VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhraje každý, kdo to dokončí. Říká hasič

Liberec /FOTOGALERIE/ - Jmenuje se Jan Semerádt, je hasičem u HZS Libereckého kraje a letos vyhrál hasičské mistrovství světa v jihokorejském Daegu.

31.12.2010 1
SDÍLEJ:

V nejtěžší disciplíně hasičského mistrovství světa zvané TFA Jan Semerádt z Frýdlantu nakonec zvítězil.Foto: archiv J. Semerádta

„Neříká se tomu mistrovství světa, ale Světové hasičské hry,“ upřesňuje mladý muž a dodává: „Nejsem sportovec, jsem hasič.“ Nicméně po soutěžích, kterých se jako profesionální hasič zúčastňuje, podává mimořádné sportovní výkony. Nejnáročnější disciplínou je přitom TFA. Co si pod tím přestavit?

Vyběhl do 78. patra mrakodrapu

TFA se skládá ze čtyř disciplín, mezi kterými má závodník vždy deset minut času na odpočinek. První obnáší roztažení hadic 2 x 4B, následné smotání dvou hadic B a uložení do připravených boxů. Ve druhé části musí soutěžící vykonat 100 úderů kladivem, pronést dva třicetikilové barely tunelem a zpět, transportovat asi 95 kg těžkou figurínu na zádech do vzdálenosti 80 metrů a přelézt 4,5 metru vysokou bariéru pomocí lana.

Ve třetí disciplíně je třeba zvednout a opřít dva žebříky o délce 6 metrů, vynést dva barely do pátého patra, vytáhnout dvě hadice, snést barely zpět a našroubovat hubice na motor. Nejnáročnější část je ta poslední, v Koreji to byl výběh do 78. patra mrakodrapu. A to nejlepší nakonec: závodníci mají celou dobu na sobě zásahový kabát, rukavice, přilbu a dýchací techniku – ta však v tomto případě slouží „jenom“ jako zátěž. Pouze od pasu níž mohou být oblečení ve sportovním. „Bylo tam horko, ale docela rychle jsem se aklimatizoval,“ líčí korejské letní počasí Jan Semerádt.

Zazářil i v další disciplíně

Že se našemu hasiči aklimatizace vskutku povedla, o tom svědčí další Honzova medaile, a sice z disciplíny nazvané prostě, leč výstižně: výběh. V Koreji šlo o zdolání místní hory Palgong. Na trati dlouhé přibližně 2,5 km překonal převýšení 416 metrů jako druhý a získal tak stříbrnou medaili. Na „hasičské olympiádě“, které se zúčastnilo na deset tisíc závodníků z 50 zemí světa, zkrátka zazářil. A to na ni málem vůbec neodjel.
Z povodní jel rovnou do Koreje

Světové hry hasičů začínaly letos 19. srpna. Dvanáct dní předtím se na Liberecko přihnala velká voda. Honza to „schytal“ ze všech myslitelných stran. Jako profesionální hasič HZS Libereckého kraje samozřejmě sloužil a zachraňoval, navíc bydlí se svou manželkou a dvěma malými dcerkami ve Frýdlantě.

„Ze šestého na sedmého jsem sloužil, už v šest hodin ráno jsem zasahoval v Mníšku s obojživelným vozem. Odpoledne jsem jel do Frýdlantu transportérem a zachraňoval i vlastní rodinu z bytu. V jednu ráno jsme vyráželi do Višňové, pak jsem si dvě hodiny odpočinul a zbytek neděle znovu… Pak byla spousta práce ve městě. Tu Koreu jsem kvůli povodním odvolal.“

Nakonec ale pprap. Jan Semerádt odletěl. „Starosta, rodina, manželka – všichni mě umluvili, abych jel. Odlétal jsem 19. srpna, ale o šest a půl kilo lehčí. Shodil jsem při povodních,“ dnes už spokojeně říká šestatřicetiletý hasič tělem i duší.

Nezávodí, prostě je jen v pohybu

Korejské mistrovství není jediným úspěchem Jana Semerádta. Několikrát se například zúčastnil pražského závodu Iron Fireman, který je ve své kategorii nejtěžším na světě. Jednou jej dokonce vyhrál. Medaile si odvezl také ze Světových her hasičů v britském Liverpoolu v roce 2008, kde také s družstvem zvítězili. „Odmalička jsem v pohybu,“ skromně prozrazuje svůj recept na úspěch. „Jsem rád na horách, na kole. Jedu jako motorová myš. Snažím se trénovat každý třetí den, kdy jsem v práci – tam máme povinné dvě hodiny fyzické přípravy. A od jara jezdím do práce na kole.“

Přesto se mnohem víc než závodníkem cítí být záchranářem. Nakonec jako profesionál působí u hasičů v Liberci, jako dobrovolný hasič ve Frýdlantě a k tomu je také dobrovolným členem Horské služby Jizerské hory.

Celý článek můžete číst v zimním vydání časopisu VÉČKO.

Pprap. Jan Semerádt, hasič a vítěz

Jan Semerádt (36 let) žije ve Frýdlantu a pracuje v Liberci jako profesionální hasič u HZS Libereckého kraje se specializací lezecký instruktor a strojník. Je ženatý, má dvě malé dcery.

Původně se vyučil strojním zámečníkem, pak udělal maturitu a od roku 1996 je u hasičů. Jako dobrovolný hasič působí i ve svém domovském městě Frýdlantu, je také dobrovolný člen Horské služby Jizerské hory.

Pravidelně se zúčastňuje hasičských soutěží, kde většinou sklízí úspěchy. K těm největším patří letošní vítězství v jihokorejském Daegu, kde jako člen jednoho z týmu hasičů České republiky vybojoval zlatou medaili v disciplíně TFA a ve své věkové kategorii 35 - 39 let skončil na pátém místě.

Svým výkonem si zopakoval úspěšný start na Světových hrách hasičů v britském Liverpoolu v roce 2008, kde získal v TFA 1. místo v soutěži družstev, 2. místo v soutěži jednotlivců v kategorii 30 - 34 let a 3. místo v soutěži družstev ve výběhu do výškové budovy. Přesto se více než čím jiným cítí být záchranářem, protože – jak sám říká: „K hasičům jsem chtěl, protože mi připadá, že tam dělám něco pro někoho.“

Autor: Jana Patková

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 7 200 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7200 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pečovatel/ka pracující v domácí péči, terénní služba. Akreditovaný kurz Pracovníka v sociálních službách. Řidičské oprávnění sk. B - používání služebního vozidla k přepravě ke klientům., Nabízíme: stravenky, První kontakt emailem nebo telefonicky!. Pracoviště: Kdp sluníčko, Liberecká, č.p. 67, 473 01 Nový Bor. Informace: Radka Svobodová, +420 606 061 165vpracovnídnyod7:00-15:00hod..

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Na Rybníčku, Staré Splavy, Požadujeme, - spolehlivost, příjemné vystupování, - praxe v restauračním provozu a částečná znalost cizích jazyků výhodou, Plat 15 000,-Kč+ možnost odměn v závislosti na výkonu ( letní sezóna)., Nabízíme práci na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení., Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: Jarmila jelínková staré splavy, U Rybníčku, č.p. 195, 471 63 Staré Splavy. Informace: Jarmila Jelínková, +420 604 618 409.

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Konstruktér. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nový Svět 915, Kamenický Šenov, , Požadavky:, - VŠ vzdělání technického/strojírenského směru, - Výhodou je předchozí strojní praxe nebo zkušenosti s konstrukcí svítidel, - Praktickou znalost některého z konstrukčních programů (2D nebo 3D)- AutoCad, Solidworks, - Znalost MS Office, - Znalost anglického nebo ruského jazyka , , Náplň práce:, - Zpracování technické dokumentace dle zadané koncepce a podkladů, - Tvorba konstrukce svítidla, - Spolupráce s ostatními konstruktéry a dalšími odděleními napříč celou společností, - Plnění zadaných dílčích úkolů v rámci své odbornosti, - Aktivní spolupráce na realizaci nových vzorků, zefektivnění výrobních procesů, standardizaci a unifikaci technologií a konstrukčních řešení. Pracoviště: Preciosa - lustry, a.s., Nový svět, č.p. 915, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Pavel Brzák, +420 488 113 244.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice Pod Špičákem v České Lípě bude jednosměrná.
1

Ulice Pod Špičákem bude po opravách jednosměrná

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

V Mimoni nahlédnete do světa vědy a techniky

Mimoň - Výstav, kdy je dovoleno dotýkat se exponátů, nebývá mnoho.

Z Jednot a konzumů do hypermarketů a diskontů. Češi zanevřeli na malé prodejny

/INFOGRAFIKA/ Pro paštiku a rohlík do večerky, pro zbytek do chrámů konzumu. V hypermarketech necháváme 46 procent výdajů za potraviny.

Začala výměna oken na radnici v Novém Boru

Nový Bor - V části památkově chráněné budovy radnice na náměstí Míru v Novém Boru začala výměna starých netěsnících oken. Práce, které budou postupně probíhat do konce září ve 4. a 3. patře, nijak neomezí provoz odborů Městského úřadu Nový Bor.

FOTO: Liberecká zoo slaví. Může se pochlubit vzácnými mláďaty

Liberec – Jeden z nejohroženějších velkých savců na světě nebo unikátní odchov ptáka, který „zazdívá“ samičku na vejcích. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT