Během neděle 30. ledna tu podle předpovědi mají nárazy západního až severozápadního větru dosáhnout 70 až 110 kilometrů v hodině. Vítr tedy může mít místy sílu vichřice. Nejvyšší hodnoty nárazů očekávají meteorologové v neděli dopoledne a odpoledne. K večeru bude vítr postupně slábnout.

Silné větrné poryvy mohou poškodit stromy i některé budovy. Hrozí proto nebezpečí úrazu uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy. Dojít může i k přerušení elektrického vedení. Silný vítr a popadané stromy mohou navíc komplikovat dopravu.

Rozhledny v Jizerských horách.
Znáte rozhledny v Jizerských horách? Podívejte se na oblíbené turistické cíle

„Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Lidé by měli také omezit pohyb venku i jízdy autem a nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry,“ uvedl ČHMÚ s tím, že od pondělí očekává na území Česka novou sněhovou pokrývku, sněhové jazyky a na horách i závěje.

V Krkonoších a Jizerských horách i v podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin. Silnější západní až severozápadní vítr očekávají meteorologové také v úterý a zvláště ve středu.