„Podnětem byl článek v Českolipském deníku,“ potvrdila tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. „Policisté navštívili Nový hřbitov v Kamenickém Šenově a okamžitě zahájili prověrku s podezřením pro spáchání trestného činu výtržnictví,“ uvedla Ivana Baláková s tím, že se nyní shromažďují veškeré podklady.

Netradiční způsob jak se vypořádat s neplatiči zvolila šenovská radnice. Žlutými fosforovými kříži a oranžovými puntíky označila desítky náhrobků, za něž pozůstalí nezaplatili poplatek za pronájem hrobového místa.

Radnice bojuje proti neplatičům

„Zvolili jsme stejný postup jako v jiných městech. Už se nám tak přihlásila řada lidí a poplatek za hrobové místo uhradili. Ovšem v případě, že tak učiněno nebude, náhrobek odstraníme. Chceme předejít tomu, aby zanedbané hroby hyzdily náš hřbitov,“ obhajuje počínání města jeho starosta Ota Raiter.

„Mám na Šenovském hřbitově pochovány předky a to, co si dovolila radnice, je nehorázné a nedůstojné. Měli by tento svůj kopanec ihned napravit a vůči zodpovědným pracovníkům vyvodit důsledky,“ píše jeden z přispěvatelů internetové diskuse.

Další upozorňuje na možné porušení zákona: „Způsob, který zvolila šenovská radnice, odporuje zákonu o pohřebnictví č. 256/2001 sbírky. Tím, že přesunula svůj boj s neplatiči na pietní místo, jednoznačně narušila důstojnost tohoto místa pro všechny a dále porušila povinnost provozovatele pohřebiště „zdržet se ve styku s pozůstalými chování nešetrného k jejich citům“ dle §20 odstavce c tohoto zákona.“

Najdou se i souhlasné reakce. „Základní slušnost je zaplatit předkům hrobové místo,“ píše další z diskutujících. Policie České republiky nyní sprejování náhrobků prošetřuje. Pokud by shledala, že došlo ke spáchání trestného činu výtržnictví, hrozí pachateli peněžitý trest, nebo až dva roky odnětí svobody.

ČTĚTE TAKÉ: V Šenově se mrtví obrací v hrobě

Trestný čin výtržnictví

… spáchá ten, kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí historickou nebo kulturní památku, hrob nebo jiné pietní místo anebo hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí. Může být potrestán až na dvě léta odnětí svobody nebo peněžitým trestem. (§ 202 trestního zákona)