Po dvouměsíčních prázdninách po loňských komunálních volbách už bývalý místostarosta České Lípy a současný zastupitel Jan Stejskal (ODS) pilně pracuje. Kromě toho, že stále hájí zájmy města v dozorčí radě Českolipské teplárenské, se stal jednatelem v městském s. r. o. Českolipská informační a nově je projektovým manažerem Sdružení Českolipsko.
Nyní budou zastupitelé rozhodovat, zda vyhoví žádosti předsedkyně sdružení – starostky Hany Moudré (ODS) – a poskytnou sdružení tříletou bezúročnou 1,5 milionu vysokou půjčku z napjatého rozpočtu České Lípy.
Českolipská informační společnost s. r. o. (ČLIS) se přetransformovala z Městského kulturního zařízení Crystal s. r. o., které město založilo v roce 1998. V současnosti je hlavní činností ČLIS dodávka hardwaru a softwaru, jeho údržba, rozvoj a servis. Jednatelem městské společnosti byl doposud představitel města: v minulosti Petr Skokan, jehož po svém zvolení nahradila Hana Moudrá.
„Kvůli pracovnímu vytížení starostky Hany Moudré byl na pozici jednatele delegován zastupitel Jan Stejskal,“ odpověděla mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková na dotaz, proč již Moudrá v městské společnosti od počátku letošního roku nepůsobí. „Oslovili mě. Byl jsem u zakládání společnosti, problematiku znám, proto jsem na nabídku kývl,“ řekl Jan Stejskal. Jeho jmenování do nové funkce schválili koaliční radní z ODS, TOP O9 a SLK.
Vyhrál výběrové řízení na manažera
Jan Stejskal byl i nejúspěšnějším účastníkem výběrového řízení na post projektového manažera Sdružení Českolipsko. To nyní získalo pět milionů z ROP NUTS II na rozvoj turismu v regionu. Část z evropských peněz, téměř 1,5 milionu korun, půjde na vybavení reprezentativní kanceláře a platy.
„Pro náročnou práci koordinaci projektů a turistických oblastí je nutné vytvořit pracovní podmínky v dobře vybavené kanceláři,“ citujeme ze zveřejněné zprávy o projektu pro českolipské zastupitele. Mezi vybavením je kromě nejrůznějšího nábytku a nezbytných notebooků nebo mobilních telefonů i třeba digitální fotoaparát. Jediným zaměstnancem na plný pracovní úvazek na dobu neurčitou je Jan Stejskal.
„Nelíbí se nám vysoké náklady na zřízení kanceláře a plat. Proto jsem inicioval schůzku, aby nám představitelé Sdružení Českolipsko podrobně představili celý projekt,“ řekl Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru, jež je rovněž členem sdružení.
„Zmíněný jeden a půl milionu korun nejde jen na můj plat a vybavení kanceláře. Na projektu budou pracovat i další zaměstnanci,“ uvedl Stejskal.
Má pravdu. Po dobu realizace projektu se počítá s obsazením dvou pracovních míst na dohodu o pracovní činnosti. To znamená, že zmínění zaměstnanci nebudou pracovat více než dvacet hodin týdně. Stejně tak budou najímání členové realizačního týmu, kteří dohromady odpracují 250 hodin.
Projekt za pět milionů má zvýšit povědomí o regionu mezi turisty, tedy prezentace a propagace na veletrzích cestovního ruchu, vydávání propagačních materiálů. Například pro potřeby výstav nechá sdružení vyrobit 10 tisíc trhacích map Českolipska na křídovém papíře.
Chtějí bezúročnou půjčku
Nyní však sdružení potřebuje 1,5 milionu na předfinancování celého projektu, než jim na základě průběžného vyúčtování potečou peníze z evropských fondů. Proto se jeho předsedkyně Hana Moudrá – tedy starostka České Lípy - obrátila písemně na českolipské zastupitele s žádostí o bezúročnou půjčku, jejíž splatnost by byla nejpozději do května 2014. Informace o půjčce zaskočila Jaromíra Dvořáka. „Nic o ní nevím. V pátek máme schůzku, budu se tedy kromě nákladů na vybavení zajímat i o půjčku,“ reagoval Dvořák.
Argumenty, proč by půjčku měla poskytnout právě Česká Lípa, shrnul na základě podkladů od sdružení projektový manažer českolipské radnice Jiří Samšiňák.
„Sdružení Českolipsko nemá bez politické a finanční podpory městem Česká Lípa šanci na efektivní koordinaci tak velkého regionu. Nebude – li mít sdružení politickou podporu tohoto nejvýznamnějšího člena, je předpoklad, že svazky obcí nebudou schopné řídit nejen pětimilionový projekt z ROPu, ale ani další projekty,“ apeluje Samšiňák na českolipské zastupitele, kteří mají půjčku schvalovat ve středu 27. dubna.
Ovšem například Svazek obcí Peklo, poté co loni v září vystoupil ze Sdružení Českolipsko, žije bez podpory České Lípy poměrně dobře a realizuje celou řadu projektů.
„Starostové obcí, jež jsou sdružené ve Svazku Peklo, usoudili, že jim účast ve Sdružení Českolipsko nic nepřináší. Sdružení prakticky od roku 2007 do září 2010, kdy jsme vystoupili, nefungovalo. Svoji roli v tom sehrál i dluh ve výši dvě stě tisíc korun. Ten v podstatě vznikl kvůli nečinnosti sdružení, když vinou napjatého rozpočtu Liberecký kraj omezil dotace,“ vysvětlil předseda Svazku obcí Peklo Lubomír Michálek.