VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vymírají skláři ve škole sklářů v Novém Boru?

Nový Bor - Odklon k nesklářským oborům je ve škole hodně znát, ale zájemců o sklářství za poslední čtyři roky neubylo a začíná jich přibývat.

10.2.2015 22
SDÍLEJ:

Skleněná noc v Novém Boru.Foto: Deník/Vít Černý

Její webová adresa je www.glassschool.cz. Ale v Novém Boru najdete možná i stovky lidí, kteří dnes vážně pochybují, jestli je Střední škola a Vyšší odborná škola sklářská v Novém Boru ještě školou sklářů.

Od roku 2008 se otevřeně zaměřuje na jiné než sklářské obory. Postupně se tu otevřelo gymnázium, později předškolní pedagogika i obor design interiérů. Ze školy od té doby odešla celá řada renomovaných jmen, která se věnovala právě výuce na sklářských oborech. Jako veřejné tajemství se po Novém Boru šíří, že tito lidé odešli, jelikož už neměli koho učit.

Město Nový Bor se přitom od té doby, co se před pěti lety vzpamatovalo z k.o. úderu v podobě pádu Crystalexu, snaží zcela prioritně podporovat rozvoj a rozmach sklářství a neustále posilovat neoficiální značku „novoborské sklo". Dokládá to až nadstandardní podpora sklářských akcí, počínaje Sklářskými slavnostmi, loňským festivalem Meet Czech Design až po miliony investované do vlajkové lodi, kterou je Mezinárodní sklářské sympozium.

Počet žáků celkem:2012 - 233
2013 - 254
2014 - 295
2015 - 341

Nabízí se proto otázka, zda a proč Nový Bor tak masivně podporuje povědomí o sklářství, když v přímém přenosu musí sledovat, jak z jeho kdysi slavné sklářské školy mizí sklářské obory a kapacity, které v rámci nich vyučovaly budoucí generace sklářů.

Odpovědi na otázku, jak je to s vymíráním sklářů ve škole sklářů, hledal také Českolipský deník. Výsledek je zajímavý. Škole hodně lidí nevěří, ale počet studentů na sklářských oborech se dle oficiálních údajů Krajského úřadu v Liberci za poslední čtyři školní roky v zásadě nezměnil. Naopak studentů na oborech, které nemají se sklářstvím nic společného, je rok od roku více. Lze ale tvrdit, že skláři na škole vymírají?

Zašlo to daleko

„Je mi to velmi líto, ale jsem už smířená s tím, že sklářství na naší novoborské škole končí. Vlastně jsem si už říkala, ať už se to zavře a ať na škole zůstanou jen obory, které tam chce mít paní ředitelka. Už to totiž zašlo strašně daleko," říká zklamaně novoborská sklářská výtvarnice Šárka Zikmundová. V novoborské škole, kterou absolvovala včetně vyššího vzdělávacího stupně vyšší odborné školy, sama v letech 2002 až 2010 působila coby učitelka malby skla.

Vedla také školní galerii, která dnes de facto neexistuje. „Sbírky, které jsem připravila, leží v krabicích na internátu," tvrdí. „Když jsem odcházela, říkalo se, že škola už galerii ani nepotřebuje. Dříve také studenti jezdili na zahraniční stáže do Francie, do Holandska, ale ani to už nefunguje. Mám pocit, že v té škole už vůbec neproudí ta energie okolo skla, že už se to jen udržuje při životě. Teď je otázka proč. Těžko se to soudí, protože jsem tu školu zažila v době, kdy prosperovala a měla hodně žáků."

Ta škola se už od sklářství úplně odklonila, myslí si také Vasil Dogaru, který na škole učil sklářské obory celé čtvrtstoletí. „Školu hodně pohřbilo sloučení s učilištěm a potom sklářské obory postupně zanikaly, jenže nebylo to jen vinou školy, ale může za to především leden 2009 a zavření Crystalexu. Musíme si objektivně přiznat, že to byl zřejmě hlavní důvod, proč rodiče své děti na sklářské obory nedávali," míní Dogaru. „Teď už se to zlepšuje, ale na škole už vládnou úplně jiné obory a to sklářství je tam už jenom na druhé koleji. A to určitě není dobře."

Je to záchrana školy?

Podle sklářské výtvarnice Martiny Matouškové, která učila sklářské talenty v Novém Boru i v Kamenickém Šenově, se odklon novoborské školy od sklářství nastartoval v době, kdy politické vedení Libereckého kraje začalo usilovat o sloučení šenovské školy se školou v Novém Boru.

„Pomohl tomu i postoj ředitelky Jindrové, která přistoupila na to, že by se tyto dvě školy měly sloučit místo toho, aby podpořila myšlenku zachování obou sklářských škol. Ona sama to totiž vnímala jako záchranu pro svoji školu a úplně stejně vnímá otevírání nových oborů, ale myslím si, že vůbec nepochopila, že tím zničila jedinečnost toho, co tu bylo," uvedla pro Deník Martina Matoušková.

Sklářské obory (střední škola), počet žáků celkem i nových studentů v 1. ročníku:2012 - 66 žáků
(v 1. ročníku 26)
2013 - 55 žáků
(v 1. ročníku 26)
2014 - 56 žáků
(v 1. ročníku 22)
2015 - 65 žáků
(v 1. ročníku 28)

I ona už je vyloženě skeptická k tomu, zda škola v Novém Boru může být školou sklářů. „To, co se ve škole děje, je bohužel ku škodě sklářství obecně. Je mi velmi líto, že to zaniklo a vůbec si nemyslím, že by se to v brzké budoucnosti dalo obnovit."

Podle Matouškové školu také opustili sklářští odborníci, kterých je ale potřeba, aby si škola udržela určitou úroveň. „Dnes tam jsou kvalitní učitelé, ale to jsou ti, kteří vzdělávají děti v gymnazijním oboru nebo v pedagogickém. Sklářských odborníků není mnoho, není mnoho ani těch, kteří by rozuměli oboru a zároveň uměli učit, a to je jeden z těch důvodů, proč si myslím, že obnovení sklářské školy v Novém Boru už není v dohledné době možné."

Matoušková také řekla, že řada sklářských odborníků neodcházela ze školy zrovna v dobrém a že by se tedy tito lidé ani za nových podmínek do školy už vrátit nechtěli.

Za jednoho z takových odborníků může být považován rytec skla Jiří Tesař, který má na Novoborsku velké renomé. Tesař sám přiznává, že ze školy odešel právě proto, že už neměl koho učit. „Žáci už tam nebyli, tak jsem sám vedení školy oznámil, že bych rád odešel, protože už mě to nenaplňovalo. Takže jsem dohodou skončil. Už jsem tam ani nechtěl být," uvedl rytec skla.

Tesař ale z toho, že se škola dostala do současné situace neviní její vedení. „Protože ryba smrdí od hlavy. Za to nemůže vedení školy, ale vedení rezortu školství. Myslím si, že obecně dnes na odborné školy chodí málo talentovaných lidí, největší zájem se soustředí na ty zdánlivě atraktivnější školy. Stát velmi málo podporuje řemeslné a výtvarné obory," zmínil Tesař.

A mimochodem počátky problémů sklářského školství na Novoborsku se podle něj nastartovaly už před dvaceti lety. „Začalo to tím, že stát prodal fungující Crystalex. Skupině lidí, kteří ho cíleně rozkradli. Tím začal veškerý problém se sklářstvím i sklářským školstvím," tvrdí rytec skla. „V důsledku toho totiž místní sklářské rodiny, celé roky a generace provázané se sklářstvím, najednou začaly odmítat, aby jejich talentované děti pokračovaly ve sklářském řemesle. Protože v něm neviděly budoucnost. To je největší kámen úrazu."

Podle Jiřího Tesaře se na to nabalily další věci: například nesmyslná snaha Libereckého kraje o sloučení škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru. „Ty školy jsou poklady, drahokamy naší země. A kraj i stát by si měly uvědomit, že je nutné tyto školy zachovat jako skutečné kulturní dědictví," míní Tesař. Podle něj jsou důležité všechny tři sklářské školy v Libereckém kraji (včetně umprumky v Železném Brodu). „Každá z nich má svůj přínos, jiný úhel pohledu na sklo a když se jen jeden z těch pohledů ztratí, tak se také ztratí ta bohatost výuky názorů na sklo a tím se uškodí tomu, co se tady budovalo tři sta let."

Vyšší odborná škola sklářská:2012 - 28 studentů
(v 1. ročníku 9)
2013 - 29 studentů
(v 1. ročníku 13)
2014 - 13 studentů
(v 1. ročníku 6)
2015 - 15 studentů
(v 1. ročníku 8)

Z výše uvedeného je patrné, že situaci, ve které se dnes škola nachází, málokdo považuje za dobrou. Ale jaká jsou fakta?

Pravda je, že po roce 2008 musela škola uzavřít tehdejší obory Sklář, Brusič skla a Malíř skla a keramiky. Místo nich ale v současné době funguje obor Sklář výrobce a zušlechťovatel skla, v jehož rámci se mohou studenti také věnovat jednotlivým zaměřením jako broušení nebo malování skla. V žádném případě se nedá říci, že by studentů na tomto oboru ubývalo. Naopak v září 2014 jich do prvního ročníku nastoupilo nejvíc za poslední čtyři roky (25)! A ve všech ročnících dohromady je na tomto oboru v tuto chvíli o dvanáct studentů více než touto dobou před rokem (55 vs. 43).

Vypadá to, jako by si obor prošel po roce 2009 krizí, ze které se teď hbitě dostává. „Titanik se vynořil," říká dokonce ředitelka školy Ilona Jindrová.

Démonizovaná vládkyně školy upozorňuje, že její filozofií od jejího nástupu na pozici ředitelky v roce 2007 bylo za každou cenu udržet sklářské obory. „Dnes jsou v převaze ty nesklářské obory, ale díky tomu, že škola se stala spádovou, oborově barevnou a početně silnější, tak jenom díky tomu jsme neskončili jen s cirka 80 žáky sklářských oborů, ale jsme na tom početně tudíž finančně lépe," vysvětlila Jindrová.

Podle ní se díky nesklářským oborům podařilo škole přežít dobu krize, kdy v každé rodině někdo přišel o práci v Crystalexu, a žádná rodina tak neměla zájem dát své děti na sklářské obory. „A v současné době už zájem o sklářské obory zase vzrůstá," říká ředitelka a oficiální údaje o počtech žáků na sklářských oborech (které Deník získal z Krajského úřadu LK) jí dávají za pravdu.

Pravda také je, že v novoborské škole úplně skončil obor Výtvarné zpracování skla i všechny jeho čtyři zaměření (broušení a vzorování skla, hutní tvarování skla, tvarování, malování a leptání skla a rytí skla). Všechny je do loňského roku „nahrazoval" obor Výtvarné zpracování skla a světelných objektů. Ten ale studovalo v Novém Boru v posledních letech jen bídné množství studentů (v každém ročníku od tří do sedmi lidí) a z rozhodnutí vedení Libereckého kraje musela škola tento obor ukončit (nyní ještě ve škole dobíhá), a to především z toho důvodu, aby nekonkuroval umprumce v Kamenickém Šenově.

Město školu velebí

Místo něj otevřela škola nový obor „Uměleckořemeslné zpracování skla", ale do něj v září 2014 nastoupili jen 3 žáci.

„Konec původního oboru, který se přesunul do Šenova, a vyhlášení nového oboru se udál takovým fofrem, že jsme to neměli možnost dostatečně prezentovat. Vytržený zub jsme jen rychle nahradili něčím jiným," vysvětluje ředitelka malý počet žáků.

Za školou i jejím vedením jednoznačně stojí také vedení města Nového Boru. „Je to jediná škola v kraji, kde takovýmto způsobem několik let nazpátek neustále přibývají žáci, navíc přibývají žáci právě ve sklářských oborech," má jasno starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. „Jaká jiná škola poskytuje osmadvacet žáků v těch oborech, které jsou právě nyní tolik sklářskými firmami žádány?"

Škola má podle starosty zcela zásadní postavení v Novém Boru i na celém Novoborsku. „Poskytuje vzdělávání od učňovských oborů až po velice kvalitní vzdělávání gymnaziální. Jiná taková škola pro 26 tisíc lidí Novoborska není," upozorňuje Jaromír Dvořák. „Srovnejte to s Turnovem, který není o mnoho větší než Nový Bor a jsou tam čtyři střední školy."

Pro srovnání SUPŠS Kamenický Šenov, počet žáků celkem i nových studentů v 1. ročníku:2012 - 59 (v 1. ročníku 7)
2013 - 68 (v 1. ročníku 16)
2014 - 57 (v 1. ročníku 15)
2015 - 74 (v 1. ročníku 14)

Autor: Michael Polák

10.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
87

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení