Jejich prostřednictvím se lídři snaží voliče přesvědčit o tom, že budou prosazovat vlastní program a nenechají se ovlivňovat názory či požadavky komunistů, kteří byli při volbě radnice pověstným jazýčkem na vahách.

Připomeňme, že povolební vyjednávání v České Lípě skončilo patem. Na jedné straně se spojila ČSSD, VV a Suverenita s celkem jedenácti mandáty.
Se shodným počtem šla do volby o místa na radnici rovněž koalice ODS, TOP 09, SLK a SZ.

Zbývající a ve finále rozhodující tři hlasy v pětadvacetičlenném zastupitelstvu měla KSČM. Jak starostka Hana Moudrá, tak místostarostové Jiří Kočandrle a Tomáš Vlček usedli na svá křesla díky poměru hlasů 14 ku 11.

V reakci na výsledek ustavujícího zasedání jednička sociálních demokratů Romana Žatecká veřejně odmítla, že by kdokoliv ze zastupitelů z koalice ČSSD, VV a Suverenity podpořil vítěze. „Byli zvolení díky stoprocentní podpoře komunistů v tajné volbě,“ prohlásila Romana Žatecká.

Žádná dohoda není

Protistrana se nyní snaží dopad jejích výroků zmírnit, jak se dá. „Zvolené vedení města nemá žádnou dohodu se zbývajícími zastupiteli, kteří kdykoli mohou podpořit druhou stranu,“ ujišťuje českolipská starostka Hana Moudrá za středopravicovou koalici ODS, TOP 09, SLK a SZ.

A pokračuje: „Pokud by nehlasovali, nebylo by zvolené žádné vedení města, a to se všemi nepříznivými důsledky pro chod města, mimo jiné by město začalo příští rok v rozpočtovém provizoriu.“ Tento argument by ale například v Mimoni vůbec neprošel, protože tu již řadu let schvalují rozpočet až v lednu či únoru. V tu dobu už mají jasnější představu o příjmech města.

Zelení: to je realita

Přidala se i Strana zelených, která se snaží vysvětlit, proč po čtyřech letech v opozici vsadila na přestup do vítězné radniční koalice. „Vyzkoušeli jsme si, že prosazení čehokoliv bylo takřka nemožné. Mnozí očekávali velké změny. Musíme žít v realitě. Myslíme si, že tato koalice je schopná ke spokojenosti občanů určitou změnu přinést,“ píše Vladimíra Šumová za českolipskou organizaci Strany zelených.

ČTĚTE TAKÉ: Českou Lípu změna minula

Optimismem nijak nešetří Tomáš Hudec, předseda regionální organizace TOP 09: „Společné programové prohlášení koalice umožňuje absolutní naplnění priorit naší strany. Zároveň jsme vyzvali ostatní politické subjekty, které uspěly ve volbách, k jeho podpoře.“

Stranou nezůstala ani Suverenita. Její členové až nyní veřejně přiznali, že podporují program vítězné středopravicové koalice. Jejich jediná zastupitelka, nezávislá Věra Strnadová, přitom stála po celou dobu povolebního vyjednávání na opačné straně a je podle uzavřené písemné dohody součástí opozice ČSSD a VV.

„Jednala sama bez vyjednávacího týmu, což bylo v rozporu s dohodou, kterou odsouhlasili členové Suverenity začátkem listopadu. V ní jsme podpořili programové prohlášení středopravicové koalice,“ prohlašuje Jiří Wawrečka, který byl sice jedničkou kandidátky, ale do zastupitelstva se nedostal.

„Od paní Strnadové jsme obdrželi vysvětlení, že jako zvolený zástupce může jednat s kým chce a že program Suverenity u opoziční koalice dodrží. Považujeme její svévolné jednání za neseriozní,“ doplňuje Wawrečka.

Jediný, kdo se k povolební situaci nevyjadřuje, jsou komunisté.