Letošní městské slavnosti byly pojaté ve velkém stylu a máloco by se dalo vytknout. Páteční zahřívací kolo s odhalením pamětních desek Josefu Maštálkovi a JUDr. Vladimíru Horovi, sportovními hrami seniorů, rozloučení s žáky devátých tříd a slavnostním koncertem v kostele Narození Panny Marie bylo zapotřebí.

Sobotní oslavy byly nadupané programem a lidé korzující mezi vodním hradem a kulturním domem Crystal měli stále na co koukat, co ochutnávat a děti kde se bavit.

Raději se dívali

V devět dopoledne se rozjela tradiční Neckyáda. Účast byla velká, ale hlavně u diváků. Podél Ploučnice se táhl štrůdl diváků, odhadem patnáct set. Plavidel bylo poskrovnu. Desítka prapodivných plavidel se snažila nízkou účast vynahradit alespoň tím že jejich posádky dělaly, co mohly, aby zaujaly přihlížející.

V deset dopoledne vyrazil z náměstí T.G.M. průvod za zvuků dechovky, mažoretek a hasičů, který zabrzdil před hlavním podiem na parkovišti u OD Andy.

Samotné sobotní půlhodinové zahájení, ve kterém se s projevy vystřídali starostka města Hana Moudrá a zástupci z partnerských měst, Užhorodu, Boleslawiece a Mittweidy, zakončilo předání praporu u příležitosti sto čtyřiceti pěti let dobrovolných hasičů v České Lípě z rukou místostarosty Tomáše Vlčka.

„Lidé jsou v dobré náladě, prožívají to a těší se hlavně na Lucku Vondráčkovou a večer na Gipsy.cz,“ prozradila svůj postřeh moderátorka akce Lucie Sinková, na kterou všichni netrpělivě čekali,

Lucka Vondráčková byla o půl jedenácté na podiu a davy za hrazením šílely. „Lucku jsem viděla, ale mrzí mě, že zazpívala jenom pět písniček,“ posteskla si jedna z divaček a ihned dodala: „Ale tu moji písničku jsem slyšela.“ Na Lucku Vondráčkovou čekala velká spousta lidí. Nakonec byli trochu v rozpacích z pěti písniček za půl hodiny.

Pokud jste se rozhodli, že budete korzovat po uzavřené Erbenově ulici, pak jste se rozhodně nudit nemohli. Na hradě Lipý se lidé mohli vrátit v čase do středověku. Šermířská vystoupení zinscenovaná jako divadelní představení, kejklíři, jezdci na koních i koně pro projížďky s dětmi a hrůzu nahánějící kat.

U Červeného zámečku pak DDM Libertin pořádal cirkusové představení, kde hlavní atrakcí bylo pobavit především děti. Zaměstnanci Libertinu v kostýmech klaunů a cikánek, bavili nejen malé, ale i velké diváky. A děti malovaly, krotily divou zvěř v podobě plyšových medvědů a vůbec se skvěle bavily.

„Já jsem si tam hrál, byl jsem na lanové dráze, jezdil slalom na koloběžce a dostal bonbón,“ prozradil na sebe s hrdostí jeden z malých odvážlivců. „Jsme spokojeni, jak to skvěle vyšlo, počasí přeje a dětí je tady hodně,“ nechala se slyšet Veronika Rusínková z Libertinu.

Knihy i divadlo

Městská knihovna v sobotu nabízela přihlášky zdarma i amnestii pro ty, kteří „trpí“ poplatky za upomínky. V oddělení dětské literatury pak hodinu před polednem uvedli loutkové představení O Zlaté Lilii.

Bohužel, trochu z ruky byli hasiči, kteří měli stanoviště za vodou na zeleném plácku u Kauflandu. Možná i díky tomu to bylo komornější, nicméně na nezájem návštěvníků si stěžovat nemohou. Ukázka činnosti hasičů, soutěže pro děti i dobové hašení nebyly jedinými z mnoha ukázek.

Pro vyznavače adrenalinu a pro ty, kteří mají silný žaludek, pak byl naproti KD Crystal zábavní park. Horská dráha, JungleKing, Break Dance. Jen malý výčet toho, kde jste mohli nechat klobásu, kterou jste před tím pozřeli. Jen otrlí měli odvahu zajít na všemi směry rotující Break Dance. „Ne, jsem v pohodě, nic mě není,“ vypravil ze sebe jeden z bledých chlapců, kteří slezli z atrakce a přidržovali se zábradlí.

Posílená Abba

Na hlavní scéně to ovšem jelo dál. Střídali se účinkující a jelo to jako po drátku. Každý si našel svůj šálek kávy. Dechovka Žosanka, Českolipský dětský sbor, country kapela Faráři, jazz ze základní umělecké školy.

Další hvězdou na pódiu byla Abba World Revival, kteří oproti švédské legendě měli tři zpěvačky. Snad proto že nebylo slyšet jenom hity této hudební legendy ale i třeba hity od Boney M. „Tak ty byly fakt dobrý,“ spontánně prohlásila jedna z unešených návštěvnic.

Následovala prezentace českolipských škol a dalších organizací. Vystoupení The Lusatian Grass a před osmou večerní se opět parkoviště plnilo k zalknutí. Završení sobotního dne obstaral Libor Bouček a jeho After disco párty.

Před ním ovšem přišli Gipsy.cz. Ti dokázali rozehřát rytmy písniček, které jsou pro spoustu lidí notoricky známé, nejen Romy, kterých tu byla většina, ale i všechny ostatní. Jejich přes hodinu trvající vystoupení bylo nabito energií a fanoušci a hlavně fanynky obklopily zábrany u výjezdu, až pomalu nebylo možné, aby kapela odjela.

Kolik prokorzovalo v rámci sobotních oslav lidí, odhadl ředitel KD Crystal Petr Novák: „Odhaduji přes deset tisíc.“ Podle Nováka město dalo 95 % rozpočtu, zbytek byli partneři a KD Crystal to celé zprodukoval. „Myslím, že jsme laťku nasadili hodně vysoko,“ pyšně prozradil ředitel Crystalu.