Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy, středoškolský profesor a historik uspořádal k výročí 28. října výstavu 183 fotografií s názvem Česká Lípa jako když ji nemáme rádi. „Již léta vše pozoruji a řekl jsem si, je třeba vše shrnout a ukázat nás, část tohoto národa, občany tohoto města, jednou trochu jinak. Bez iluminace. Takové, jací většinou jsme,“ řekl k myšlence výstavy Zdeněk Pokorný.

„Výstava je věnovaná všem k přemýšlení a přímo novému zastupitelstvu města jako výzva a inspirace,“ dodal. A co na výstavu říkají někteří zastupitelé?

Základní funkce města

„Bylo by skvělé, kdyby bylo více lidí, jako je Zdeněk Pokorný, kteří nejsou pasivní a dokáží se ozvat,“ zauvažoval Karel Tejnora, českolipský zastupitel za ODS s tím, že si váží chuti a cílevědomosti bývalého starosty věnovat se městu i nadále, třeba touto formou.

Podle Tejnory městský úřad nemá oči všude a je dobře, že je někdo, kdo sleduje okolí kolem sebe a možná tím i popožene výkon úřadu.
Karel Tejnora byl spolu s několika dalšími zastupiteli přítomen na vernisáži výstavy, která se konala právě v den státního svátku. Pro něj je výstav inspirací.

„Vnímám ji pozitivně i z toho důvodu, že připomene nedostatky, které jsou pro město řešitelné v řádu několika měsíců,“ neopomenul zdůraznit Tejnora. „Město má možnost řešit v krátkodobém horizontu přeplněné kontejnery nebo třeba stav chodníků.“ Jedním dechem dodal, že vedení radnice by se mělo vrátit k základním funkcím města. „Nějak poslední dobou zapadly věci, které sloužily všem,“ posteskl si.

Razantně nastavit mantinely

„Fotky pana profesora Pokorného jsou hlavně o lidech, kteří v České Lípě žijí,“ poznamenala na adresu výstavy Romana Žatecká, českolipská zastupitelka za ČSSD.

„Kdysi jsme vzhlíželi k upraveným německým a rakouským městečkům a zřejmě k nim budeme vzhlížet dál. Protože ani dvacet let po revoluci jsme se nevypořádali s vandaly, přehlížíme nepořádek, nevadí nám ruiny, nevšímáme si okolí,“ komentuje současnou situaci v kontextu s výstavou a pokračuje: „Je to vina zastupitelů či radnice? Je to impuls pro nové zastupitele? Zčásti ano, toleranci je třeba razantně nastavit mantinely.“

Romana Žatecká dodává, že to také vypovídá o lidech, kteří ve městě žijí. „Hodnoty se za těch dvacet let nijak zvlášť neposunuly a to je smutné,“ shrnuje závěrem své postřehy Žatecká.¨„Je třeba stále hlasitěji opakovat, že všichni jsme odpovědni, jen někteří o něco více, protože se k tomu sami zavázali,“ vzkazuje autor výstavy Zdeněk Pokorný.

Autor: Tomáš Mařas