Nečekaným útočníkem byl pacient s epileptickým záchvatem, který má za sebou drogovou minulost. Lékaře teď čekají týdny nejistoty, zda se nenakazil.

Záchranáři vyjeli z Jablonného v Podještědí po zavolání rodiny mladého muže, jehož stihl epileptický záchvat. Ten odmítal ošetření, rodina na něm ale trvala. „Útok přišel nečekaně v okamžiku, kdy lékař aplikoval do zadní části těla injekci, která měla pacientovi pomoci. Mladý muž se prudce ohnal, injekci vytrhl a lékaři, který neměl šanci uhnout, ji zabodl do stehna,“ popsal ředitel krajských záchranářů Stanislav Mackovík.

Lékař je ve špatném psychickém stavu. „V pacientově anamnéze je užívání návykových látek,“ doplnil Mackovík..

Ten doplnil, že mají rovněž informace, že mladý muž nedodržuje léčebný režim. To vše představuje pro napadeného lékaře daleko vyšší riziko přenosu nákazy.

Lékař absolvoval vyšetření na infekčním oddělení na pražské Bulovce. „Je vedená profylaxe, abychom zabránili případnému rozšíření HIV, prošel i testy na žloutenky typu C,“ upřesnil Mackovík s tím, že lékař musí nyní čekat několik týdnů na výsledky testů.

Mackovík se s podobným útokem na záchranáře doposud nesetkal.

„Záchranáři a lékaři jsou bohužel často terčem napadení, ať verbálního nebo dokonce i fyzického. Ale za téměř devatenáct let, co jsem u záchranky, nic takového nepamatuji,“ dodal ředitel krajských záchranářů.