Hodnotitelská komise soutěže udělila tuto značku, která je zárukou kvality a poctivosti místních výrobců celkem deseti produktům z našeho kraje. Letos vybírala z 97 výrobků od 33 regionálních výrobců. Novinkou je, že od tohoto roku všichni přihlášení producenti získají označení Výrobce z Libereckého kraje.

Bližší informace k soutěži Výrobek roku jsou pro zájemce dostupné na webových stránkách vyrobek-roku-lk.cz. Platformu sdružující výrobce potravin i dalších místních produktů naleznou na Liberecký kraj sobě www.lksobe.cz.

Přihlášené potraviny hodnotila komise složená z členů Výboru životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje a zástupců Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Potravinářské komory ČR, Krajské hygienické stanice Libereckého kraje a Krajského úřadu Libereckého kraje. Kromě senzorického hodnocení, obalu a technologie výroby se při hodnocení zohledňoval i vliv výrobku na zdraví spotřebitele.

„Rád bych poděkoval všem členům komise, celému organizačnímu týmu, a především místním výrobcům potravin,“ řekl Václav Židek, radní resortu životního prostředí a zemědělství. „Opět se ukázalo, že se v našem regionu vyrábí celá řada velmi kvalitních a chutných potravin. Aby se pozornost nesoustředila jen na vítěze, mohou všichni přihlášení nově užívat označení Výrobce z Libereckého kraje. Tím podporujeme informovanost obyvatel kraje o regionálním původu těchto potravin. Navíc to, že potraviny vznikají v našem kraji podporuje lokální ekonomiku a zároveň i zkrácení dodavatelského řetězce a tím snižuje dopady dopravy potravin na životní prostředí,“ dodal Židek.

Komisí navržené a Výborem životního prostředí a zemědělství doporučené výrobky získají na základě rozhodnutí Zastupitelstva Libereckého kraje označení Výrobek roku Libereckého kraje, které mohou užívat po celou dobu dodávání na trh, dokud se nezmění jejich složení, vzhled či kvalita.

Slavnostní vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích se uskuteční v programu Krajských dožínek, které se budou konat 9. září v Brništi.

Výrobek roku Libereckého kraje pro rok 2023:

Maso a uzenina, Krůtí měšec, PROMINENT CZ s.r.o.
Mléko a mléčné výrobky, Pomazánka jarní cibulka, Mléko Jeřmanice s.r.o.
Pekařské výrobky, Řemeslný chléb, JIZERSKÉ PEKÁRNY, spol. s r.o.
Cukrářské výrobky, Dezert hruška, Jana Žloutková – Janiny dobroty
Alkoholické nápoje, Král – ležák 12°, Novoborský pivovar s.r.o.
Nealkoholické nápoje, Rubín kořeněné jablko, MOŠTOVNA LAŽANY, výroba nápojů, spol. s r.o.
Ovoce a zelenina, SAMIR kysané zelí ve slaném nálevu, SAMIR KYSANÉ ZELÍ s.r.o.
Biopotraviny, ALMÍK BIO zrající sýr, Ladislav Stehlík – EKOfarma STEHLÍK
Ostatní, Med od Čertovy zdi – květový, Ing. Tomáš Moravec – Včelí farma Smržov
Přínos ke zdravému životnímu stylu, BIO kozí syrovátka, PaedDr., Ing. Milena Krejzová – Kozí farma Nový Dvůr

Protože Liberecký kraj chce podpořit všechny kvalitní výrobce místních potravin, mohou ti, kteří splnili podmínky soutěže, užívat označení Výrobce z Libereckého kraje, a to bez ohledu na umístění v soutěži.