Teplé počasí posledních dnů přilákalo na českolipská koupaliště tisíce lidí. Vysoké teploty se však podepsaly na zhoršující se kvalitě vody a hygienici tak museli sáhnout k dalším zákazům koupání.
To zatím platilo pouze v České Lípě – Dubici, kde výskyt toxických sinic překročil povolenou hranici již před začátkem letní sezony. Zákaz koupání hygienici vyhlásili již také v Heřmanicích. „Špatnou vodu nahlásil sám provozovatel koupaliště. Už v červnu tu měla voda na pohled zhoršené vlastnosti,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
Jako nevhodnou ke koupání označili hygienici po posledním vyhodnocení vzorků také vodu v Zákupech. „Koncentrace sinic zde sice překročila přípustnou hranici, jejich množství ale ještě nestačí na vyhlášení zákazu koupání,“ uvedla Rena Lukuvková z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.
Na kvalitě ztrácí také voda v Máchově jezeře, nejnavštěvovanějším místě v celém kraji. Hygienici zde nedoporučují koupání malým dětem, těhotným žěnám a lidem se slabou imunitou. Většíně návštěvníků pěti pláží jezera však zelená voda nevadí a osvěžení v ní hledají dál. „Jezdíme se sem koupat z České Lípy, kde tato možnost není. Libí se mi, že je tady veškeré zázemí, a že voda není úplně čístá, mi nijak nevadí,“ řekla nám Kamila Houžvičková.
V celém Libereckém kraji je na tom s kvalitou vody nejhůře právě Českolipsko. Další zákaz koupání platí v kraji už jen v přírodním koupališti u velkého autokempu v Lázních Sedmihorky v Českém ráji. Ostatní koupaliště hlásí vodu bez závad.