„V září je tam podzim již v plné síle, vše je nádherně barevné, a když se s posledními paprsky slunce zahalí tamní krajina do tmy, ani náhodou není čas jít spát. Na obloze začíná další divadelní představení v podobě polární záře. Díky skvělému počasí jsme mohli spát ve stanech nebo pod širákem na vrcholcích hor,“ řekl Jiří Čejka.

Značnou část expedice strávili v severní části země za polárním kruhem, kde je šance spatřit polární záři. Pokud je polární záře slabá a téměř statická, vidíme ji v podobě světle šedého až nazelenalého mraku, který si lze splést s normální oblačností. V tomto případě je možné si výskyt polární záře ověřit přes fotoaparát.

„Pokud je záře silná, může doslova tančit po obloze. Tento pohled se nám také naskytl. Její barvy jsou v tomto případě krásně viditelné i pouhým okem a fotoaparát je ještě více umocní a zdramatizuje,“ doplnila Klára Dedková. Norská krajina je natolik uchvátila, že se rozhodli poděli o své fotografické úlovky s širokou veřejností. Výstavu lze navštívit vždy hodinu před začátkem promítání.

Nový Bor ožil tradiční akcí.
Nový Bor ožil tradiční akcí. Na Mariánské pouti zazpívala i Berenika Kohoutová