Má ji Liberec, Děčín i Litoměřice, ale také Nový Bor, Česká Kamenice, Mimoň nebo Cvikov. Ale Česká Lípa svoji výpravnou reprezentativní publikaci o historii, architektuře, přírodě či zajímavostech města mít nebude. Alespoň zatím.

I na třetím jednání za sebou totiž českolipští opoziční zastupitelé odmítli hlasovat pro poskytnutí finanční podpory projektu, který má připravit tým složený z nejznámějších českolipských historiků, archeologů, archivářů, památkářů či zoologů. Na hlavní historické části se má podílet například Jaroslav Panáček či čestný občan města Ladislav Smejkal, přírodovědnou část by měl vytvořit zoolog Miroslav Honců.

„Někteří autoři z týmu jsou už starší lidé, kteří se celý život zabývají odbornými tématy souvisejícími s Českou Lípou, takže je to takové shrnutí dlouholetých výzkumů, bádání a snažení. Mysleli jsme si, že už je nejvyšší čas něco takového vydat, dokud tady tito lidé ještě jsou, protože všem včetně mě už je přes 65 let věku a nevím koho z nás a co může postihnout," říká zklamaně historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Jaroslav Panáček, který měl být vedoucím kolektivu autorů.

Kdo „torpédoval" velkou knihu o LípěPROTI tomu, aby byly přípravy knihy finančně podpořeny z rozpočtu města hlasovali: Romana Žatecká (ČSSD), Jana Rychtaříková (ČSSD), Jaroslav Ulbrich (ČSSD), Martin Hájek (ČSSD)
ZDRŽELI SE a tudíž přípravy knihy nepodpořili: Petr Máška (ČSSD), Jaromír Štrumfa (ČSSD), Petr Skokan (zvolen za Věci veřejné), Jiřina Mimrová (VV), Věra Strnadová (Suverenita), Oldřich Panc (KSČM), Marie Nedvědová (KSČM)

Záměr knihu vydat a finančně její přípravu podpořit zablokovali především zastupitelé ČSSD a s nimi i zbývající část opozice. V tomto složení „torpédovali" snahy o podporu příprav knihy encyklopedického charakteru už na zasedání v červnu a poté i v srpnu. Ani do třetice se nic nezměnilo.

Opozice přitom tvrdí, že ji nejde o knihu, ale o to, co (ne)udělal místostarosta Tomáš Vlček (SLK). „Vedly mě k tomu čistě technické důvody. Pan místostarosta Vlček nepředložil podklady tak rozpracované, jak slíbil. Neměli jsme jedinou zprávu k tomu, co ta kniha bude obsahovat, kdo bude psát, kdo vydávat. Nic nebylo," hledala důvody Jana Rychtaříková, zastupitelka ČSSD, jedna z těch, kteří vydání knihy potopili.

Zastupitelé přitom dostali k dispozici návrhy smluv s autory, přehled kapitol, do kterých bude kniha rozčleněna a osobně na jejich jednání vystoupil historik Jaroslav Panáček a odpovídal na jejich dotazy. Ani to nestačilo.

O knihu nejde, jde o pomstu

Ve skutečnosti totiž nejde o knihu, ani o elitní tým, který ji připravuje, ale o vyřizování účtů s místostarostou Tomášem Vlčkem (SLK), který opoziční zastupitele neznámo čím evidentně irituje. Nepřímo to včera potvrdil i exstarosta Petr Skokan. O týmu historiků řekl: „Oni za to nemůžou. Oni mají smůlu v tom, že si je vzal na starost pan Vlček."

Jako hlavní důvod, proč nechtěl, aby město vydání knihy podpořilo, Skokan uvedl, že spolek historiků není spolkem dle zákona. „Neudělali si valnou hromadu, nezvolili si orgány a já se nechci dočkat toho, že se bude opakovat situace, kdy vedení města pronajalo kynologické cvičiště, o které nyní válčí dva kynologické spolky a město vymýšlí, co s tím," uvedl Petr Skokan.

Že jde jen o „šprajc" vůči němu, si myslí i místostarosta Tomáš Vlček, který za vydání knihy neúspěšně bojuje.

„Některé zastupitelky a zastupitelé asi čekali, až si před nimi historikové a přírodovědci v čele s čestným občanem města, panem Smejkalem, kleknou a pěkně poprosí. Ani to by však nepomohlo. Jde jen o to, aby si mohli hýkat nad tím, jak se mi pomstili," zhodnotil Vlček. „Je to jen prásknutí dveřmi. Asi jako když puberťáka nepustí na diskotéku. Jenže pozor, tito lidé nejsou puberťáky, jsou to dospělí lidé a chtějí řídit naše město."

I když ti, kteří vydání knihy o České Lípě potopili, dělají, jako kdyby se nic nestalo, historik Jaroslav Panáček je už smířený s tím, že kniha nevyjde. „Už je konec, už to zřejmě zkoušet nebudeme," uvedl pro Deník historik.

Většina okolních obcí po roce 1990 vydaly svoji reprezentativní publikaci o městě. V Mimoni už vydali ne jednu knihu, ale tři knihy. Jen v České Lípě zdá se o tom nikdo nepřemýšlí.