Tradiční akce, kterou pořádala Československá obec legionářská společně s městem Nový Bor a Alliancí Military Clubs ČR, má poslání uctít oběti Rumburské vzpoury a události z roku 1943 související s výsadkem Antimony.

Soutěž prověřuje nejen fyzickou, ale i psychickou kondici účastníků či jejich praktické dovednosti a strategické uvažování. Tříčlenné týmy se měly dostat z místa výsadku v neznámém terénu na základnu v areálu fotbalového hřiště a nasbírat přitom co nejvíce bodů.

Z Nového Boru vrtulníkem Robinson R44 vzlétlo celkem devět hlídek, které byly postupně vysazeny v lesnatém terénu u Kunratic a Lindavy.

Jejich úkolem bylo vyhýbat se tzv. naháněčům, projít kontrolními body a vykonávat různá zadání, za jejichž splnění získávali účastníci body.

„Směsice účastníků je pestrá. Letos se výsadku zúčastnili příslušníci Policie ČR, městské policie, bývalí vojáci, studenti oboru bezpečnostně-právní činnost ze Šluknova ale i ryzí amatéři," říká jeden z pořadatelů Tomáš Hnízdil.

Zvítězila hlídka vedená Ivanem Kortanem z Nového Boru. Ten společně s dvěma teprve třináctiletými školáky Matějem Dvořákem a Davidem Veselým nejlépe zvládl nástrahy na trati, které jim organizátoři přichystali.

„Jedná se o chlapce, kteří mají zájem o věci související s armádou a jsou vedeni k národnímu uvědomění a vlastenectví. Navíc jsou odhodlaní a během několikahodinového přesunu se dokázali dobře adaptovat na situaci," sdělil Ivan Kortan a dodal, že ho potěšila zejména skutečnost, že se jeho hlídce podařilo zvítězit nad profesionály z řad bezpečnostních složek státu.

„Nejedná se jen o adrenalinovou akci, ale celá soutěž má hlubší rozměr. Je organizovaná na počest obětem Rumburské vzpoury i tragických událostí z druhé světové války. Má poukázat na odkaz těch, kteří neváhali riskovat a položit životy za naši svobodu a demokratické principy. Současně je jistým apelem na uvědomění si národní identity a lásky k vlasti, jež se mnohdy rozplývá v dnešním globalizovaném světě," připomněl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

O víkendu se v Novém Boru a okolí konal již 10. ročník sportovně branné soutěže s názvem Výsadek-Antimony.