Poznat z blízka výuku v oboru broušeného skla se v Kamenickém Šenově rozhodl americký výtvarník Chad Holliday. Následujících osm měsíců stráví na studijní stáži v dílnách místní Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.
Chad přijel do sklářského města na základě prestižního Fulbrightova stipendia. Vystudoval universitu Rochester Institute of Technology, kde byl v závěrečním roce žákem Františka Janáka, současného ředitele šenovské školy. „Na základě našeho setkání se začal zajímat o techniku broušení skla a o české sklářské školství vůbec,“ říká František Janák.
Výsledkem Chadova devítiměsíčního studia by měl být mimo jiné program, který by pomáhal americkým školám vytvářet koncepční osnovy pro výuku sklářského výtvarnictví, které tam postrádají. Sám výtvarník pracoval po dokončení studia na universitě na Taiwanu, ve sklářském muzeum v Tacomě nebo na Pratt Institutu v Seattlu.
„Překvapilo mě, co všechno se místní studenti učí. Přestože se jedná o střední školu a studentům je maximálně 19 let, jejich znalosti a dovednosti se blíží k těm, které američtí studenti získávají až při studiu na universitě,“ podotýká Chad Holliday. Příjemně překvapen byl také přátelskou atmosférou v dílnách. Stážista se postupně seznamuje s výukou v jednotlivých oborech i dílnách a poznává nové technologie, především v oboru broušeného skla, a samozřejmě sám pracuje.
Do Šenova však Američan sám nepřijel. Doprovází jej manželka Chloe, také absolventka university RIT – oddělení keramiky, a jejich dvouletý syn Thomas. „Navštívili jsme Prahu a také okolí Kamenického Šenova, velmi se nám líbil především nádherný čedičový vrch nedaleko města,“ chválí výtvarník Varhany.

Další zprávy z regionu najdete zde