Nová pracovní místa a až padesát pět milionů korun mohou přinést do rozpočtu Ralska hned dvě fotovoltaické elektrárny. Ty plánuje společnost eEnergy Ralsko postavit v Kuřívodech.

Získané peníze by městu měly pomoci s čerstvě vyměřenou šestimilionovou vratkou státní dotace a rovněž podpořit investice, které by měly vést ke snížení více jak 28procentní nezaměstnanosti. „Investor, eEnergy Ralsko, obsadí solárními panely celkem zhruba třicet hektarů pozemků po jižní a severní straně Kuřívod na pětadvacet let,“ sdělil starosta Ralska Miloš Tita.

Se záměrem někteří zastupitelé zpočátku nesouhlasili. Argumentovali například rozsáhlostí plochy nebo estetickým pohledem. Firma se proto zavázala osadit solární pole živým plotem a po skončení doby pronájmu zbavit pozemky ekologické zátěže.

Získají miliony

„V současnosti jsou již podepsané smlouvy. Podle nich bychom měli za dlouhodobý pronájem pozemků města získat do konce srpna jednorázově až padesát pět milionů korun. Vše je ale podmíněno datem schválení stavebního povolení,“ podotkl Miloš Tita.

Současně s tím se společnost eEnergy Ralsko zavázala, že finančně zastřeší výstavbu chodníku od křižovatky podél komunikace na Osečnou až k vjezdu do průmyslového areálu a v délce necelého půl kilometru za zhruba dva miliony korun.

Ve hře je ještě realizace dalšího chodníku, ve stejném cenovém rozpětí, a to od budoucí kruhové křižovatky až k odbočce ke kulturnímu domu v Kuřívodech. Podle Miloše Tity je nyní předčasné hovořit o tom, jaké konkrétní akce město podpoří z příjmu z fotovoltaiky.

Podpoří rozvoj

„Prioritní budou investice do projektů, které pomohou snížit vysokou nezaměstnanost. Musíme připravit inženýrské sítě kvůli novému územnímu plánu celého Ralska, kde půjde řádově o miliony korun,“ nastínil Miloš Tita s tím, že v plánu je i mimo jiné výstavba vodovodu na Borečku a Náhlově nebo opravy ve škole v Kuřívodech.

„Na všechny projekty se budeme snažit získat dotace. I přes příjem z fotovolttaiky by vše zrealizovat nešlo,“ dodal starosta.