Chcete se projít přírodou, nebo máte raději slavnosti, kde se o vaši zábavu postarají jiní? Obojí můžete spojit v jeden víkendový výlet v Zahrádkách u České Lípy.Nejdříve okolí

Auto tentokrát nechte doma a vyjeďte si na výlet vlakem. Z České Lípy vás za pouhých osm minut zaveze do Zahrádek, kde se stačí rozhodnout, jestli se pobavíte na Zahrádeckých slavnostech, nebo se nejdřív vydáte na průzkum okolí. Křižují se tu hned čtyři turistické trasy.

Zámek v Zahrádkách.Těsně před obcí vlak přejíždí údolí Robečského potoka po 25 metrů vysokém železničním mostě z konce 19. století, který nedávno dostal nový kabát. Jeho konstrukce leží na třech kamenných pilířích. Srdce železničního romantika tady pookřeje.

Od nádraží v Zahrádkách se musíte vrátit necelý kilometr po silnici do obce, kde si sice bohužel neprohlédnete před časem vyhořelý zámek, ale zato se projdete po modré značce 300 let starou Valdštejnskou lipovou alejí. Ta vede k bažantnici ze 16. století s různými zbytky mladších opevnění a zříceninou letohrádku.

Po dvou kilometrech dojdete k rozcestníku u Sádek, odkud vede krátká modrá odbočka ke zřícenině skalní tvrze Jiljov. O necelý kilometr dál dorazíte do obce Holany, kde začíná červená turistická značka, po které se budete proplétat soustavou Holanských rybníků. Je jich 23 a všechny napájí Bobří potok. Vybudovány byly nejspíš v 16. a 17. století.

VALDŠTEJNSKÁ ALEJ. Jsou tu zhruba dvě stovky lip, nejstarší stromy přitom mají stáří kolem 300 let. Rybníky a zříceniny

Cesta dál vede podél Holanského rybníka, Velké Nohavice, Hrázského a největšího Dolanského rybníka. Po trase jsou i zříceniny hradů Rybnova a Vítkovce, ze kterých ovšem mnoho nezbylo.

Po necelých pěti kilometrech přejdeme železniční trať a silnici. Za ní leží ještě rybníky Nebeský, Miřejovský nebo Koňský, který po červené značce obejdeme a vzápětí se ocitneme ve Stvolínkách. I tam mají zámek, který sice nevyhořel, ale je prázdný a nepřístupný. Ze Stvolínek se můžete vrátit nejlépe vlakem do Zahrádek a dále pak zpět do České Lípy.

Titul Dívka Máchova jezera 2013 získala dvacetiletá studentka Daniela Brožová ze Zahrádek u České Lípy.Dívku Máchova jezera čeká první módní přehlídka Zámecký park v Zahrádkách ožije už tuto sobotu jedenáctými Zahrádeckými slavnosti. Od desáté hodiny čeká na návštěvníky bohatý program.
Podle místního starosty Ladislava Chvojky, je program sestaven tak, aby vyhovoval především rodinám s dětmi. „Objeví se tu žongléři, pejskaři, dětská zvířecí show a samozřejmě známé hvězdy české showbyznysu. Mezi nimi třeba Heidi Janků, Marcela Březinová, Vláďa Hron, nebo Jiří Babica, který odehraje fotbalové utkání za tým Hvězdný prach Praha spolu s dalšími známými osobnostmi," informoval starosta Zahrádek. Součástí programu bude i módní přehlídka na které se předvede dívka Máchova jezera Daniela Brožová.
Pro děti nebudou chybět atrakce jako skákací hrad, jízdy na koních, nebo houpačky a kolotoče. Ani dospělí nepřijdou zkrátka.
V rámci slavností si mohou prohlédnout hrobku Kouniců, sklepení zámku nebo výstavu veteránů. „Hlavní program bude končit kolem sedmé večer, ale pro velké máme připravený večerní zábavu. Za vinárnou u zámku a pro druhou stranu Zahrádek u pošty bude hrát živá hudba a grilovat se masíčko až do pozdních večerních hodin," doplnil starosta