Zorientovat se ve stovkách stran zadávací dokumentace ke stavbě venkovního bazénu, který by měl od příštího léta čekat v centru České Lípy na koupáníchtivé občany, není nic jednoduchého.

Na základě podnětů potenciálních dodavatelů už město třikrát prodloužilo termín podání nabídek. Prozatím konečný termín je 3. ledna příštího roku. Ostatně jedná se o zakázku za více než 90 milionů korun, není tak radno nic podcenit.

Stavební firmy už vznesly k podmínkám téměř dvě desítky dotazů. Nezdály se jim jak relativní drobnosti, například rozpor v počtu šatních kójí, tak věci poměrně závažné. Třeba požadavky na prokázání kvalifikace.

BEZ ŠROUBOVÁKU

Zadání specifikuje mimo jiné použití poměrně nové technologie uzávěrů vodních trysek a odtoků, které nejsou upevněny šrouby, ale mechanizmem nevyžadujícím nářadí. Podmínky navíc předpokládaly dodavatele, který už alespoň jeden bazén vybavený touto technologií postavil.

„Systém bezšroubových uzávěrů podléhá patentové ochraně. Dochází tak ke zvýhodnění konkrétních výrobků a nepřímo i určitých dodavatelů,“ ohrazuje se proti podmínkám jedna z prozatím nezveřejnitelných firem.

„Zadavatel svým požadavkem rozhodně neměl na mysli pouze jediný patentovaný výrobek a pochopitelně měl v úmyslu připustit i jiné funkčně obdobné možnosti řešení,“ odpovídá vedoucí odboru rozvoje města a investic Jolana Nebřenská s tím, že zadavatel přiznává, že kvůli formulaci podmínek v zadávací dokumentaci mohl vzniknout dojem, že je možné pouze jediné řešení.

V tomto ohledu proto došlo k zjednodušení podmínek, které nyní mohou splnit i menší firmy, které na přípravu dostávají prodloužením výběrového řízení více času. A je to nejspíš výhodné i pro město, protože osud stavby je stále nejistý.