Ford KA, Mazda 121, Ford Fiesta, Škoda Fabia, Peugeot 306 a Škoda Fabia Combi. Těchto šest žihadel v různém stádiu zchátralosti bylo předmětem vůbec první českolipské aukce autovraků.

„Jsou to vozidla, která byla původně v ulicích města. Přes několikaměsíční lhůty se je nakonec podařilo dostat na odstavná parkoviště a poté do dražby. Cílem města je dostat tato auta nejenom z ulic, ale také se o ně postarat, třeba právě formou aukce. Výnos z prodeje město použije na úhradu nákladů spojených s odtažením,“ řekl místostarosta České Lípy Jakub Mencl.

Kdyby automobily nikdo nekoupil, město by podle místostarosty přistoupilo k jejich likvidaci. K tomu však dojít nemusí, protože o vozy byl zájem. Přijelo i pár účastníků dražby z Nového Boru, která probíhala v pondělí 22.1.

Štěstí znovu pokoušel například Radoslav Ujhelský, který chtěl tentokrát fabii a v Novém Boru nic nevydražil, nebo Dušan Gorol, povoláním bagrista, který si ze sklářského města už odvezl Škodu Felicii.

V Novém Boru se konala první veřejná dražba autovraků.
Oživujeme mrtvoly, smáli se, když vydražili v Novém Boru vrak auta za tři tisíce

Právě obě fabie byly v České Lípě největším lákadlem. Jaroslav Brydyš je měl rovněž v hledáčku. „Za zelenou bych dal maximálně tři tisíce a za zlatou ne více než osm,“ přemýšlel nahlas štíhlý mladý muž s rezatými vlasy.

Ceny aut začínaly na několika stokorunách a ač výsledné částky v dražbě připomínaly spíše sumy za víkendový nákup v supermarketu nebo velkou krabici lega, strhla se o ně docela mela: Ford KA se prodal za 1700 korun. Mazda 121 za 2700 korun. Ford Fiesta za 3000 korun. Škoda Fabia za 3100 korun. Peugeot 306 za 1500 korun. Škoda Fabia Combi za 7600 korun.

Mazda putovala ke Štěpánu Balounovi a s výsledkem byl spokojený, i když trochu žehral na výsledné sumy. „Některé ceny byly nesmyslně přestřelené, ale já jsem spokojený. Nemohu však předbíhat, uvidím teprve, až to přivezu na dílnu,“ řekl, když stál ve frontě na potřebné informace k platbě, a vysvětlil, že si auto koupil pro sebe.

V aukci je aktuálně hned několik řopíků. Ilustrační foto.
Chcete bunkr? Stát jich v aukci nabízí několik. A také gramodesky či koťata

Levnější ceny čekal rovněž zaměstnanec vrakoviště, který už si také vydražil auto v Nového Boru. „Předpokládal jsem, že to bude levnější. Dneska to nějak natahovali pánové. Ale na druhou stranu, konkurence musí být,“ dodal s vítězným úsměvem.

Do boje s nepojízdnými vozidly se město pustilo už před čtyřmi lety. Do dnešního dne zmizelo z ulic 125 autovraků. Odstranění vraků z ulic je ale zdlouhavé. Samotnému odtažení předchází složitý administrativní proces, který začíná výzvou k odstranění. Někteří majitelé na výzvu zareagují a vůz nechají sami odtáhnout, ale není jich mnoho. Většinou z ulic mizí automobily, které mají propadlou technickou kontrolu.

Podívejte se, jak probíhala nedávná dražba v Novém Boru:

Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek