Výstavu muzeu zapůjčil největší sběratel stavebnice Merkur na světě a držitel mnoha sběratelských rekordů pan Jiří Mládek. Svému koníčku se věnuje od roku 1975 a za tu dobu nashromáždil největší sbírku stavebnice Merkur na světě. Byl jedním ze zakladatelů muzea Merkuru v Polici nad Metují v r. 2006.

Připravuje trvalou expozici v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem. Spolupracuje s řadou českých i zahraničních muzeí. Řadu let staví model Ocelového města vycházejícího z fantazií Julese Verna. Předpokládaná velikost modelu je 5×10 m (nyní má 5×4 m) při současné hmotnosti 1200 kg. Model Ocelového města byl v roce 2007 nominován do Guinessovy knihy rekordů.

Stavebnice Merkur není jen úžasná dětská hra, je to také dokument vynalézavosti a technického umění generace hračkářů první poloviny minulého století.

Na výstavě ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě si budete stavebnice nejen prohlížet, ale můžete si zde se svými dětmi z těch magických plíšků a šroubečků postavit vlastní model. Výstava potrvá do 6. září 2009.