Podnik měl v České Lípě dlouhou tradici, která spojovala generace a ovlivňovala po desetiletí život města na Ploučnici. Dnes na ni navazuje nadnárodní firma ALSTOM, která v areálu vyrábí svařované komponenty pro vlaky, tramvaje a metro. Českolipské muzeum nyní vyhlašuje veřejnou sbírku předmětů dokumentující historii tamní vagónky.

„Výstava v prvních dvou částech ukáže stručný vývoj dopravy na Českolipsku od středověku až po současnost a také historii výroby železničních vagónů v České republice, která probíhala od 20. let 19. století,“ přiblížila Lenka Mrázová, vedoucí oddělení výstav, výchovy a propagace českolipského muzea.

Dřevění andělé sochaře Jana Naše přilétají do Nového Boru.
Dřevění andělé sochaře Jana Naše přilétají do Nového Boru

Třetí a největší část chtějí tvůrci expozice věnovat historii závodu a produkci českolipské vagónky, která během své éry vyráběla kromě nákladních a osobních železničních vagónů také tramvaje, elektrické lokomotivy, autobusy nebo kabiny pro visutou lanovou dráhu. „V roce 2023 to bude právě 105 let od založení této významné českolipské firmy,“ upozornil kurátor výstavy Marek Hofman. Kromě panelů s texty a fotografiemi bude výstava obohacena o řadu trojrozměrných exponátů a sbírkových předmětů. Návštěvníci se mohou těšit například na výrobní štítky železničních vagónů nebo věrné modely vagónkou produkovaných vozidel.

Pátrají po příbězích

Podle Mrázové výzva přichází kvůli skutečnosti, že továrna byla propojena se životem obyvatel v regionu. „V České Lípě a v okolí se najde stále mnoho pamětníků, jejichž rodiny byly profesně svázány s touto výrobou. Pracoval tam třeba tatínek, dědeček. Proto to není jen výstava zaměřená na technické parametry výroby, ale odráží také příběhy lidí z našeho města,“ zdůraznila Mrázová.

„Pokud máte doma staré fotografie nebo předměty, které jsou spojeny s historií českolipské vagónky, rádi je zapojíme do této výstavy. Zajímají nás i železniční modely, prospekty, upomínkové předměty a další materiály, které dokumentují historii železniční dopravy na našem území,“ upřesnila s tím, že zájemci o spolupráci se mají obrátit právě na kurátora výstavy Marka Hofmana (774 825 090, hofman@muzeumcl.cz). „Předem vám děkujeme za pomoc,“ dodala Lenka Mrázová.