Na víkendové setkání mineralogů a paleontologů dorazilo téměř sto vystavovatelů. Akce v České Lípě nemá široko daleko obdoby. V sobotu se uskutečnila už po osmatřicáté.

„Zájem je opravdu velký, jsou tu lidé z celé republiky, i pár vystavujících z ciziny. Snažíme se, aby zde bylo co nejvíce vystavovatelů z řad mineralogů, jsou tu ale i vystavovatelé s drahými kameny i šperky, koneckonců jsou to také kameny,“ uvedl hlavní a dlouholetý organizátor českolipských setkání mineralogů Pavel Rückl.

Každý rok více lidí

Podle něj je zájem lidí nejen o mineralogickou burzu, ale o mineralogii obecně rok od roku větší a současná podoba burzy se nedá srovnávat se skromnými začátky před lety. „Prvních pět ročníků jsme uspořádali v tehdejším domě dětí v Děčínské ulici s deseti vystavovateli většinou z České Lípy a občas i z Litoměřicka. Na akci tehdy přišlo jen kolem čtyřiceti návštěvníků, nyní jsou jich stovky. Pak jsme se řadu let scházeli na zemědělské škole v Lípě,“ zavzpomínal Rückl.

Vzrůstající zájem veřejnosti si vysvětluje tím, že lidé mají větší znalosti a koníčky, které jim zlepšují život. „Na naší akci se setkají s lidmi podobných zájmů a můžou si popovídat o tom, co je spojuje. Také se sem přijede podívat i pár mých žáků, kteří obor vystudovali,“ prozradil Rückl, který mineralogii před lety učil na střední zemědělské škole a sám má velikou sbírku.

Téměř sto vystavovatelů letos obsadilo zhruba 130 stolů, kde své unikáty ukazovali. Právě kvůli velikému zájmu, aby mohli nabídnout prostory většímu počtu vystavujících, se před čtyřmi roky přesunuli do českolipského gymnázia. „Prostory připravujeme už od pátku, pomáhají hodně i dobrovolníci z řad studentů. Akce je vždy zajímavá, na své si přijdou mineralogové odborníci, ale výstava evidentně zajímá i laickou veřejnost. Je samozřejmě prodejní a kromě minerálů si lze koupit i šperky,“ sdělila ředitelka gymnázia Helena Paszeková.

Hlavně domácí kameny

Mezi sběrateli měla akce úspěch. „Burza je zajímavá, protože jsou tady hlavně lokální kameny, například zeolity z Českého středohoří, acháty z Podkrkonoší, hodně minerály z Krušných hor. Zkrátka takové kameny už často jinde neuvidíte,“ vysvětlil sběratel minerálů z Ústí nad Labem Jakub Mysliveček. Jako dítě se nejprve zajímal o zkameněliny, pak o minerály a nyní dokončuje studium na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a začíná pracovat u České geologické služby.

„Dětský koníček u mě přerostl v profesi,“ řekl Mysliveček, který je v České Lípě potřetí. „Člověk tady až tak moc nenajde minerály ze světa jako jinde. I když tady stoly s komerčními kameny jsou, ale ty nejsou moc sběratelsky atraktivní,“ tvrdil Mysliveček.

Jak podotkl, z prodejního hlediska pro něj není burza v Lípě zajímavá, spíše si cení výměny informací a kontaktů s kolegy. Z utržených peněz pak částečně zaplatí náklady na výjezdy, účast na burzách. „Určitě to není o zbohatnutí,“ zdůraznil.