Pouhých čtyřiatřicet let bylo Evě Horváthové z Nového Boru, když ji letos 17. května našli v Bílině na Teplicku mrtvou.

Pitva potvrdila, že žena, která pracovala v novoborském sdružení Rodina v centru, zemřela násilnou smrtí. V souvislosti s tím policisté zadrželi jejího o rok staršího druha. Obvinili ho z vraždy, ale vyšetřují ho na svobodě a ani nepožádali soud o uvalení vazby.

Aby upozornili na podivné vyšetřování případu, ohlásila zhruba stovka lidí v čele s příbuznými a přáteli Evy Horváthové na včerejší odpoledne demonstraci. Bylo to napůl smutné, napůl odhodlané shromáždění.

„V první moment jsem tomu nechtěla věřit, myslela jsem si, že je to nějaký výmysl. A doteď tomu pořád nevěřím, že už s námi nikdy nebude," mluvila včera o svých pocitech Evina sestra. Ve vymezeném prostoru na novoborském náměstí sledovala, jak tu lidé kvůli její sestře zapalují svíčky nebo podepisují petici za to, aby policie vzala jejího vraha do vazby.

Romové v Novém Boru uspořádali v pátek odpoledne demonstraci, kterou chtěli upozornit na dvojí metr justice.Protestující si přinesli transparenty s různými nápisy. „Doživotní trest." Nebo „Oračko (tak se jmenuje obviněný muž pozn.red.) do vazby" či „Vrah patří do vězení."

„Myslím, že můžu mluvit za celý pracovní tým, Evu jsme měli strašně rádi," řekl na shromáždění také Petra Vlčková, ředitelka sdružení Rodina v centru. „V současné době zaměstnáváme její sestru Terezku. Vidím, že jsou obě slušně vychované a jsou to skvělé osoby. Je mi velmi líto, že rodina zažívá nejen smutek ze ztráty Evy, ale že musí řešit i následnou situaci spojenou s tím, že vrah je na svobodě."

S nejplamennějším projevem vystoupil Miroslav Tancoš z Romské demokratické strany. „Státní zastupitelství v Ústí nad Labem mlčí, nejedná a nekoná. A vrah díky němu lítá na svobodě," čílil se Tancoš. „Tento týden poslal liberecký soud do vazby muže, který svou ženu udeřil, v Pardubicích šel zase do vazby muž, který vyhodil z okna ženu a ta pád přežila. A tady truchlíme nad smrtí, ale vrah je volný."

Tancoš ve své řeči také upozornil na takzvaný mačetový útok, který se v Novém Boru odehrál v roce 2011. Řekl, že útočníci tehdy skončili hned ve vazbě, přestože nikoho nezavraždili. A divil se, proč tedy není ve vazbě obviněný v případu Evy Horváthové.

„Eva byla jednou z nás. Nežila někde v ghettě, žila tady s námi a chybí nám," řekla na závěr Evina sestřenice Jolana, proč shromáždění svolala.