„Před lety jsem vyměnila svůj původní byt za nabízenou garsonku pod podmínkou, že k ní bude náležet i přilehlá chodba. Krátce poté radnice prodávala přes najatou firmu byty do osobního vlastnictví a opět jsem měla podmínku: garsonku zakoupím i s chodbou a tomu odpovídala cena,“ vrací se na začátek Špidlenová.

Bytový dům z šedesátých let minulého století, kde bydlí, je na dnešní poměry atypicky řešený. K jejímu bytu vede samostatný vchod a následuje schodiště se zmíněnou chodbou. Ta je od společných prostor, které využívají ostatní nájemníci, oddělena dalšími dveřmi, k nimž měla na základě koupě klíče jen Elena Špidlenová.

Chtěla plošinu

O užívání chodby ale před časem projevila zájem sousedka. Je nemohoucí a chtěla zde nechat nainstalovat pohyblivou plošinu, aby se dostala ven. „To jsem odmítla. Všichni nájemníci mají k dispozici druhé schodiště a vchod. Plošina mohla být tam a nikoliv na chodbě v mém vlastnictví,“ řekla Špidlenová.

Invalidní žena se obrátila na právníka Michala Barnu. „Písemně jsem vyzval Elenu Špidlenovou, aby mi doložila kupní smlouvy a zápis z katastru s tím, že pokud tak neučiní do 25. dubna, nechám vyměnit zámky u vchodových a spojovacích dveří a chodba se zpřístupní ostatním nájemníkům,“ popsal Barna.
Špidlenová v písemné odpovědi připomněla, že chodba je v jejím vlastnictví, zaplatila za ni a nezpřístupní ji. A události nabraly rychlý spád.

„Ve čtvrtek jsem byla mimo domov, když mi právník Barna volal. Oznámil mi, že jsem neumožnila chodbu užívat jiným nájemníků, a tak jdou odvrtat zámky. Zavolala jsem proto policii,“ řekla Špidlenová.

Pouhý den poté mluví Michal Barna o výměně zámků jako o chybě, k níž nemělo dojít. „Až dodatečně jsem zjistil, že v kupní smlouvě i na katastru nemovitostí je zapsaná předsíň s rozměry, které odpovídají velikosti sporné chodby. Elena Špidlenová tak s bytem skutečně zakoupila i prostor před ním,“ uznal Barna.

Upozornil však, že chodba není jen v majetku Špidlenové, ale spoluvlastnické podíly ostatních nájemníků jsou propočítané i na tuto část domu. „Ke škodě všech tu pořádně zařehtal úřednický šiml. Při prodeji bytů došlo hned k několika chybám na straně města i firmy, která odprodej zajišťovala,“ podotkl Barna.

Co bude dál? Elena Špidlenová je rozhodnutá o chodbu, kterou legálně nabyla do vlastnictví, bojovat u soudu. Michal Barna naopak doufá, že k soudnímu jednání nedojde. „Záležitost se ale na úřadech musí dořešit . Za sporný prostor zaplatila Elena Špidlenová i ostatní nájemníci,“ dodal Barna.