VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vše, co vím, chci předávat dál

Česká Lípa - Rozhovor s učitelem a geologem Geoparku Ralsko Dominikem Rubášem nejen o krásách Podještědí.

7.1.2018
SDÍLEJ:

Dominik Rubáš při autogramiádě v českolipské knihovně.Foto: Marie Čcheidzeová

Učí na vesnické škole, je geologem Geoparku Ralsko a před pár týdny mu vyšla třetí kniha Přírodní klenoty Podještědí. Dominik Rubáš (29) je také nejmladším členem městského zastupitelstva v Českém Dubu. „Ty poslední roky byly strašně hektické,“ říká.

Možná moje první otázka bude znít banálně, ale proč jste vy, vystudovaný geograf a pedagog, vůbec začal psát knihy?

Odpověď nejspíš může někomu připadat také banální: odmala mám prostě touhu všechno, co vím a co jsem důvěrně poznal, předávat dál, nenechávat si to pro sebe. Proto jsem se také stal učitelem a proto jsem začal psát…

Ta důvěrná znalost všeho, o čem píšete, je vidět na každé stránce textu i na každé fotografii. Tohle ovšem nemohlo přijít samo od sebe…

Za to vděčím svým rodičům. Odjakživa jsme jezdili do přírody do Českého ráje, do Máchova kraje i na Vysočinu, odkud pocházel dědeček. Naši mi také kupovali různé přírodovědné, geografické a místopisné publikace a já jsem si v těch knihách pořád četl. Na gymnáziu v Mnichově Hradišti jsme měli výborného učitele, který s námi podnikal výpravy do přírody. Štěstí jsem měl i při pedagogickém studiu v Liberci, kde jsem se setkal s dalším pozoruhodným učitelem, který pořádal semináře v přírodě. Místo, aby do nás hustil suché údaje, nás nutil k improvizacím, jako třeba napodobit „hlas“ řeky Jizery. Takhle se to někomu může zdát divné, ale děti jsou z takových experimentů nadšené a na tu řeku už nikdy nezapomenou.

Během nedávné přednášky v České Lípě jste se několikrát zmínil, jak výstižně popisuje Karolína Světlá některá místa, které jste navštívil a zdokumentoval. Vy opravdu jako mladý člověk 21. století čtete Karolínu Světlou?

Jako první jsem četl „Meluzínu“, protože Karolína Světlá zde popisuje dům, ve kterém v Českém Dubu žijeme. Pak také „Frantinu“, „Skaláka“ to už jsem byl na gymnáziu. Nepřipadalo mi to nijak divné, Světlou četla celá naše rodina. A, upřímně řečeno, mnozí lidé by byli překvapeni, jak je líčení příběhů, vyprávěných touto autorkou z 19. století, barvité a dramatické, někdy až hororové. Při hledání podkladů pro svou nejnovější knihu jsem měl štěstí, že v Českém Dubu je Podještědské muzeum, kde uchovávají řadu originálních dokumentů o životě a díle této spisovatelky. Tak jsem měl možnost si zde prostudovat dopisy Josefa Mužáka ze Světlé Petrovi Mužákovi, manželu Karolíny Světlé, a také korespondenci mezi oběma manželi Mužákovými. A bylo to hodně zajímavé čtení…

U Čertovy zdi při exkurzi České geologické společnosti v roce 2015.O vesnických učitelích panují určité stereotypní představy, které mají kořeny snad ještě někdy v době národního obrození. Jak žije a pracuje vesnický učitel dnes?

Pokud jde o vztah učitel žáci, tak se toho až tolik nezměnilo. Když se dětem věnujete, snažíte se je zaujmout, tak se dostaví zájem i výsledky. Učím na 2. stupni fyziku, přírodopis a informatiku, do toho přírodopisu patří i geologie, takže podnikáme různé exkurze a výlety. Ve třídách mám kolem 15 žáků, což je pro výuku ideální. A výsledky jsou nemálo z našich vesnických žáků se zajímá o přírodovědné obory a pokračuje dál ve studiu. Na naše turistické výlety a exkurze chodí kolem čtvrtiny žáků celého druhého stupně! Co se ale změnilo, a to radikálně k horšímu, je vztah rodičů žáků k učitelům. Úplně zmizel respekt, převládá spíš arogance a někdy až agrese. O získané znalostí není moc zájem, jen když se objeví nějaká kritika nebo postih daného žáka, tak je okamžitě oheň na střeše. Přivedou dítě do školy a ani nepozdraví, učitele nevnímají. Když vyzvedávají děti po návratu z exkurze, jestli poděkuje nebo se zajímá tak jeden rodič z deseti… A to ty aktivity s dětmi děláme zadarmo a ve svém volném čase – jakoby by to v dobách všeobjímajícího konzumu bylo něco méněcenného. 

V roce 2014 jste se stal nejmladším členem městského zastupitelstva v Českém Dubu. Co vás přivedlo do lokální politiky?

Jednak vědomí, že člověk těžko může ovlivnit vrcholovou politiku – spíš se mi z ní kolikrát ježí vlasy hrůzou – ale že v místě svého bydliště by snad nějak prospěšný být mohl. A konkrétně to pak byl náš starosta, který mě přesvědčil, abych se nechal zapsat na kandidátku nezávislých. Volby jsme vyhráli a tak jsem se stal jedním z 15 místních zastupitelů. Aspoň že se něco za tu dobu podařilo, jako například zachránit místní zdravotní středisko nebo Českodubské kino , které se stává centrem pro pořádání různých kulturních akcí, festivalů, divadel či plesů, až máme obavy, že jeho kapacita nebude zájmu lidí ze spádové oblasti stačit. Také  konečně zmizela nedostavěná budova kulturního domu, která hyzdila centrum města.  Zároveň ovšem my všichni, kteří jsme rozhodli o demolici, jsme si za to vykoledovali trestní oznámení  od jednoho „kolegy“. Jsem rád, že nějaké výsledky jsou, ale zároveň mě trápí úvahy, že je v komunální politice spousta věcí, kterým dostatečně do detailu nerozumím.

V roce 2018 budou opět komunální volby. Budete tedy znovu kandidovat?

Sice mě přesvědčují, ale strašně rád bych si trochu odpočinul. Takže pokud bych kandidoval, tak jedině na posledním patnáctém místě kandidátky… Ty poslední roky byly strašně hektické. Práce ve škole, mimoškolní aktivity, zpracování tří knížek, přičemž nejobsáhlejší a tudíž i nejnáročnější na přípravu byla ta poslední. Geolog Jiří Adamovič, který se zabývá tímto regionem, mě přivedl k práci geologa pro Geopark Ralsko, který se rozkládá na území okresu Česká Lípa a kterému byl v roce 2016 přiznán titul „národní geopark“. Jezdím do České Lípy, do Ralska, zpracovávají se různé informační  materiály, pořádají exkurze a přednášky. K tomu jsem si ještě udělal tzv. „malý doktorát“… Prostě bych někdy chtěl přijít z práce domů a odpoledne jen tak vyrazit třeba na Ještěd.

Pohled přes Hamerské jezero směrem k jihu.Ve vaší knize „Přírodní klenoty Podještědí“, jejíž náklad byl mimochodem během prvních tří týdnů od vydání už zhruba ze tří čtvrtin rozebrán, popisujete snad stovky zajímavých míst – kopců, skal, stromů, jeskyní, studánek… Máte mezi těmito místy nějaká zvláště oblíbená?

Ta místa jsou především v oblasti jižně od Hamru na Jezeře – Velký Jelení vrch, Dlouhý kámen a další, leckdy bezejmenná místa v Děvínském polesí. Je to poněkud paradoxní,  neboť jako dítě jsem tuto oblast nerad navštěvoval, snad kvůli odporu vůči krajině, ničené těžbou uranu  a ozbrojenými silami ve vojenském prostoru. Takže tam se vždycky vracím obzvláště rád a doufám, že méně aktivit například v politice bude znamenat více času pro přírodu – a nejen na Liberecku nebo Českolipsku, ale i v rodném kraji mého děda u Přibyslavi, kam se teď budu častěji vracet.

Anebo to také může být obráceně, totiž že zájem o přírodu a historii přivede člověka k aktivní účasti na  veřejném životě, politiku nevyjímaje . Ale to ukáže až budoucnost.

Rozhovor připravila: Marie Čcheidzeová

Autor: Redakce

7.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Věda a výzkum - Specialisté v oblasti ochrany životního prostředí 17 360 Kč

Specialisté v oblasti ochrany životního prostředí (kromě průmyslové ekologie) referent/ka odpadového hospodářství. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: zajišťování agendy správy jednotlivých složek životního prostředí (odpady). Samostatné provádění specializovaných kontrol a státního dozoru nad plněním povinností daných zákony o životním prostředí právnickým nebo fyzickým osobám oprávněným k podnikání podle obvyklých postupů včetně přípravy návrhu opatření a rozhodnutí o sankcích za neplnění povinností stanovených předpisy o ochraně životního prostředí nebo jejich prominutí., Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky: 9. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 17 360 Kč do, 26 110 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu:1. 8. 2018, popř. dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou , Zákonné předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk , a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem (např. kvalifikační předpoklady stanovené zákonem), Kvalifikační předpoklady: vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -orientační znalost související legislativy (zákon o odpadech, správní řád, přestupkový zákon, zákon o úřednících, zákon o obcích), -dobré vyjadřovací schopnosti v mluveném i písemném projevu, -schopnost samostatného rozhodování, -přesnost, spolehlivost a psychická odolnost, -výborná znalost práce s MS Office, -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Výhodou:, - vzdělání v oboru ekologie a životní prostředí, ochrany životního prostředí, ochrany přírody a krajiny, odpadové hospodářství či zemědělství, - praxe v oblasti životního prostředí, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení., Písemná přihláška uchazeče k vyhlášenému výběrovému řízení musí obsahovat:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název příslušné funkce, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením), -úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 31. 7. 2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "VŘ na funkci referentky / referenta odpadového hospodářství" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad Česká Lípa, nám T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa nebo předat os. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Technicko-administrativní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Náplň práce: objednávání zboží, vystavování a kontrola faktur, dodacích listů ap., , přejímka a evidence dodaného zboží, příprava zakázek na expedici,vedení různých evidencí , Kompletace a předávání účetních dokladů ekonomce, platby faktur, pokladna, zastupování kolegů ., Požadavky : podmínkou je znalost německého jazyka pro komunikaci se zákazníkem, základy práce na PC-MS Office, částečná znalost programu Premier výhodou,technické povědomí výhodou, Způsob prvního kontaktu telefonicky kdykoli mezi 9:00 a 18:00 nebo emailem!!!. Pracoviště: Gedan a hetfleiš s.r.o., Dubická, č.p. 3347, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jiří Jiráň, +420 606 750 379(kdykolimezi9:00a16:00).

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/prodavačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej smíšeného zboží zaměstnancům a odsouzeným v kantýně věznice. Požadujeme vyučení v oboru prodavač/ka nebo praxi na prodejně, schopnost pracovat s pokladnou a objednávat zboží. Zdravotní průkaz pro práci s potravinami a dobrý zdravotní stav., Provozní doba pondělí - pátek (dle rozpisu směn), víkendy volné., Životopisy zasílejte pouze na email kuhler@volny.cz, zaměstnavatel se na dané adrese nezdržuje., Benefity: čtvrtletní odměny.. Pracoviště: Jaroslav kühler - stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Jaroslav Kühler, kuhler@volny.cz.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zručnost, samostatnost, zkušenosti s vařením popř. s přípravou pizzy, ale rádi i zaučíme., Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Tomáš Klus.

Rozmarné léto míří k Máchovu jezeru

FOTO: Vedro v zoo? Lachtani si zadovádí v bazénu

Liberecký kraj – Vysoké teploty v létě trápí nejen lidi, ale i zvířata. A výjimkou nejsou ani obyvatelé Zoo Liberec. 

V pololetí v Libereckém kraji poklesl počet smrtelných nehod

Liberecký kraj – Dopravní policie vyšetřovala v prvním pololetí letošního roku v Libereckém kraji 2066 dopravních nehod, což bylo o 41 více než loni za stejné období.

Nenašlo se tělo, nenašly se důkazy. Soud obžalované zprostil viny

Liberecký kraj – V kauze údajné vraždy Martina Říhy padl v úterý zprošťující verdikt.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT