Uchazeči o práci na Českolipsku mají výhodu, pokud se mohou prokázat vzděláním zakončeným maturitní zkouškou. Nabízí se jim tak více možností uplatnění. Pokud ovšem disponuje nezaměstnaný pouze výučním listem, pak je i tak malý výběr zaměstnaní ještě užší.

„Obtížně hledají zaměstnání zejména nezaměstnaní se základním vzděláním, lidé ve věku nad padesát let, osoby se zdravotním postižením,“ vypočítává mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová a pokračuje: „Bohužel v evidenci úřadu práce jsou také vysoké počty nezaměstnaných se středním vzděláním, zejména vyučení, často strukturálně jejich obor vyučení neodpovídá požadavkům na volných místech nebo ve svém oboru dlouhodobě nepracovali a tudíž nejsou schopní svoji odbornost nabídnout.“

Jak si rozšířit vzdělání? Na Českolipsku existují možnosti jak si třeba dvacet let po škole dodělat maturitu, i když to může být časově náročné, když k tomu ještě chodíte do práce.

Studium zdarma i za peníze

Pokud navštívíte webové stránky středních škol na Českolipsku, zjistíte, že například Euroškola Česká Lípa nabízí zájemcům dálkové studium. Podmínkou přijetí je vyučení ve tříletém učebním oboru, které uchazeč ukončil výučním listem.

Nezbytností k přijetí je jako u ostatních škol vyplnit a osobně nebo poštou podat přihlášku v termínu stanoveném zákonem. Přiložit musíte kopii výučního listu a po obdržení pozvánky se dostavit do budovy Euroškoly k podpisu smlouvy o studiu.

Smlouva obsahuje základní povinnosti studenta, výši školného a způsob uhrazení. Školné pro letošní školní rok bylo čtrnáct tisíc korun. Platit školné může být ovšem v současné ekonomické situaci pro mnohé nemyslitelné.

„Pro absolventy učebních oborů s výučním listem každoročně otevíráme denní dvouleté či dálkové tříleté nástavbové studium zakončené maturitní zkouškou,“ poznamenal k možnostem dalšího vzdělání ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště 28. října v České Lípě Milan Kubát.

„Dokončení maturitního vzdělání je možné v dálkovém pětiletém studiu na naší škole, přičemž výuka probíhá každé pondělí,“ prozradila ředitelka Soukromé podnikatelské střední školy Eva Matoušková.

Škola nabízí podle nově zpracovaného školního vzdělávacího programu Podnikatel, obor Ekonomika a podnikání se zaměřením na řízení firem. Další možnosti poskytuje nástavbové studium na Vyšší odborné škole sklářské a Střední škole v Novém Boru. I zde je možnost studia denního nebo dálkového.

Jedna zkouška na jiné škole

„Nastoupit na maturitní studium může kdokoli, na učební obory také. Podmínkou přijetí k nástavbovému studiu je výuční list v některém ze sklářských učebních oborů,“ doplňuje ředitelka školy Ilona Jindrová s tím, že zájemce vyučený v jiném oboru k tomuto studiu nastoupit nemůže.

Škola nabízí dva studijní obory, a to tříleté studium Sklářský průmysl – výroba skla a dvouleté denní studium Sklářský průmysl – zušlechťovaní skla. Termín přihlášek pro první obor je do 20. března a u druhého 15. března. Důležité může pro mnohé zájemce být i to, že ani na jeden z oborů není třeba skládat přijímací zkoušky.

Českolipská Obchodní akademie nenabízí přímo nástavbové studium, ovšem není problém, aby zájemce nastoupil na denní studium. Není to nic neobvyklého, protože mezi studenty najdete i takové, kterým je přes dvacet let a právě nastoupili na obchodní akademii k maturitnímu studiu.

Nejvyšší čas na rozhodnutí

„Na naší škole je možno získat v rámci dalšího vzdělávání i maturitní vysvědčení z jednoho předmětu. Podmínkou je, aby se na škole daný předmět vyučoval,“ nabízí jednu z možností ředitel Obchodní akademie Rostislav Lád a dodává, že není nutné, aby žák školu navštěvoval. „Stává se, že žák studuje gymnázium a u nás na škole si udělá před skončením svého studia maturitu například z ruštiny, protože je rodilý Rus,“ doplňuje Lád.

Pokud cítíte, že by nebylo od věci si třeba ve čtyřiceti letech udělat maturitu, pak je nejvyšší čas vybrat školu a včas podat přihlášku. Za roky vašeho studia se situace zaměstnanosti na Českolipsku může změnit k lepšímu, ale maturita znamená vždy body k dobru.

Tomáš Mařas