Během povstání bylo osmdesát tisíc Tibeťanů zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Počet tibetských uprchlíků se dnes odhaduje na 150 až 180 000. „Tibetskou vlajku letos určitě vyvěsíme, dokonce jsme si koupili novou,“ uvedla starostka Zákup Miloslava Hudaková.

„Začali jsme před třemi lety a letos určitě vlajka zavlaje,“ potvrdil starosta Mimoně František Kaiser. Stejně tak rozhodli i v Dubé a České Lípě, kde věší tibetskou vlajku s přestávkami od roku 1998, Jablonném v Podještědí nebo ve Cvikově. Pozadu nezůstávají ani některé obce, do kampaně se zapojil například Hamr na Jezeře nebo už tradičně obecní úřad v Prysku.

Skláři jsou důležitější

Naopak například v Doksech, ale i dalších obcích, vlajku Tibetu neuvidíme. „My ji nevyvěšujeme. Nikdo zatím s tímto návrhem nepřišel,“ sdělil starosta Doks Zdeněk Krenický.

Zatímco v Novém Boru se od roku 2003 s jednou přestávkou k akci přidávali, letos tomu bude jinak. „Máme dobré vztahy s čínskou ambasádou. Skláři a jejich obchodní aktivity jsou pro nás momentálně důležitější,“ vysvětlil starosta Jindřich Mareš. A právě obchodní kontakty s Čínou byly rozhodující pro přerovskou radnici, která také vlajku nevyvěšuje.

Jednotní v otázce podpory Tibetu nejsou ani v poslanecké sněmovně. Zde se každoročně rozhořívá boj o umístění vlajky. K akci Vlajka pro Tibet se poprvé v roce 1996 připojila čtyři česká města (Litoměřice, Horní Planá, Praha 3, Hradec Králové). V loňském roce ji podpořilo 363 měst, obcí a krajů. Letos se zatím podle stránek www.tibinfo.cz přidá 228 českých měst.

Symbolika

Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, který symbolizuje Tibet. Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů. Kombinace šesti červených pásů kmenů a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci. Slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu.
Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou, kteří představují sjednocení duchovního a světského života. Tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů představuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.Vlajka, která se na protest proti okupaci Tibetu, vyvěšuje, byla zavedená dalajlámou v roce 1912. Dnes se užívá mezi Tibeťany v exilu. Zdroj: www.tibinfo.cz