska, kteří chtějí pracovat a to tím, že jim například zlepšíme občanskou vybavenost nebo dopravu.
Možností je i příspěvek na zaměstnanost pro podnik, který bude déle než půl roku zaměstnávat obyvatele Ralska. Město by tak mohlo přispět na snížení nákladů na pracovníky a tím zvýhodníme naše občany, a nebude tak docházet k situacím, kterým jsou vystaveni obyvatelé Jáhlová, že pokud řeknou odkud jsou, tak je odmítají zaměstnat.

Autor: Radmila Pokorná

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260257 – vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I, Odbor kontrolní, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění. Služební místo je zařazeno do 10. platové třídy. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavel Holčák, +420 487 808 340.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská100 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Posezónní údržba rekreačního střediska. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplní práce budou drobné opravy, natírání., , Vhodné pro cizince, vhodné pro absolventy, vhodné pro mladistvé., , Nabízíme: pracovněprávní vztah uzavřený Dohodou o provedení práce, hrubou hodinovou mzdu od 100 Kč do 140 Kč. Pracovní úvazek je možno upravit dle dohody., , Místo výkonu práce: Svor.. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o. - 001, 471 51 Svor. Informace: Zora Houšková, +420 725 455 115.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 253, Zákupy., Pracovní doba od pondělí do pátku, víkendy a svátky volné!, ŘP sk. C a profesní průkaz - podmínkou!, Základní mzda 19.000 Kč+prémie+benefity!, První kontakt telefonicky nebo emailem!. Pracoviště: Alimpex food a.s. - 001, Nádražní, č.p. 253, 471 23 Zákupy. Informace: Iveta Gondolová, +420 737 389 160.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru17 400 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru správy majetku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: celoroční údržba veřejného prostranství s využitím ručního nářadí a mechanizačních prostředků. Manipulace s odpadovými nádobami a těžkými břemeny v rámci zákonné úpravy. Údržba bytového a nebytového fondu města. Drobné zámečnické práce. , Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 4. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (17 400 Kč), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, " střední vzdělání (vyučení), " manuální zručnost, Výhodou:, " praxe s prací se sekačkami, křovinořezy, motorovými pilami, sněžnými frézami apod. , " průkaz odborné kvalifikace , , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní spoření, zvyšování kvalifikace formou školení., , Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, , Přílohy přihlášky: , - životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 12.03.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Údržbář" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Zdenka Břoušková, +420 487 881 178.

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.

Hasiči z celé země, spojte se. Chystá se největší hasičská fontána na světě

Zklamaní čeští hokejisté pro prohraném semifinále s Ruskem na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
AKTUALIZOVÁNO
8

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Postižené ženy se z Jestřebí přestěhují na okraj centra České Lípy

Česká Lípa – Konec bydlení v ústavu. Na jaře začne rekonstrukce domu v České Lípě, kde naleznou nový domov ženy s postižením.

ANKETA: Rusové budí respekt. Češi je ale mohou porazit

Páteční hokejová bitva s olympijským týmem ruských sportovců se blíží. Dokážou Češi zastavit rudou mašinu?

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Prysk

Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT