„Uvidíme, kolik ušetříme. Nyní ukončujeme smlouvy a zjišťujeme, kolik elektřiny budeme nakupovat. Aukce by měla proběhnout na podzim letošního roku,“ uvedla starostka Hana Moudrá.

Město podobným způsobem už uzavřelo smlouvy na veškerá pojištění jak pro úřad tak i pro školy a příspěvkové organizace. „Jde o celou škálu smluv, od pojištění automobilů, přes pojištění odpovědnosti nebo nemovitostí,“ sdělila Hana Moudrá. Za tuto službu od dubna 2011 do konce března 2015 zaplatí město 4,856 milionu korun. „Vítězem výběrového řízení je Kooperativa,“ dodala starostka.

Také jinde díky aukci šetří

Česká Lípa není v kraji jediná, jako první v Libereckém kraji otestovali elektronickou aukci v Semilech. Tamní radnice tak nakoupila už loni v červenci elektřinu pro úřady, osvětlení i příspěvkové organizace včetně škol.

Aukce se zúčastnilo šest dodavatelů. S nejnižší nabídkou 2,208 milionu korun zvítězila ústecká společnost Centropol Energy, která bude elektřinu městu dodávat do konce příštího roku. Radnice ušetří kolem půl milionu korun. „Náklady na elektřinu se sníží téměř o osmnáct procent,“ řekl ČTK tajemník semilské radnice Miloš Sladký. Podobným způsobem tam chtějí letos nakoupit zemní plyn.

Aby byla zakázka co největší, spojily se Semily na společném postupu s radnicemi v Jilemnici, Rokytnici nad Jizerou a Benešově u Semil. Zakázka má tak hodnotu 35 až 40 milionů korun.

Také Jablonec díky aukci ušetří. Za služby mobilního operátora zaplatí v příštích dvou letech o tři miliony méně než v minulosti. V licitaci se totiž nabídková cena od operátorů snížila až na 831.765 korun, což je zhruba pětina původně odhadovaných nákladů.

„Organizátorovi aukce ale radnice odvede jako odměnu 29 procent uspořených nákladů – 456.837 korun. I tak město ušetří téměř 2,7 milionu,“ řekla ČTK mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Přes poměrně vysoké náklady chce město v nákupu v aukcích pokračovat, protože je to pro něj výhodné.

Nakupují tak papír či tonery

Liberecký kraj využívá podle radního pro ekonomiku Zdeňka Bursy elektronické aukce už od roku 2005. Nejčastěji tímto způsobem nakupuje kancelářské potřeby, papír, tonery do tiskáren, hygienické potřeby nebo propagační předměty, případně mobilní služby.

Zatím ale šlo vždy jen o zakázky malého rozsahu – tedy do dvou milionů korun. Kraj podle Bursy zvažoval možnost nakoupit tímto způsobem energie, nakonec od toho ale upustil, protože firmy podle něj v takovém případě požadují jako odměnu až 40 procent uspořených nákladů. Proto nakonec vyhlásil veřejnou soutěž, která přijde podstatně levněji.

Náklady nepřesáhly dva miliony korun, když v případě e-aukce by odměna mohla podle Bursy dosáhnout i 40 milionů.