Tento obraz ale není úplný. Kdo sem zavítá v posledních letech, užasne a bude si připadat ne jako v Lužických horách, ale jako v detroitském muzeu věnovaném památce slavného průkopníka pásové výroby automobilů. Starší i novější, některé ještě vypadají pojízdné, jiné jsou už vykotlané jako zuby staré čarodějnice. Na pozemcích majitelů domů, ale i na obecních parcelách, u cesty, mezi stromy - prostě všude samá fordka.
„Při poslední kontrole jsme tu napočítali 28 automobilů,“ říká starosta Kunratic u Cvikova Karel Minařík. „Je to pro nás jako noční můra. Dům a přilehlý pozemek patří soukromým vlastníkům, automobily jejich dospělému synovi. Pokoušíme se jej přimět k vyřešení situace už zhruba čtyři roky. Zabývala se tím už i Správa CHKO Lužické hory, odbor životního prostředí MěÚ v Novém Boru i Inspekce životního prostředí. Když jsem se ptal majitele tohoto vrakoviště, za jakým účelem ty vozy shromáždil, tvrdil mi, že je potřebuje na náhradní díly. To je ovšem dost nesmyslné tvrzení. Kdyby tu byly navíc tak tři - čtyři vozy, dejme tomu. Ale tohle? Sám jsem původním povoláním automechanik a vím, že takové starší auto po nějakých třech letech stání venku se stane bezcenným šrotem.“

Lužické hory jako předměstí Detroitu.

A tak se dostáváme k jádru věci. Kdo a za čí peníze to vyřeší? Přes několikaleté urgence a soustavný tlak zainteresovaných institucí se majitel aut k jejich odklizení nemá. A jelikož kromě oněch aut zřejmě nic jiného nevlastní, je otázka, jak je vůbec schopen likvidaci této „sbírky“ zajistit. Jak říká starosta, největší strach mají Kunratičtí z toho, aby nakonec nemuseli toto neuvěřitelné autovrakoviště odstranit na náklady obce. Při ročním rozpočtu cca 6 miliónů na všechno - od osvětlení, školství, po nezbytné stavební práce a rekonstrukce až po příspěvky na dopravní obslužnost - by to znamenalo pro obec naprostou katastrofu.
Navíc se počítá s tím, že by se v brzké budoucnosti měl k Třídomí přiblížit turistický ruch. Kunratičtí mají velkou snahu více otevřít tuto méně známou část Lužických hor veřejnosti.V poslední době proto velmi intenzívně připravují vybudování místní naučné stezky v trase bývalé kupecké cesty v úseku od Krompachu po Kunratice. Trasa této historické cesty protíná veřejnou komunikaci poblíž Třídomí jen několik desítek metrů od současného vrakoviště.
Neměli jsme možnost požádat o vyjádření majitele automobilů, neboť je v současné době nemocen. Bohužel se nám také přes veškerou snahu zatím nepodařilo získat vyjádření pracovníků odboru životního prostředí MěÚ v Novém Boru, do jehož pravomocí uvedení problém spadá.Vývoj tohoto případu však budeme dále sledovat.