K prvnímu případu došlo v pátek v podvečer na Českolipsku. Starší muž se s legálně drženou pistolí se tam zabarikádoval v pokoji rodinného domu. Na místo vyrazili policisté. Nejprve zajistili okolí, poté přivolali policejního vyjednavače, který s mužem několik hodin rozmlouval. „Teprve po  třetí hodině ranní se mu podařilo muže přesvědčit o tom, že i přes veškeré problémy má cenu žít,“ popsala mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Policie muži odebrala zbraně a převezla ho k lékařům.

O den později, v sobotu večer, vyjížděla policie k dalšímu případu sebevraha a opět na Českolipsku. „Mladý muž  se potácel před ubytovnou a na první pohled bylo vidět, že si už ublížil. Svědčily o tom krvácející řezné rány na obou jeho rukou.  Byl silně rozrušený a vykřikoval, že se podřeže, jestli se k němu někdo přiblíží. Přitom si neustále přikládal žiletku na krk,“ popsala dramatické momenty Ivana Baláková z českolipské policie.

Ke slovu přišel opět policejní vyjednavač

„Vzhledem k tomu, že vyjednávání s ním nikam nevedlo a nervozita muže v průběhu času narůstala, vyžádala si situace od policistů rychlý zásah. Kdyby si vystresovaný muž vážně poranil krční tepnu, mohl by navzdory přítomnosti zdravotníků okamžitě zemřít,“ doplnila mluvčí.  Policisté proto využili jeho chvilkové nepozornosti a použili k jeho záchraně jediný dostupný prostředek, který měli po ruce - služební taser. „Ten za normálních okolností používají jen proti agresivním a ozbrojeným pachatelům trestné činnosti, nicméně v tomto zvláštním  případě bylo třeba zpacifikovat muže , který byl  nebezpečný sám sobě,“ vysvětlila Baláková. Ochromeného muže ošetřili přivolaní zdravotníci a společně s policií převezli k ošetření řezných ran, které si způsobil na chirurgickou ambulanci českolipské nemocnice. „V souvislosti se zákrokem spojeným s použitím taseru mu žádné zranění nevzniklo,“ doplnila mluvčí.