Už tento týden zapálíme první adventní svíci. Ale ještě před tím, ve čtvrtek 24. listopadu začínají v Drážďanech proslulé adventní trhy. Nejstarší německý vánoční trh Štrýclmarkt každoročně začíná ve čtvrtek před prvním adventním víkendem. Letos se koná už po 577.

V Drážďanech najdete kromě něj ještě dalších sedm tématických vánočních trhů v různých drážďanských čtvrtích. Vypravit se můžete třeba na labužnický trh na nádvoří paláce Kurländer Palais či na romantický vánoční trh u drážďanského zámku. Zajímavostí je také historický vánoční trh starých řemeslných umění na náměstí Neumarkt či idylický trh u barokního evangelického kostela Frauenkirche.

Kromě toho se v blízkosti městského parku Großer Garten už v pátek, 25. listopadu otevře nové pohádkové vánoční stanové městečko „1000 jisker“.

Slavnosti štoly

Vánoce v Německu by nebyly těmi pravými Vánocemi bez klasické drážďanské štoly. S ní je spojena celá slavnost, na kterou se můžete vydat hned o druhém adventním víkendu. V sobotu 3. prosince na zámeckém náměstí zvaném Schlossplatz. Průvod se tu začne řadit krátce po desáté dopoledne a je to velká sláva spojena s představením o historii tohoto tradičního vánočního pokrmu našich sousedů.

Největší atrakcí bude také letos vlastní štolové procesí, které se vydá historickým centrem až na proslulý adventní trh. Pokud se na tuto atrakci vydáte, počítejte s tím, že slavnost trvá pouze do 15.30. Štolu, kterou ponese průvod městem, váží rovné čtyři tuny. Ochutnávat ji ale můžete snad v každém stánku. Stejně jako ovoce máčené v čokoládě či cukru a nebo speciální vánoční perník.

Kominíci a vánoční pyramida

Pokud se totiž vydáte do Drážďan už tento víkend, 26. a 27. listopadu, čeká vás první z adventních slavností, zasvěcená právě této pochoutce. Slavnost perníku a kominíka ze švestek. Jestli se naopak rozhodnete pro třetí adventní víkend, pak vás čeká skutečně efektní Slavnost vánoční pyramidy a svícnu, která zdobí ústřední náměstí i s tržištěm.

Na poslední adventní víkend vás možná do Drážďan přiláká sobotní průvod krušnohorských hornických uniforem. Je to záležitost vzácná, pořádá se totiž pouze každý lichý rok. Kromě toho na vás čeká také slavnost zdobení vánočního stromu.

Pohádková Popelka čeká na zámku

Pohádkovou atmosféru vánočních Drážďan umocní i návštěva nedalekého zámku Moritzburgu, kde byla začátkem listopadu zahájena velkolepá výstava věnovaná české filmové Popelce. Právě na tomto zámku se totiž natáčely plesové scény. Uvidíte tu nejen Popelčiny plesové šaty, vycpanou Rozárku, ale i voskové figuríny hlavních představitelů.

Výstava o historii dopravy

Pánskou část výpravy možná v Drážďanech upoutá výstava v Muzeu dopravy s názvem Veřejná doprava v bombardovaných městech, která připomene společné osudy tří metropolí: Londýna, Coventry a Drážďan.

A zatímco děti se budou bavit v pohádkovém městečku či vánočním cirkusu, který začne svou produkci 14. prosince, dámská část výpravy může využít k nákupům dvou speciálně vyhrazených nedělí - 4. a 18. prosince. Pouze tehdy mají totiž v neděli odpoledne obchody v Drážďanech otevřeno.

Jeďte vlakem, vyjde vás to levněji

Využijte rodinných víkendových slev na příhraniční jízdné do Německa.

Rodinná jízdenka SONE+DB stojí 300 Kč. Platí pro 2 dospělé a 3 děti do 15 let věku. Děti se ovšem musí prokázat jakoukoliv další průkazkou (pas, průkaz sportovního oddílu apod.). Pokud je nevlastní, můžete si je pořídit přímo na nádraží ČD. Stojí 50 Kč a vyřídí vám ji na počkání.

Pro jednotlivce stojí cesta do Drážďan a zpátky 250 Kč.

Jízdenka platí vždy v sobotu a v neděli, až do půlnoci. První spoj v němž nemusíte přestupovat ,vyjíždí podle informací ČD z Liberce v 8.38 hodin. Bez přesedání zpět se dostanete, když z města na Labi vyrazíte buď v 15.09 nebo večer v 19.09 hodin. Celá cesta trvá podle informací Českých drah zhruba dvě a půl hodiny.