Součástí je i snímek, který vybrali čtenáři prostřednictvím ankety Deníku, která běžela po celé léto na webových stránkách. „Fotosoutěž má několik rozměrů. Jedním z nich je představit naše malé, ale krásné pohoří široké veřejnosti a zároveň jejím prostřednictvím poukázat na potřebu jeho ochrany,“ sdělil ředitele pořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Výstava bude v Centru Babylon k vidění až do 30. října v Královské zahradě u hlavního vchodu.

Do fotosoutěže se zapojil také Miroslav Stříbrný, pro kterého představuje fotografování velký koníček. Po narození první dcery si pořídil první lepší objektiv a posléze si zakoupil sněžnice, aby se mohl vydávat na putování zimními Jizerkami. „Chtěl jsem zachytit neobyčejnou atmosféru brzkého anebo posledního světla v přírodě,“ podotkl fotograf.

Jizerská oblast tmavé oblohy.
Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Do 12. ročníku soutěže se přihlásilo 47 fotografů, kteří dohromady poslali 152 snímků. Třináct z nich se stalo součástí benefičního kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2023. Během vernisáže nadace ocenila autory těchto snímků, kteří si domů odnesli hodnotné ceny. „Těší mě setrvalý zájem jak ze strany soutěžících, tak lidí a firem, co si kalendář kupují a podporují tak Jizerské hory a jejich okolí. Letos jsme se rozhodli pro opětovné zvýšení nákladu a vydali jsme 2100 kalendářů,“ zdůraznil Petrovský.

Hned tři snímky, které se dostaly do kalendáře na příští rok, má na svědomí fotograf Roman Grebeníček. Žije v Jizerských horách, věnuje se focení a Jizerky jsou pro něj srdeční záležitost. „Když jsem sem přišel a viděl své fotografie, tak se mi z toho zatočila hlava. Že vybere porota hned tři mé fotografie, to jsem nečekal. Jsem hodně překvapený,“ svěřil se svými pocity fotograf s tím, že konkurence ostatních fotografů je podle něj skvělá. „Být porotcem, měl bych těžkou volbu,“ dodal. Samotná fotosoutěž pro něj představuje výzvu a plánuje se jí účastnit i v budoucnosti.

Nad Jizerkou.
Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

V minulosti pomohl výtěžek z prodeje kalendářů například se záchranou rašeliniště v samém srdci Jizerských hor, výsadbou tisíců genetický původních sazenic stromů či obnovou návštěvnické infrastruktury. Loni byl dokončen projekt na záchranu jizerskohorských rašelinišťa letos peníze poputují na výsadby druhově rozmanitých lesů na Liberecku. „Kalendář má nejen potěšit krásnými snímky Jizerek, které budou provázet jeho majitele po celý příští rok, ale zároveň významně pomáhá samotnému cennému pohoří,“ doplnil Ondřej Petrovský.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena v roce 2011 a za tu dobu bylo přihlášeno 2 349 snímků a vydáno 15 500 kalendářů. S myšlenkou jejího pořádání přišel František Pelc, předseda správní rady nadace, a do soutěže se hlásí fotografové nejen z Čech, ale i zahraničí. Už nyní se připravuje další ročník.