Ačkoliv v jiných okresech Libereckého kraje zaznamenali hygienici zvýšený výskyt vší mezi dětmi základních škol, na Českolipsku je v tomto ohledu situace klidná. Přesto hygienici zaznamenávají řadu telefonických dotazů rodičů k této problematice.
„Rozšíření vší zaznamenáváme poměrně často. V dětských kolektivech stačí málo, vši se přenášejí nejčastěji dotykem hlav při hře, ale například i půjčováním čepic, šál a podobně,“ vysvětlila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

“Postižené děti by se měly okamžitě vyčlenit z kolektivu a rodiče by měli bez prodlení informovat pedagogy, aby se zabránilo dalším přenosům,“ uvedla Zuzana Balašová.
Nezbytné je také použití přípravků, které vši vyhubí. Jak nám vysvětlil vedoucí lékárny nemocnice s poliklinikou PhMr. Tomáš Lenikus, ne vždy mají lékárny dostatek prostředků proti vším. „Problém je v tom, že vši rychle přivykají na účinné látky, a tak výrobci musí pružně reagovat a vyvíjet další prostředky. Pak také chvíli trvá, než se rozjede výroba,“ vysvětlil Tomáš Lenikus.
V současné době je ale prostředků proti vším v lékárnách na Českolipsku dostatek. „Máme Diffusil H Forte, Pedicul Hermal a Parasidose šampon. Zvýšený zájem jsme v posledních týdnech nezaznamenali,“ potvrdil slova hygieniků vedoucí nemocniční lékárny.
„Kromě ošetření pomocí přípravků proti vším je nutné také vyprat a vyžehlit ložní prádlo, čepice, šály a podobně, po vyprání ještě napařit žehličkou,“ doporučuje epidemioložka krajské hygienické stanice Jana Prattingerová.

Další zprávy z regionu najdete zde