Podle lékařů se bohužel objevuje většina případů v poměrně mladém věku. Mezi 30 a 50 rokem. Podle jablonecké gynekoložky Alexandry Jörgové však nejsou výjimkou ani případy, kdy se nemoc se zhoubnými důsledky objeví i u dívek kolem dvacítky. „Bohužel takových případů stále narůstá,“ potvrdila.

Kromě prevence v podobě pravidelných prohlídek je zásadní v boji s touto chorobou očkování. Aby bylo účinné, měly by jej dívky absolvovat ještě před zahájením sexuálního života.

Kdo to zaplatí?

Osvěta sice přinesla rodičům dospívajících dívek potřebné informace, překážkou je však cena. „Mám dvě dcery. Obě jsem nechala před časem očkovat, ale přiznám se, že to rodinný rozpočet připravilo o téměř 20 tisíc korun,“ poznamenala na adresu očkování Jana Hlaváčková z Liberce. Spousta rodin si něco podobného nemůže dovolit a ani na to pomyslet. Alespoň částečně by v tom měla pomoct VZP, která dělá kroky, jež by měly zčásti ponížit náklady drahého očkování.

„VZP jako první zdravotní pojišťovna u nás začala v loňském roce organizovat voucherový program očkování proti karcinomu děložního hrdla nazvaný „Třetí dávka zdarma“. Probíhal od poloviny května 2010 do konce roku, příspěvek na očkování od pojišťovny činil tisíc korun, což byla zároveň částka stanovená v rámci programu pro třetí dávku. Oba výrobci navíc garantovali cenu 7 400 korun za všechny tři dávky, ženy tedy očkování stálo maximálně 6 400 Kč. Přitom běžná cena činila 3 300 korun za jednu dávku,“ říká Stanislav Šetina, mluvčí krajské pobočky VZP v Liberci.

Očkovaných přibývá

Za půl roku se podařilo naočkovat více žen než předtím za celý rok. Zatímco v předchozích letech absolvovalo vakcinaci proti karcinomu děložního hrdla 17 až 18 tisíc klientek VZP ročně, v rámci programu si od května do konce roku vyzvedlo voucher pojišťovny na očkování 20 513 žen. V letošním roce je patrný větší zájem o očkování. Krajská pobočka VZP pro Liberecký kraj odhaduje, že vzroste až o jednu pětinu v porovnání s předešlým rokem.

„Celkem je letos ve fondu prevence VZP vyčleněno pro celou ČR na program „Třetí dávka zdarma“ 25 milionů korun. VZP počítá s tím, že i v případě očkování proti karcinomu děložního hrdla se potvrdí pravidlo, že jedna koruna investovaná do prevence ušetří tři až čtyři koruny v následné léčbě, nicméně jde o „běh na dlouhou trať“,“ netají se mluvčí.

Karcinom děložního hrdla se obvykle vyvíjí několik let. Zabránit by mu mohly i pravidelné preventivní prohlídky. „Trochu mě rozhodilo, když jsem slyšela, že se má nyní zdarma očkovat proti chřipce. Aby stát ušetřil náklady za nemocné. Vakcína proti chřipce stojí tři stovky, navíc není na rozdíl od rakoviny smrtelnou nemocí. Divím se, že stát netlačí na výrobce vakcíny proti rakovině, aby šel s cenou dolů nebo alespoň nepřiplácel na očkování. Podle mého stojí léčba, chemoterapie a ozařování mnohem víc,“ přidala se v internetové diskuzi k názoru Iva, matka dvou dívek.