Krajské pobočky VZP omezují počty svých pracovníků již třetím rokem. Celkově opustí pojišťovnu v letech 2009 až 2013 cca 670 zaměstnanců.

Začali mnohem dříve

Na Liberecku ale pracovníkům VZP hromadné propouštění nehrozí, i když i zde se aparát zmenší. „Krajská pobočka zahájila zeštíhlovací proces již mnohem dřív, konkrétně před dvěma lety. Tehdy důsledně restrukturalizovala procesy z okresního formátu do krajského a přešla na procesní řízení,“ uvedl tiskový mluvčí krajské VZP v Liberci Stanislav Šetina.

Ani tehdy ale nedávali svým pracovníkům mnoho výpovědí. „Většinou jsme využili odchody do důchodů a noví lidé se již nepřibírali. V tomto roce se tak náš kraj k hromadnému propouštění nepřipojí. Odejde asi jedno procento z celkového počtu sto sedmdesáti pracovníků,“ dodává Stanislav Šetina.

Chtějí pomoci odcházejícím

V celé pojišťovně pak ubudou nejen řadoví zaměstnanci, ale i vedoucí pracovníci.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi závažný krok a pro mnohé zaměstnance o nelehkou životní situaci, je důležitou součástí harmonogramu ukončování pracovních poměrů i tzv. outplacement program pro odcházející zaměstnance. Ten zahrnuje školení v oblasti jak sepsat životopis, jak se orientovat na pracovním trhu, dále předání kontaktů na personální agentury, poradenství v oblasti pořízení živnostenského listu, osobní telefonní linku na psychologa, komunikaci s úřady práce podobně,“ doplňuje Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení VZP.