VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vše, co vím, chci předávat dál

Česká Lípa - Rozhovor s učitelem a geologem Geoparku Ralsko Dominikem Rubášem nejen o krásách Podještědí.

7.1.2018
SDÍLEJ:

Dominik Rubáš při autogramiádě v českolipské knihovně.Foto: Marie Čcheidzeová

Učí na vesnické škole, je geologem Geoparku Ralsko a před pár týdny mu vyšla třetí kniha Přírodní klenoty Podještědí. Dominik Rubáš (29) je také nejmladším členem městského zastupitelstva v Českém Dubu. „Ty poslední roky byly strašně hektické,“ říká.

Možná moje první otázka bude znít banálně, ale proč jste vy, vystudovaný geograf a pedagog, vůbec začal psát knihy?

Odpověď nejspíš může někomu připadat také banální: odmala mám prostě touhu všechno, co vím a co jsem důvěrně poznal, předávat dál, nenechávat si to pro sebe. Proto jsem se také stal učitelem a proto jsem začal psát…

Ta důvěrná znalost všeho, o čem píšete, je vidět na každé stránce textu i na každé fotografii. Tohle ovšem nemohlo přijít samo od sebe…

Za to vděčím svým rodičům. Odjakživa jsme jezdili do přírody do Českého ráje, do Máchova kraje i na Vysočinu, odkud pocházel dědeček. Naši mi také kupovali různé přírodovědné, geografické a místopisné publikace a já jsem si v těch knihách pořád četl. Na gymnáziu v Mnichově Hradišti jsme měli výborného učitele, který s námi podnikal výpravy do přírody. Štěstí jsem měl i při pedagogickém studiu v Liberci, kde jsem se setkal s dalším pozoruhodným učitelem, který pořádal semináře v přírodě. Místo, aby do nás hustil suché údaje, nás nutil k improvizacím, jako třeba napodobit „hlas“ řeky Jizery. Takhle se to někomu může zdát divné, ale děti jsou z takových experimentů nadšené a na tu řeku už nikdy nezapomenou.

Během nedávné přednášky v České Lípě jste se několikrát zmínil, jak výstižně popisuje Karolína Světlá některá místa, které jste navštívil a zdokumentoval. Vy opravdu jako mladý člověk 21. století čtete Karolínu Světlou?

Jako první jsem četl „Meluzínu“, protože Karolína Světlá zde popisuje dům, ve kterém v Českém Dubu žijeme. Pak také „Frantinu“, „Skaláka“ to už jsem byl na gymnáziu. Nepřipadalo mi to nijak divné, Světlou četla celá naše rodina. A, upřímně řečeno, mnozí lidé by byli překvapeni, jak je líčení příběhů, vyprávěných touto autorkou z 19. století, barvité a dramatické, někdy až hororové. Při hledání podkladů pro svou nejnovější knihu jsem měl štěstí, že v Českém Dubu je Podještědské muzeum, kde uchovávají řadu originálních dokumentů o životě a díle této spisovatelky. Tak jsem měl možnost si zde prostudovat dopisy Josefa Mužáka ze Světlé Petrovi Mužákovi, manželu Karolíny Světlé, a také korespondenci mezi oběma manželi Mužákovými. A bylo to hodně zajímavé čtení…

U Čertovy zdi při exkurzi České geologické společnosti v roce 2015.O vesnických učitelích panují určité stereotypní představy, které mají kořeny snad ještě někdy v době národního obrození. Jak žije a pracuje vesnický učitel dnes?

Pokud jde o vztah učitel žáci, tak se toho až tolik nezměnilo. Když se dětem věnujete, snažíte se je zaujmout, tak se dostaví zájem i výsledky. Učím na 2. stupni fyziku, přírodopis a informatiku, do toho přírodopisu patří i geologie, takže podnikáme různé exkurze a výlety. Ve třídách mám kolem 15 žáků, což je pro výuku ideální. A výsledky jsou nemálo z našich vesnických žáků se zajímá o přírodovědné obory a pokračuje dál ve studiu. Na naše turistické výlety a exkurze chodí kolem čtvrtiny žáků celého druhého stupně! Co se ale změnilo, a to radikálně k horšímu, je vztah rodičů žáků k učitelům. Úplně zmizel respekt, převládá spíš arogance a někdy až agrese. O získané znalostí není moc zájem, jen když se objeví nějaká kritika nebo postih daného žáka, tak je okamžitě oheň na střeše. Přivedou dítě do školy a ani nepozdraví, učitele nevnímají. Když vyzvedávají děti po návratu z exkurze, jestli poděkuje nebo se zajímá tak jeden rodič z deseti… A to ty aktivity s dětmi děláme zadarmo a ve svém volném čase – jakoby by to v dobách všeobjímajícího konzumu bylo něco méněcenného. 

V roce 2014 jste se stal nejmladším členem městského zastupitelstva v Českém Dubu. Co vás přivedlo do lokální politiky?

Jednak vědomí, že člověk těžko může ovlivnit vrcholovou politiku – spíš se mi z ní kolikrát ježí vlasy hrůzou – ale že v místě svého bydliště by snad nějak prospěšný být mohl. A konkrétně to pak byl náš starosta, který mě přesvědčil, abych se nechal zapsat na kandidátku nezávislých. Volby jsme vyhráli a tak jsem se stal jedním z 15 místních zastupitelů. Aspoň že se něco za tu dobu podařilo, jako například zachránit místní zdravotní středisko nebo Českodubské kino , které se stává centrem pro pořádání různých kulturních akcí, festivalů, divadel či plesů, až máme obavy, že jeho kapacita nebude zájmu lidí ze spádové oblasti stačit. Také  konečně zmizela nedostavěná budova kulturního domu, která hyzdila centrum města.  Zároveň ovšem my všichni, kteří jsme rozhodli o demolici, jsme si za to vykoledovali trestní oznámení  od jednoho „kolegy“. Jsem rád, že nějaké výsledky jsou, ale zároveň mě trápí úvahy, že je v komunální politice spousta věcí, kterým dostatečně do detailu nerozumím.

V roce 2018 budou opět komunální volby. Budete tedy znovu kandidovat?

Sice mě přesvědčují, ale strašně rád bych si trochu odpočinul. Takže pokud bych kandidoval, tak jedině na posledním patnáctém místě kandidátky… Ty poslední roky byly strašně hektické. Práce ve škole, mimoškolní aktivity, zpracování tří knížek, přičemž nejobsáhlejší a tudíž i nejnáročnější na přípravu byla ta poslední. Geolog Jiří Adamovič, který se zabývá tímto regionem, mě přivedl k práci geologa pro Geopark Ralsko, který se rozkládá na území okresu Česká Lípa a kterému byl v roce 2016 přiznán titul „národní geopark“. Jezdím do České Lípy, do Ralska, zpracovávají se různé informační  materiály, pořádají exkurze a přednášky. K tomu jsem si ještě udělal tzv. „malý doktorát“… Prostě bych někdy chtěl přijít z práce domů a odpoledne jen tak vyrazit třeba na Ještěd.

Pohled přes Hamerské jezero směrem k jihu.Ve vaší knize „Přírodní klenoty Podještědí“, jejíž náklad byl mimochodem během prvních tří týdnů od vydání už zhruba ze tří čtvrtin rozebrán, popisujete snad stovky zajímavých míst – kopců, skal, stromů, jeskyní, studánek… Máte mezi těmito místy nějaká zvláště oblíbená?

Ta místa jsou především v oblasti jižně od Hamru na Jezeře – Velký Jelení vrch, Dlouhý kámen a další, leckdy bezejmenná místa v Děvínském polesí. Je to poněkud paradoxní,  neboť jako dítě jsem tuto oblast nerad navštěvoval, snad kvůli odporu vůči krajině, ničené těžbou uranu  a ozbrojenými silami ve vojenském prostoru. Takže tam se vždycky vracím obzvláště rád a doufám, že méně aktivit například v politice bude znamenat více času pro přírodu – a nejen na Liberecku nebo Českolipsku, ale i v rodném kraji mého děda u Přibyslavi, kam se teď budu častěji vracet.

Anebo to také může být obráceně, totiž že zájem o přírodu a historii přivede člověka k aktivní účasti na  veřejném životě, politiku nevyjímaje . Ale to ukáže až budoucnost.

Rozhovor připravila: Marie Čcheidzeová

Autor: Redakce

7.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském mužstvu se už neobjeví útočník Daniel Kýček (uprostřed).

Kýček byl vyřazen z kádru, Mpong odchází do Libiše

Eva Drahošová, manželka prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, navštívila 19. ledna Liberecký kraj. Na snímku je návštěva Domova u Spasitele Frýdlant.
10

Za úspěchem velkých mužů, stojí vždy velká a silná žena

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Nehod se zvěří na Českolipsku v poslední době přibývá

Českolipsko - Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. V současném období podél silnice pobíhá především srnčí zvěř a divočáci.

Nová svítidla z Českolipska obletí svět

Kamenický Šenov, Paříž – Šenovská Preciosa Lighting prezentuje novou kolekci svítidel na pařížské výstavě Maison & Objet.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 3. týdne 2018

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>