Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšetřují na novém mamografu

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Nový přístroj je bezpečnější, šetrnější a má vyšší kvalitu zobrazení. Přispěla na něj celá řada dárců

14.9.2011 1
SDÍLEJ:

Nový mamograf je přístroj určený k prevenci nejčastějšího ženského karcinomu karcinomu prsu. Bude sloužit především pacientkám z Českolipska. Přispěla na něj celá řada dárců Nadace Preciosa, obce a města Českolipska i místní firmy. Foto: Deník/Vít Černý

Ženy, ale i muži, budou absolvovat vyšetření na zcela novém mamografu. V Českolipské nemocnici s poliklinikou jej uvedli do provozu v úterý. Nový přístroj je určen především všem ženám na Českolipsku. Lékařky na mamografickém pracovišti, jen vloni, provedly 7500 vyšetření, zhoubný nádor objevily u šesti desítek žen, které tak mohly začít okamžitou léčbu.

„Karcinom prsu je jedno z nejzávažnějších nádorových onemocnění ženské populace v České republice, ve svém výskytu si udržuje smutné prvenství. Každým rokem je jich více. Nemoc se přesouvá i na mladší ženy,“ konstatuje primářka radiodiagnostického oddělení českolipské nemocnice MUDr. Hana Čerbáková s tím, že přibývá pacientek ve věku mezi 30 až 39 lety. „Nejmladší diagnostikovaná pacientka měla dvacet šest let. Nejrizikovější skupinou jsou ženy mezi padesáti až sedmdesáti lety.“

Podle odborníků platí, že čím dříve lékaři zákeřnou chorobu odhalí, tím pro léčbu lépe.

První mamograf, u jehož pořízení mj. stálo město Česká Lípa s třímilionovým darem, dosloužil. Lékařky NsP na něm provedly tisíce vyšetření a odborná lékařská společnost limitovala jeho životnost jen do konce roku 2011. Za osm let na tomto přístroji lékaři odhalili 414 nádorů. Navíc téměř polovinu z nich ve velikosti do deseti milimetrů.

Původně předpokládaná cena nového mamografu byla 7 mil. Kč, ale v zcela transparentně vedené soutěži, kde byl i zástupce města Česká Lípa, skončila výsledná cena na částce 4 950 000 Kč (bez DPH). Ze tří nabídek byla vybrána nabídka od společnosti Siemens, která přišla s nejnižší cenou, aniž by utrpěla kvalita a rozsah vyšetřovacích možností.

NsP Česká Lípa usilovala při nákupu nového mamografu o finanční podporu obcí, měst a firem. A každý takový dar byl cíleně použit na nákup tohoto přístroje, který plní nezastupitelnou službu široké veřejnosti zejména v prevenci nejčastějšího nádorového onemocnění žen.

Štědří dárci

NsP získala postupně na nový mamograf od řady dárců téměř 1 800 000 Kč. Nejštědřejším dárcem se stala NADACE PRECIOSA s částkou 750 000 korun.

„Dary a příspěvky na mamograf - a tím i na prevenci rakoviny prsu - chápeme především jako projev dobré vůle, symbolickou snahu obcí či firem o sepětí s regionální nemocnicí,“ vysvětluje MUDr. Petr Chmátal, předseda představenstva NsP Česká Lípa. „Za každou pomoc jsme vděčni a děkujeme všem, co se rozhodli pomoci, učinili tak ve prospěch prevence zdraví obyvatel. Ve prospěch života a zdraví zdejších žen.“

Akreditované Mamocentrum v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa je součástí radiodiagnostického oddělení, které vede primářka MUDr. Hana Čerbáková. Pracoviště si vytvořilo velmi dobrou pověst a to díky profesionálnímu přístupu a dobrým výsledkům, když 46 % zjištěných nádorů je pod 10 mm. Lékaři zde vyšetří denně až čtyřicet pacientek mamografem a dalších třicet pacientek ultrazvukem.

Tým zdravotníků provádí komplexní mamografické vyšetření na rentgenovém i sonografickém přístroji včetně cílené biopsie, což umožňuje velmi rychle a efektivně stanovit druh a typ onemocnění a určit přesně další postup nutný pro vyléčení pacientky. Vyšetření prsu je bezbolestné a lékařky ženy s výsledky hned seznámí.

„Do dalších let chceme udržet kvalitu technického vybavení pracoviště a erudovaný personál, přivést více pacientek ke screeningovému vyšetření a dále zlepšit technické parametry vybavení, například získat nový ultrazvukový přístroj. Rovněž plánujeme vylepšit komfort pacientek,“ sděluje primářka MUDr. Hana Čerbáková.

Přístroj se umí pacientce přizpůsobit

Digitální mamografický systém Mammomat Inspiration je vybaven velkým počtem funkcí a technických detailů.

Výhody popisuje Ing. Jiří Pavlíček, ředitel sektoru H společnosti Siemens: „Digitální mamografické pracoviště Siemens zaručuje přesnější a kvalitnější snímky. Digitální technologie a pracovní stanice od společnosti Siemens dále zefektivňují práci lékařů, zvyšují počty vyšetřených pacientek a minimalizují potřebu dodatečných mamografických vyšetření. Nový mamograf od společnosti Siemens přizpůsobuje automaticky vyšetření každé pacientce na míru. Vyšetření je tak efektivnější, rychlejší, méně bolestivé a pacientku vystavuje minimálnímu rentgenovému záření.

Autor: Eva Vlastníková

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie.

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení