VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voliči v Ralsku rozhodnou, kdo má lepší recept

Ralsko - Město má problém s dlouhodobou vysokou nezaměstnaností

15.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Šimr

hlasy voličů v Ralsku se uchází sedm politických subjektů. Letos na scénu komunální politiky ve městě vstupuje nově TOP 09 a Suverenita Jany Bobošíkové, naopak oproti předchozím volbám chybí ODS.

Před čtyřmi lety ve volbách vyhrála Strana pro otevřenou společnost (SOS), která získala 24,7 % a s tím čtyři křesla v zastupitelstvu, druhá byla KSČM s 21,2 % a třemi křesly, následovaná Iniciativou nezávislých Ralsko s necelými 18 %, SNK Evropští demokraté s 16,7 %, které rovněž získalo tři mandáty. Po jednom křesle obsadila ČSSD (11,5 %) a ODS (9,3 %).

Letos je hlavním tématem kandidujících zlepšení dopravní obslužnosti, infrastruktury města, informovanost a komunikace úřadu s obyvateli, a v neposlední řadě také zaměstnanost.

Právě ta je v Ralsku jedním z největších problémů. Dlouhodobě je tu kolem 28 % obyvatel bez práce a možnost sehnat zaměstnání je mizivá.
Deník se proto zeptal kandidátů, jak by se popasovali s řešením vysoké nezaměstnanosti. Vyjmenovat mohli maximálně tři možnosti.

Zde jsou odpovědi:

Václav Bilický (KSČM)

Ovlivňujeme postupnou restrukturalizaci ekonomických aktivit v Ralsku směrem k oborům s vysokou zaměstnaností. (Připravované podniky Intedor 40 míst, Proinject 80 míst, Lingua Med 100 i více míst).
Zvyšujeme zaměstnanost ve veřejných službách nejrůznějšího charakteru: údržba zeleně a veřejných ploch, zimní úklid cest a chodníků, (z 20letých pralesů vytváříme parky a oku lahodící čisté prostředí); Ve školství (navýšení kapacity mateřské školy).Od listopadu 2010 pokračujeme ve spolupráci s úřadem práce při zapojení nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací ve prospěch města s navýšením minimálně o 100 %.
Vytváříme ekonomické stimuly pro znovuoživení drobných obchodních aktivit v historickém centru Kuřívod a na Ploužnici.

Roman Falta (nezávislý Suverenita)

Měli bychom podporovat malé a střední podnikatele a snažit se přilákat velké investory do průmyslové zóny v Kuřívodech.
Pomoci by nám mohly úlevy pro živnostníky, kteří by například nemuseli platit v městských objektech nájem, pokud by zaměstnali zdejší obyvatele.

Pavel Karabinoš (nezávislý SOS)

Problémem je nedostatek autobusových spojů, kvůli nimž se lidé špatně dostávají do zaměstnání. Důležité proto je, zlepšit dopravní obslužnost.
Podpořit nové investory zmírněním podmínek.
Snažit se získat podpory od úřadu práce, státní a evropské dotace.

Miroslav Králík (ČSSD)

Pro potencionální zaměstnavatele nastavit výhodné podmínky tak, abychom z nich “nesedřeli kůži“. Například nemusíme pronajímat pozemky za maximální cenu.
Ralsko bohužel nenabízí kvalifikované pracovníky, proto bychom měli ve spolupráci s úřadem práce pořádat rekvalifikační kurzy podle potřeb investorů. Důležité je i brát investora jako partnera města a domlouvat se s ním například na společném postupu při čerpání dotací.

Jan Papež (nezávislý TOP 09)

S ohledem na to, že kandiduji za pravicovou stranu, přikláním se k řešení problému s nezaměstnaností prostřednictvím podpory drobného podnikání a živností, čímž by mohla vzniknout nová pracovní místa.

Miloš Tita (Iniciativa nezávislých Ralsko)

V rámci snižování nezaměstnanosti chceme aktivně spolupracovat s Úřadem práce, jednak na rozvoji veřejně prospěšných prací (další žádosti o možnost rozšíření byly na ÚP již odeslány), a dále na činnosti, rozšiřující možnost zaměstnanosti obyvatel, jako jsou rekvalifikační kursy, nabídková řízení, zvyšování znalostí apod. K tomu zároveň poskytneme potřebné prostory v majetku města, a to bezúplatně.
2. Dále chceme aktivně vstupovat do jednání s potenciálními zaměstnavateli a připravit pobídkový systém, který by zatraktivnil investice v Ralsku. A to včetně získávání pozemků ve spolupráci s Libereckým krajem.
3. A v neposlední řadě záměr vzniku Fondu pro vzdělání, který by z prostředků města a darů (např. od zaměstnavatelů) podporoval školáky 2. stupně základních škol a středoškoláky, včetně učňů, k co nejlepším výsledkům ve vzdělání a snazšímu a kvalitnějšímu uplatnění v budoucím životě. Nevysokou úroveň vzdělání považujeme za palčivý problém, který brání vyššímu uplatnění na trhu práce i většímu zájmu potenciálních investorů a zaměstnavatelů.

Oto Váradi (SNK Evropští demokraté)

Budeme podporovat podnikatele a živnostníky a navážeme na dobré věci, které se povedly vedení radnice v končícím volebním období jako jsou například nová pracovní místa v kuřívodské průmyslové zóně. Budeme podporovat všechny občany Ralska, kteří chtějí pracovat a to tím, že jim například zlepšíme občanskou vybavenost nebo dopravu.
Možností je i příspěvek na zaměstnanost pro podnik, který bude déle než půl roku zaměstnávat obyvatele Ralska. Město by tak mohlo přispět na snížení nákladů na pracovníky a tím zvýhodníme naše občany, a nebude tak docházet k situacím, kterým jsou vystaveni obyvatelé Jáhlová, že pokud řeknou odkud jsou, tak je odmítají zaměstnat.

Autor: Radmila Pokorná

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT