„Quo vadis?" neboli „Kam kráčíš?", ptá se již po dvacáté stejnojmenná akce, kterou již dvacet let navštěvují všichni deváťáci ze základních škol na Českolipsku. Zúčastnily se jí střední školy a učiliště z celých severních Čech. Stejně jako v minulých letech proběhlo setkání škol a potencionálních studentů na půdě Středního odborného učiliště a střední odborné školy v České Lípě.

„Nevím," zněla nejčastější odpověď na otázku, jaký obor si vyberou, z úst námi oslovených žáků. Pro ně si připravil Úřad práce jednoduchý test, který by jim měl ve výběru pomoci. „Vyšlo mi umělecké zaměření, ráda fotím," podotkla žákyně osmé třídy po absolvování testu. Na burzu dorazila s ročním předstihem i se svými rodiči. Takový zájem dnes ale není obvyklý.

„Rodiče dnes nemají na děti moc času, nevěnují se jim. S tím souvisí i vyšší oblíbenost humanitních oborů, protože když děti vidí, že rodiče mají kvůli práci málo času, chtějí ho mít v dospělosti více," říká Marta Srncová z Úřadu práce v České Lípě. Ten se kromě evidence lidí bez práce zabývá i poradenstvím pro budoucí studenty.

Správný výběr školy je klíčovou životní otázkou, není neobvyklé, že se do evidence Úřadu práce hlásí šestnáctiletí lidé, které vybraná škola po pár týdnech zkrátka přestala bavit.

Nedostatky v matematice

Největší hlad mezi zaměstnavateli je dnes po absolventech technických oborů, ti mají práci jistou. Zde však školy často narážejí na nedostatky studentů v základní matematice.

„Úroveň jejich schopností se rok od roku snižuje. Aby si například vypočítali váhu výrobku na základě hustoty materiálu, to jsme po nich mohli chtít před třiceti lety, ne dnes," říká Jaroslav Málek, který na českolipském učilišti vyučuje obrábění kovů.

Na střední škole se dá dnes studovat ledasco, třeba obor Masér. Stejně jako žáci se totiž mění a přizpůsobuje i nabídka škol. Například na českolipské Euroškole od příštího roku přibude nový učební obor Marketing a reklama, který na ekonomickém základu slibuje praktickou průpravu v tomto dynamickém oboru. „Hledali jsme díru na trhu," říká zástupkyně ředitelky českolipské Euroškoly Michaela Hostinská.

Dvacátý ročník burzy škol v prostorách českolipského učiliště nabídl žákům základních škol možnost porovnat nabídku navazujícího vzdělání. Zdroj: Deník/Vít Černý

Dvacátý ročník burzy škol v prostorách českolipského učiliště nabídl žákům základních škol možnost porovnat nabídku navazujícího vzdělání. Zdroj: Deník/Vít Černý