Výrazně méně návštěvníků, přísnější nařízení hygieniků, složitější organizace, ale i klidnější průběh a méně hluku v noci. Místo jedné obří akce čtyři menší open air party na pláži Klůček a na Bílém Kameni. Takový byl právě skončený festival taneční hudby Mácháč v Doksech. Letos se musel ve svém rozsahu uskromnit kvůli pandemii a vládním omezením. Vzhledem k aktuálním epidemiologickým opatřením se každý den mohl jednotlivé akce zúčastnit maximálně jeden tisíc osob včetně pořadatelů. Na akci tak přijeli převážně jen tuzemští návštěvníci i hudebníci.

Jak komentoval mluvčí festivalu Petr Tajčman, ročník byl hodně odlišný od těch předchozích. Místo jednoho velkého festivalu mohli uspořádat pouze menší akce, které byly celkem čtyři s maximální kapacitou 1.000 osob a nesly společný název Mácháč Forever. „Z našeho pohledu měly všechny bezproblémový průběh, a to zejména díky návštěvníkům,“ řekl Tajčman. Podle něj většina dbala pokynů pořadatelů a nařízení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli zachovat tradici a místo dvacátého výročí festivalu, které se muselo přesunout na rok 2021, proběhly alespoň tyto menší akce s předními domácími dýdžeji. Velké díky patří i představitelům města Doksy, že nám nám vyšli vstříc a letošní Mácháč Forever povolili,“ prohlásil Petr Tajčman.

Kurz bezpečné jízdy pro seniory v Sosnové.
Jedu s dobou: Senioři dostanou v Sosnové na autodromu lekci

Vyhledávané letní akci již tradičně věnovali velkou pozornost policisté a celníci. Jak informovala policejní mluvčí Ivana Baláková, od pátku do nedělního rána policisté tam odhalili celkem 59 drogových deliktů, ve většině případů šlo o přestupky spočívající v držení drogy a ve zbytku o přečin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.

„Návštěvníci Mácháče u sebe měli nejčastěji marihuanu, dále potom extázi a pervitin, ale zajistili jsme u nich i kokain, hašiš, MDMA v krystalické podobě a také LSD. Za držení drog, které jsme kvalifikovali jako přestupek, jsme ukládali blokové pokuty do výše 10 000 korun,“ konstatovala Baláková. Doplnila, že několik lidí se v souvislosti s držením drog nevyhne trestnímu stíhání. Jedná se například o 29letou ženu z Prahy, u které společné hlídky složené z policistů a pracovníků celní správy zajistili kokain a MDMA. S ohledem na množství drogy, které u sebe měla, ji nyní hrozí odnětí svobody až na jeden rok.

„Dalším třem lidem hrozí přísnější postih. U 19letého mladíka z Teplicka jsme při kontrole našli 13 tablet „extáze“, u 37letého muže ze Sokolova 4 tablety „extáze“ a necelý gram kokainu a u 18leté slečny z Nymburska přes 11 gramů marihuany,“ popsala jen páteční bilanci policejní mluvčí. Soud je může poslat do vězení až na dva roky.

Policejní hlídky také během svých kontrol v okolí Máchova jezera přistihli šest řidičů při řízení vozidla pod vlivem alkoholu a jednoho pod vlivem drog. Vzhledem k naměřeným výsledkům se za to oba budou zodpovídat ve správním řízení. Jeden z nich nadýchal 1,95 promile alkoholu a nemine ho proto trestní stíhání.

21. srpen 1968 v České Lípě.
FOTO: Česká Lípa vzdorovala okupaci statečně. Pamětníci vzpomínají dodnes

„Kromě toho jsme druhý den akce zaevidovali i dvě jízdy pod vlivem drog, v jednom případě se jednalo o řidiče motorového vozidla a ve druhém o jízdu cyklisty, který jezdil po městě na kole pod vlivem drog,“ sdělila Baláková. Podle ní se její kolegové v neděli zaměřují především na to, aby se po silnicích v regionu nepohybovali řidiči, kteří opouštějí festival pod vlivem drog nebo alkoholu. „Zesílili jsme proto dohled nad silničním provozem jak v Doksech, tak na výjezdových komunikacích z města,“ upozornila Baláková.

Na hlasitou hudební produkci z Mácháče také přijali několik stížností na lince 158 i na telefonním čísle obvodního oddělení policie v Doksech.
„Letos to jde, hluk už nás ve spaní nerušil, přestali hrát v jedenáct v noci,“ řekla místní obyvatelka Marcela Synková.

Do bezpečnostního opatření se společně s policisty českolipského územního odboru zapojili  i dopravní policisté  z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie LK, Poříčního oddělení Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, pracovníci Celních úřadů v Liberci a Drážďanech, kriminalisté Toxi týmu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a  policisté Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Opatření tradičně posilují  i tzv. prvosledové hlídky, jejichž úkolem je adekvátně a v co nejkratším čase reagovat na mimořádné situace například na násilné delikty. Proto jsou tito policisté vyzbrojeni například i samopaly.

Celníci využívají při kontrolách motorových vozidel a jejich posádek mobilní spektrometry, které umějí detekovat stopy po drogách, prekurzorech a nebo výbušninách.

Rodičům Kateřině a Davidovi Šubrtovým z Blíževedel se ve čtvrtek 20. srpna v 0:20 hodin narodil syn Filip Šubrt. Měřil 50 cm a vážil 3,44 kg.
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Českolipsku