Taková je Lucie Jakubcová. Maminka tří malých dětí a zakladatelka liberecké taneční školy A–styl. Sdružuje na pět stovek malých i velkých, kteří milují dynamický tanec, pohyb a zakleti jsou slovy cheerleading či street dance.

Hip hop, breakdance…

„Sama jsem s tancem začínala začátkem 90. let. Tehdy ještě nebyl vžitý pojem street dance. Spíš hip–hop, breakdance, modern dance. Přihlásila jsem se a měla radost, když lektorka pronesla něco o mém talentu a brzy jsem postoupila do hlavní skupiny. Jezdili jsme na vystoupení, tancem jsem žila. Ale pak přišel zlom. Naše vedoucí měla vážnou dopravní nehodu, do toho holky začaly odcházet na vysokoškolská studia do Prahy, některé do světa. Najednou končilo to, čím jsem do té doby žila. Tenhle typ tance totiž nemůžete dělat sólově. A tak jsem už společně s manželem v roce 1998 našla odvahu a založila taneční skupinu A–styl Liberec. Zpočátku jsem učila dvě hodiny týdně, střídali jsme školní tělocvičny, začalo přibývat dětí i hodin. Dlouho jsme se drželi na počtu kolem sto padesáti. V září 2009 jsme se přestěhovali do prostor bývalé kuželny v areálu Tipsport areny a s větším prostorem rostl i počet dětí. Dnes jich k nám chodí pět stovek. Ale přiznám se, že to nikdy nebylo tak úplně mým cílem. Chtěla jsem prostě dělat tanec, bavilo mě učit ho druhé a ty věci se začaly nabalovat,“ svěřuje se Lucie Jakubcová. Přestože její svěřenkyně přivážejí z nejrůznějších republikových soutěží a mistrovství prestižní ocenění včetně medailí, v jejím hlase převažuje pokora. V dnešní době čím dál vzácnější.

Roztleskávačky a tancující robot

Jméno A–stylu vám možná vytane na mysli v souvislosti se zlatými medailemi na MS v cheerleadingu. Nevíte, oč se jedná? Napovím, jde o roztleskávačky.
„Tohle vlastně vzniklo úplnou náhodou. Oslovili nás Tygři, jestli nechceme zkusit doprovodit hokejové zápasy vystoupeními. Začali jsme a postupně, jak se holky začaly zlepšovat, mi došlo, že v této formě cheerleadingu jsou už na samém vrcholu, že už nikam nepokračují, což vede do slepé uličky. Když už ale něco dělám, chci to někam směrovat, a tak jsme se rozhodli, že k cheerleadingu přistoupíme jako ke sportu. To ostatně i je, protože kromě tance obsahuje také gymnastické a akrobatické prvky. Stali jsme se členy České asociace cheerleaders a přihlásili se do soutěže. Chtěli jsme to zkusit a nepočítali jsme s tím, že bychom se umístili. Jenže se ukázalo, že naše holky měly na rozdíl od čistě sportovních klubů díky svým vystoupením pro Tygry obrovskou průpravu. No, musím se pochlubit, naše holky tenkrát přivezly zlato,“ skromně podotýká Lucie Jakubcová.

Dnes už má A–styl přes stovku roztleskávaček a hlásí se stále další. K této disciplíně má ostatně blízko i její čtyřletá dcera. Zatímco druhá z dvojčat tvrdí, že bude hokejistkou…

„A náš sedmiletý syn jim šéfuje,“ směje se Lucie a vzpomíná, že stejně jako její děti i ona kdysi rodičům připravovala taneční výstupy a scénky. „Asi ve mně to organizování vždycky bylo,“ dodává. Kromě street dance a cheerleadingu se A–styl věnuje také aerobiku. „Mám kamarádku, která aerobic léta učí. Dohodly jsme se, že by to u nás chtěla zkusit a že bychom otevřely obor gymnastika – aerobic. Hned se přihlásilo 30 holčiček a ukázalo se, že jsem měla šťastnou ruku, je to nejúspěšnější kurz. Zatímco v jiných kroužcích po počátečním nadšení odpadne zhruba dvacet procent dětí, z aerobiku odešla jediná holčička.Kvalita lektorů i jejich lidské vlastnosti jsou pro mě zásadní. Snad i proto je o nás takový zájem,“ podotýká Lucie Jakubcová. Aerobic přitom nijak neplánovala, prostě to vyšlo samo.Podobné to bylo i s poppinem. To je taneční styl, který mají v oblibě spíš kluci.Pohyby připomínají robota a jednoho z nejlepších u nás jste mohli vidět při závěrečném ceremoniálu na EYOWF.

„Přišel za mnou kluk, který se přistěhoval do Liberce, že ten tanec dělal a jestli by s ním nemohl začít u nás. A už jsme začali s hodinami,“ popisuje Lucie další z cest.

Show, jakou Liberec nezažil

Letošní superúspěšnou sezonu zúročí žáci během velké show, která se chystá už příští sobotu v Tipsport areně. „Je to taková přehlídka všech kategorií. Vždycky na konci každého roku chceme předvést rodičům, co se děti během roku naučily. Nechtěly jsme nic velkolepého, pompézního, jenže se to začalo nějak rozrůstat. Rodiče přivedli babičky, děti kamarády, a tak jsme se letos rozhodli zakotvit v Tipsport areně, i když se přiznám, že mi víc vyhovovalo krásné a komorní prostředí Divadla F. X. Šaldy, kde jsme jednotlivé choreografie uváděly. Jenže letos bychom ta dvouhodinová představení musely předvést dokonce čtyřikrát,“ směje se Lucie. Jednotlivé choreografie včetně společné pro všech pět set členů A–stylu nacvičují už půl roku. A půjde zřejmě o zajímavou podívanou. „Jmenuje se Virtualita a hlavní roli hraje počítač. Do něho jsme zvyklí ukládat fotografie, dojmy, příběhy. A my se rozhodli udělat to přesně naopak. To, co si hlavní aktéři budou na scéně v počítači prohlížet, naši tanečníci ztvární přímo na jevišti,“ prozrazuje Lucie. Celou show bude uvádět Radek Bakalář. Skvělý improvizátor a mimo jiné i mistr republiky v magii. Spolu s ním bude slavnostním odpolednem, které uzavře letošní historicky nejúspěšnější sezonu A–stylu, provázet teprve devítiletá žákyně dramatického oddělení ZUŠ v Liberci Eliška Novotná.