Boj o moc na českolipské radnici vrcholí. Na ní usedne zřejmě ten, kdo získá tichou podporu komunistů. To alespoň vyplývá z čerstvého rozložení sil v novém zastupitelstvu.

Od pátečního večera existuje oficiálně středopravé seskupení ODS, TOP 09, Starostové pro Liberecký kraj a Strana zelených. „Podepsali jsme společné programové prohlášení, které vychází z programové shody všech zúčastněných pro nadcházející čtyřleté volební období,“ sdělila dosavadní starostka Hana Moudrá (ODS).

Nová koalice má dohromady jedenáct mandátů v pětadvacetičlenném zastupitelstvu: pět křesel ODS, tři TOP 09, dvě Starostové a jedno Strana Zelených.

Na druhé straně jich je rovněž jedenáct. Podle předchozích vyjádření jedničky sociálních demokratů Romany Žatecké spojila ČSSD svých sedm mandátů s jedním hlasem Suverenity a třemi od Věcí veřejných.

ZDE: KOMPLETNÍ PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ

Právě Věci veřejné se však podle Hany Moudré chystá čtyřkoalice znovu oslovit. „Zástupci vyjednávacích týmů se shodli, že opětovně vyzveme k dalšímu jednání Věci veřejné s cílem vytvořit v zastupitelstvu středopravicovou koalici,“ sdělila Hana Moudrá.

Vyjednávají pouze společně

Otazníky vzbuzuje, jak toho chtějí docílit. „ČSSD podepsala již minulou středu prohlášení o spolupráci s Věcmi veřejnými a Suverenitou. Zmíněné prohlášení zavazuje všechny zúčastněné subjekty jednotnému postupu při vyjednávání,“ připomněla Romana Žatecká.

Ta osobně nevěří, že by mohla vzniknout tak široká koalice. Argumentuje tak, že ODS hned po volbách odmítla nabídnutou spolupráci a také tím, že koalice vedená ČSSD s komunisty je pro Věci veřejné nepřijatelná.

Antonín Lačný zaslal vyjádření jménem všech kandidátů Věcí veřejných. V něm připomíná Haně Moudré jednání, které se mělo uskutečnit 18. října, tedy hned po volbách. „Se zájmem jsme si přečetli Vaší výzvu k připojení se k Vámi deklarované koalici. Bohužel ji musíme odmítnout. Již dříve jsme se zavázali ke společnému postupu s vítězem komunálních voleb v České Lípě,“ píše se v prohlášení.

HLASUJTE: Jste spokojeni s vývojem povolebního vyjednávání v České Lípě? Hlasujete v anketě vpravo nahoře a diskutujte pod článkem!

„Proto nás Vaše dnešní výzva překvapila, stejně jako prohlášení o Vaší údajné snaze vytvořit středopravou koalici. Doposud jste jednala se všemi stranami včetně ČSSD a KSČM. Jste dobře informovaná o našem podpisu dohody dne 3. listopadu,“ citujeme z prohlášení.

Na misce vah tedy rozhodnou tři hlasy KSČM a vítěz povolebního vyjednávání vzejde z jejich tiché podpory. Vypadá tak, že výzva pro Věci veřejné je jen kouřovou clonou pro již dohodnuté. V pátek večer vyjednavači ODS, kromě debaty se svými kolegy z koalice, živě komunikovali i s Oldřichem Pancem z KSČM. Co diskuse přinesla, uvidíme na ustavujícím zastupitelstvu v pondělí 15. listopadu.

ODS ohrožuje sama sebe

Pokud by ovšem koalice prošla s tichou podporou komunistů, vystavila by se místní organizace občanských demokratů velmi nepříjemné situaci.

„Kongres ODS odmítl otevřenou i nepřímou spolupráci s komunisty. Jakákoliv přímá nebo nepřímá podpora KSČM by proto znamenala zrušení místní organizace ODS a osobně pro to udělám maximum,“ sdělil senátor a krajský předseda ODS Přemysl Sobotka.

Pojďme se ale nyní podívat na některé body z programu nové koalice. Pro Českolipany je jistě zajímavý slib na naprostou transparentnost městských zakázek. Neméně důležitá je snaha o větší zpřístupnění veřejných zasedání zastupitelstev, například zveřejněním materiálů pro zastupitele či přímým přenosem z jednání.

Koalice chce rovněž hledat možnosti, jak zřídit funkci městského ombudsmana a přeměnit dosavadní podobu Městských novin v kvalitní informační médium. Beze změn by neměly zůstat ani webové stránky města. Bez odezvy určitě nezůstanou ani veřejné diskuze nad tématy, které hýbou městem, jako je například koupaliště Dubice či Jeřábkovo náměstí. (

Jenže vize nové koalice se téměř shodují s představami sociálních demokratů, s nimiž šli do komunálních voleb. „Transparentní zakázky, městské noviny a diskuse o tématech, které pálí obyvatele, kvalita webových stánek, tak tyto body ODS v uplynulém volebním období ignorovala. Tak rychlá změna v názorech na vlastní minulou práci na mne nepůsobí důvěryhodně,“ komentovala Romana Žatecká.

Vyjádření Věcí veřejných

Vážená paní starostko!
Se zájmem jsme si přečetli Vaší výzvu k připojení se k Vámi deklarované koalici. Bohužel ji musíme odmítnout. Již dříve jsme se zavázali ke společnému postupu s vítězem komunálních voleb v České Lípě. Konkrétně ve středu 3.11.. Do této doby jsme čekali na schůzku s Vámi, ale déle to již opravdu nebylo možné.

Dovolujeme si Vám připomenout, že jsme si společně domluvili schůzku na termínu 18.10. a přislíbila jste, že na ní nám předložíte Vaše návrhy ke spolupráci. Tuto schůzku jste sama bez vysvětlení zrušila a dále nás nekontaktovala. Návrhy ke spolupráci jsme neobdrželi doposud. Proto nás Vaše dnešní výzva překvapila, stejně jako prohlášení o Vaší údajné snaze vytvořit středopravou koalici.

Doposud jste jednala se všemi stranami včetně ČSSD a KSČM.Jste dobře informovaná o našem podpisu dohody dne 3.11.. To sdělil i pan Skokan panu Kočandrlemu dne 4.11. a ten následně informoval Vás. Žádáme Vás o respektování dohody již uzavřené. Pokud toto budete respektovat, můžeme se sejít, ale pouze za přítomnosti našich partnerů.

Věci veřejné nejsou stranou, která by podepisovala smlouvy a následně je nerespektovala. Chceme nový styl politiky radnice. Styl založený na důvěře a skutečných činech. Pokud shledáte, že náš zájem je společný, můžeme se sejít. Ovšem a to zdůrazňuji, pouze za přítomnosti našich partnerů.

Kandidáti VV