VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vše, co vím, chci předávat dál

Česká Lípa - Rozhovor s učitelem a geologem Geoparku Ralsko Dominikem Rubášem nejen o krásách Podještědí.

7.1.2018
SDÍLEJ:

Dominik Rubáš při autogramiádě v českolipské knihovně.Foto: Marie Čcheidzeová

Učí na vesnické škole, je geologem Geoparku Ralsko a před pár týdny mu vyšla třetí kniha Přírodní klenoty Podještědí. Dominik Rubáš (29) je také nejmladším členem městského zastupitelstva v Českém Dubu. „Ty poslední roky byly strašně hektické,“ říká.

Možná moje první otázka bude znít banálně, ale proč jste vy, vystudovaný geograf a pedagog, vůbec začal psát knihy?

Odpověď nejspíš může někomu připadat také banální: odmala mám prostě touhu všechno, co vím a co jsem důvěrně poznal, předávat dál, nenechávat si to pro sebe. Proto jsem se také stal učitelem a proto jsem začal psát…

Ta důvěrná znalost všeho, o čem píšete, je vidět na každé stránce textu i na každé fotografii. Tohle ovšem nemohlo přijít samo od sebe…

Za to vděčím svým rodičům. Odjakživa jsme jezdili do přírody do Českého ráje, do Máchova kraje i na Vysočinu, odkud pocházel dědeček. Naši mi také kupovali různé přírodovědné, geografické a místopisné publikace a já jsem si v těch knihách pořád četl. Na gymnáziu v Mnichově Hradišti jsme měli výborného učitele, který s námi podnikal výpravy do přírody. Štěstí jsem měl i při pedagogickém studiu v Liberci, kde jsem se setkal s dalším pozoruhodným učitelem, který pořádal semináře v přírodě. Místo, aby do nás hustil suché údaje, nás nutil k improvizacím, jako třeba napodobit „hlas“ řeky Jizery. Takhle se to někomu může zdát divné, ale děti jsou z takových experimentů nadšené a na tu řeku už nikdy nezapomenou.

Během nedávné přednášky v České Lípě jste se několikrát zmínil, jak výstižně popisuje Karolína Světlá některá místa, které jste navštívil a zdokumentoval. Vy opravdu jako mladý člověk 21. století čtete Karolínu Světlou?

Jako první jsem četl „Meluzínu“, protože Karolína Světlá zde popisuje dům, ve kterém v Českém Dubu žijeme. Pak také „Frantinu“, „Skaláka“ to už jsem byl na gymnáziu. Nepřipadalo mi to nijak divné, Světlou četla celá naše rodina. A, upřímně řečeno, mnozí lidé by byli překvapeni, jak je líčení příběhů, vyprávěných touto autorkou z 19. století, barvité a dramatické, někdy až hororové. Při hledání podkladů pro svou nejnovější knihu jsem měl štěstí, že v Českém Dubu je Podještědské muzeum, kde uchovávají řadu originálních dokumentů o životě a díle této spisovatelky. Tak jsem měl možnost si zde prostudovat dopisy Josefa Mužáka ze Světlé Petrovi Mužákovi, manželu Karolíny Světlé, a také korespondenci mezi oběma manželi Mužákovými. A bylo to hodně zajímavé čtení…

U Čertovy zdi při exkurzi České geologické společnosti v roce 2015.O vesnických učitelích panují určité stereotypní představy, které mají kořeny snad ještě někdy v době národního obrození. Jak žije a pracuje vesnický učitel dnes?

Pokud jde o vztah učitel žáci, tak se toho až tolik nezměnilo. Když se dětem věnujete, snažíte se je zaujmout, tak se dostaví zájem i výsledky. Učím na 2. stupni fyziku, přírodopis a informatiku, do toho přírodopisu patří i geologie, takže podnikáme různé exkurze a výlety. Ve třídách mám kolem 15 žáků, což je pro výuku ideální. A výsledky jsou nemálo z našich vesnických žáků se zajímá o přírodovědné obory a pokračuje dál ve studiu. Na naše turistické výlety a exkurze chodí kolem čtvrtiny žáků celého druhého stupně! Co se ale změnilo, a to radikálně k horšímu, je vztah rodičů žáků k učitelům. Úplně zmizel respekt, převládá spíš arogance a někdy až agrese. O získané znalostí není moc zájem, jen když se objeví nějaká kritika nebo postih daného žáka, tak je okamžitě oheň na střeše. Přivedou dítě do školy a ani nepozdraví, učitele nevnímají. Když vyzvedávají děti po návratu z exkurze, jestli poděkuje nebo se zajímá tak jeden rodič z deseti… A to ty aktivity s dětmi děláme zadarmo a ve svém volném čase – jakoby by to v dobách všeobjímajícího konzumu bylo něco méněcenného. 

V roce 2014 jste se stal nejmladším členem městského zastupitelstva v Českém Dubu. Co vás přivedlo do lokální politiky?

Jednak vědomí, že člověk těžko může ovlivnit vrcholovou politiku – spíš se mi z ní kolikrát ježí vlasy hrůzou – ale že v místě svého bydliště by snad nějak prospěšný být mohl. A konkrétně to pak byl náš starosta, který mě přesvědčil, abych se nechal zapsat na kandidátku nezávislých. Volby jsme vyhráli a tak jsem se stal jedním z 15 místních zastupitelů. Aspoň že se něco za tu dobu podařilo, jako například zachránit místní zdravotní středisko nebo Českodubské kino , které se stává centrem pro pořádání různých kulturních akcí, festivalů, divadel či plesů, až máme obavy, že jeho kapacita nebude zájmu lidí ze spádové oblasti stačit. Také  konečně zmizela nedostavěná budova kulturního domu, která hyzdila centrum města.  Zároveň ovšem my všichni, kteří jsme rozhodli o demolici, jsme si za to vykoledovali trestní oznámení  od jednoho „kolegy“. Jsem rád, že nějaké výsledky jsou, ale zároveň mě trápí úvahy, že je v komunální politice spousta věcí, kterým dostatečně do detailu nerozumím.

V roce 2018 budou opět komunální volby. Budete tedy znovu kandidovat?

Sice mě přesvědčují, ale strašně rád bych si trochu odpočinul. Takže pokud bych kandidoval, tak jedině na posledním patnáctém místě kandidátky… Ty poslední roky byly strašně hektické. Práce ve škole, mimoškolní aktivity, zpracování tří knížek, přičemž nejobsáhlejší a tudíž i nejnáročnější na přípravu byla ta poslední. Geolog Jiří Adamovič, který se zabývá tímto regionem, mě přivedl k práci geologa pro Geopark Ralsko, který se rozkládá na území okresu Česká Lípa a kterému byl v roce 2016 přiznán titul „národní geopark“. Jezdím do České Lípy, do Ralska, zpracovávají se různé informační  materiály, pořádají exkurze a přednášky. K tomu jsem si ještě udělal tzv. „malý doktorát“… Prostě bych někdy chtěl přijít z práce domů a odpoledne jen tak vyrazit třeba na Ještěd.

Pohled přes Hamerské jezero směrem k jihu.Ve vaší knize „Přírodní klenoty Podještědí“, jejíž náklad byl mimochodem během prvních tří týdnů od vydání už zhruba ze tří čtvrtin rozebrán, popisujete snad stovky zajímavých míst – kopců, skal, stromů, jeskyní, studánek… Máte mezi těmito místy nějaká zvláště oblíbená?

Ta místa jsou především v oblasti jižně od Hamru na Jezeře – Velký Jelení vrch, Dlouhý kámen a další, leckdy bezejmenná místa v Děvínském polesí. Je to poněkud paradoxní,  neboť jako dítě jsem tuto oblast nerad navštěvoval, snad kvůli odporu vůči krajině, ničené těžbou uranu  a ozbrojenými silami ve vojenském prostoru. Takže tam se vždycky vracím obzvláště rád a doufám, že méně aktivit například v politice bude znamenat více času pro přírodu – a nejen na Liberecku nebo Českolipsku, ale i v rodném kraji mého děda u Přibyslavi, kam se teď budu častěji vracet.

Anebo to také může být obráceně, totiž že zájem o přírodu a historii přivede člověka k aktivní účasti na  veřejném životě, politiku nevyjímaje . Ale to ukáže až budoucnost.

Rozhovor připravila: Marie Čcheidzeová

Autor: Redakce

7.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Lakýrníci 23 600 Kč

Lakýrníci automobilů a jiných vozidel Lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Pracovní náplň, -velkoplošné nátěry základním nátěrem, mezivrstvou, vrchním nátěrem, konečné plošné lakování,vrchní lak, -základní a vrchní nátěry konstrukčních prvků, -odstraňování přetoků a zbytků barvy, -opravy vad finálního nátěru včetně laku, -měření vrstvy nátěru, mřížková zkouška, měření lesku, -vystříkávání dutin, Požadujeme, -vyučení v oboru lakýrník (výhodou), -praxe v oboru minimálně 2 roky, Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, Pozice je vhodná i pro cizince., První kontakt emailem!. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic a.s. - 001, Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Mádlová Knazovič, +420 487 802 607.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 117 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 117 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, -obsluha a základní preventivní údržba a oprava manipulační techniky a užitkových vozidel výroby, -udržování manipulační techniky, užitkových vozidel výroby a pracovních (manipulačních a skladových) prostor v řádném technickém stavu a vedení záznamů o jejich provozu, -vedení řádné a včasné evidence a dokumentace směnových výsledků, -odpovědnost za svěřený materiál, nářadí a osobní ochranné pracovní pomůcky, -dodržování bezpečnosti práce, požárních předpisů a prevenci vzniku úrazů a neshod v rámci BOZP, PO a nakládání s odpady, -dodržování norem, bezpečnostních a jiných provozních a legislativních předpisů, postupů a pokynů, -dodržování kvality výstupů dle stanovených norem/vzorků, -hlášení poruch, závad, nedostatků, připomínek přímému nadřízenému, -ostatní činnosti dle pokynů nadřízeného, Požadujeme, -SOU, -praxe: min. 1 rok , -ŘP skupiny B, oprávnění VZV, -ŘP skupiny C, D, E, T výhodou, -pozornost, pečlivost, odpovědnost, Nabízíme, -v první fázi pracovní poměr na dobu určitou, -dvousměnný, týdenní pracovní doba 37,5 hodiny, -základní mzda + měsíční prémie, -finanční benefity, -obědy zdarma/příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, -2 dny indispozičního volna, -možnost podílet se na rozvoji oddělení/firmy, -osobní růst a pravidelné vzdělávání, -příspěvek na dopravu, V případě, že Vás naše nabídka zaujala, zašlete strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem na emailovou adresu kariera@praktiksystem.cz. Vaše žádosti o pracovní pozici vyhodnotíme a do 14 dnů Vás budeme informovat o stavu výběrového řízení.. Pracoviště: Praktik system s.r.o. - 001, Pod Vinicí, č.p. 81, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: kariera@praktiksystem.cz, .

Management - Management Vedoucí 15 000 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě Vedoucí stravovacího úseku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme:, -vyucení v oboru, ci praxi v pohostinství, -plný nebo cástecní pracovní úvazek, -schopnost práce na PC (na restauracní systém AGNIS budete zaškoleni), -samostatnost, zodpovednost, casová flexibilita a trestní bezúhonnost, -hmotná zodpovednost za skladové zásoby je podmínkou nástupu, -výhodou bydlište Doksy a okolí, NABÍZÍME zajímavou práci v perspektivní společnosti, zajímavé platové ohodnocení a dobrý kolektiv., NÁSTUP možný od 26.3.2018, Strukturované životopisy zasílejte na email: prace@posluvmlyn.cz, Kontakt: 734 596 586. Pracoviště: Rekreační areál poslův mlýn, Poslův mlýn, č.p. 976, 472 01 Doksy. Informace: prace@posluvmlyn.cz, +420 734 596 586.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 20 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistent (-ka) vedoucího závodu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vhodnou kandidátku či kandidáta na pozici technický asistent (-ka) vedoucího závodu. Náplní práce je vyřizování administrativních záležitostí, spolupráce se závody v ČR, SR a Německu, komunikace s úřady státní správy, samostatné řešení úkolů, zodpovědnost za provoz kanceláře vedoucího závodu. , Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: Apollo metal, spol. s r. o.- brniště, 471 29 Brniště. Informace: Tomáš Truxa, +420 721 062 335.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Cvikov držel s favoritem krok jen první půlku

Jeviště milánského Teatra Gerolama, kde probíhala výstava sklářské společnosti Lasvit, ozdobila soška dřevěného koně.
6

FOTO: Kabaret monster od Lasvitu uspěl v Miláně

Českolipské muzeum vystaví Trofeje Excursionsclubu

Česká Lípa - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16 hodin v Maštálkově výstavní síni výstavu Trofeje Excursionsclubu.

Lidé chtěli měřit rychlost na Macháči i na Ještědu

Liberecký kraj - I letos se policie v Libereckém kraji zapojila do celostátní akce Speed Marathon, v rámci které měří rychlost na základě tipů veřejnosti.

„U nás může rozkvést ten, kdo by v jiném souboru odumřel,“ říká Alena Pešková

Liberecký kraj – Ta působí jako šéfka libereckého baletu, který je nejmenším souborem v České republice. 

Věřím, že divizi zachráníme, říká předseda Arsenalu

Česká Lípa - Na čtrnáctou příčku divizní tabulky (skupina B) klesli po sobotní porážce s Motorletem (0:3) fotbalisté českolipského Arsenalu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT