Necelé dva týdny před zahájením 11. ročníku Mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru už Náměstí Míru ve sklářském městě ozdobily vlajky zemí, ze kterých pocházejí umělci, kteří na letošním sympoziu budou tvořit. Blížící se obří akce, která se uskuteční od 4. do 7. října, tak už pronikla i do ulic.

Pořadatelům se nakonec přihlásilo na sedmdesát umělců z devatenácti zemí světa. Nebudou chybět ani sklářští výtvarníci z Číny, Japonska, Jižní Koreje, USA či Izraele. Vlajky těchto zemí a dalších evropských států, které budou mít v Novém Boru také své vyslance, už visí na budově základní školy na Náměstí Míru.

„Mezi standartou České republiky a Velké Británie pak zůstává ještě jedno volné místo. Zde totiž bude těsně před zahájením IGS připevněna vlajka s oficiálním logem sympozia," upřesnila Alena Forgáčová, sekretářka IGS a vedoucí odboru kultury.

Propagace sklářského sympozia probíhá i v okolních obcích. „Mezinárodní sklářské sympozium si za dlouhá léta své existence získalo mnoho příznivců a jeho význam nekončí na hranicích Nového Boru ani České republiky. Plakáty a pozvánky na sklářský svátek jsou tak zveřejněny také v periodikách vydávaných okolními obcemi nebo na výlepových reklamních plochách na území celého Českolipska. Pozvánky dostala turistická informační centra, muzea nebo umělecké školy v celé republice," popsala Alena Forgáčová .

Přípravy zaměstnávají i úklidové čety

Nový Bor se začátkem října stane centrem, kam se upřou oči sklářských odborníků, ale i laiků z celého světa. Návštěvníky IGS by pak měla přivítat příjemná přátelská atmosféra, čisté a upravené město.

„Na první týden v říjnu je naplánován velký úklid hlavních ulic a komunikací ve městě, a to pomocí speciální motorizované čistící techniky. Důkladně vyčištěny budou zejména příjezdy do města od České Lípy, Sloupu v Čechách, Liberce nebo ze směru od Děčína. Průběžně a pravidelně budeme také čistit novoborské parky a veřejná prostranství," sdělil Petr Škop, vedoucí oddělení správy technický služeb a komunálního odpadu Městského úřadu v Novém Boru.

Příprava sympozia pro úklidovou četu již začala. „Pracovníci veřejně prospěšných prací společně se zaměstnanci státního podniku Povodí Ohře vyčistili koryto a břeh místního toku Šporky, a to v úseku mezi Wolkerovou a Husovou ulicí. Od jara se také intenzivně podílíme na revitalizaci Horových sadů s areálem letního kina, jež chce vedení města veřejnosti opět zpřístupnit letos na podzim," upřesnil Petr Škop.

IGS v říjnu skončí pouze oficiálně

Oficiální termín konání jedenáctého Mezinárodního sklářského sympozia je stanoven na dny 4. až 7. října. Podle organizátorů se ale ozvěny letošního IGS budou nejen v Novém Boru rozléhat ještě dlouho.

V dalších dnech po ukončení sympozia budou moci lidé na prostranství v parčíku před novoborskou radnicí vidět exteriérovou výstavu velkoformátových fotografií kameramana, scénáristy a režiséra Jaroslava Brabce s názvem Zrozeno v ohni. Ta obsahuje unikátní snímky skleněných artefaktů vzniklých v Novém Boru během minulých ročníků IGS.

Nově vytvořená díla pak do konce letošního roku budou k vidění ve Sklářském muzeu Nový Bor. „Následně má být začátkem příštího roku uspořádána i jejich výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Zájem o díla, která teprve spatří světlo světa, projevilo také Muzeum hlavního města Prahy, jež by je chtělo instalovat ve své pobočce na zámku Ctěnice u Prahy," přiblížila Alena Forgáčová.

Na její slova poté navázal i David Sobotka z pořádající firmy Ajeto. „Odkaz letošního IGS plánujeme přenést i do rekonstruovaného areálu letního kina v Horových sadech. V budoucnu by tu měl vzniknout největší skleněný objekt v České republice. Jeho realizaci již nyní projednáváme se společností Preciosa a jejím hlavním designérem Jaroslavem Bejvlem mladším. V plánu je také projekt vybudování Skleněné zahrady v lokalitě Horových sadů," doplnil David Sobotka.