VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na Jiřího Dienstbiera

Česká Lípa – V sobotu 8. ledna zemřel v nedožitých 73 letech Jiří Dienstbier, původním povoláním novinář, po roce 1968 vyhozený ze zaměstnání a později i vězněný normalizačním režimem, signatář a mluvčí Charty 77.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Na mítinku v Novém Boru počátkem 90. let minulého století podpořil Jiří Dienstbier předvolební kampaň přítele Ladislava Lise. Foto: Miroslav Hudec

Po Listopadové revoluci 1989 první československý ministr zahraničí, politik, od roku 2008 senátor za ČSSD.

Místní vědí, že Jiří Dienstbier měl blízký vztah k Českolipsku. Koupil si chalupu na Kozlech, a v Karbě u Zahrádek léta žil jeho přítel z disentu JUDr. Ladislav Lis, který zemřel už před 11 roky.

Po rozdělení Občanského fóra v roce 1991 na ODS a Občanské hnutí (OH) byl Jiří Dienstbier zvolen předsedou tohoto hnutí, které se snažilo vytvořit v české politice umírněný středový proud mezi formující se pravicí a levicí. Vzhledem k vyhraněné polarizaci české společnosti se mu to nepovedlo, stejně jako všem dalším politickým subjektům, které se o to až dodnes pokoušely a pokouší.

V červnu 1992 oba politici kandidovali za OH do tehdejšího Federálního shromáždění, Jiří Dienstbier v Praze do Sněmovny lidu FS a Ladislav Lis v severních Čechách do Sněmovny národů. V průběhu předvolební kampaně Dienstbier přijel přítele podpořit a zúčastnil se 17. května mítinku v Novém Boru. OH se tehdy jen těsně do parlamentu nedostalo, což pak mělo za následek výraznou změnu směru celého polistopadového vývoje.

Jiří Dienstbier se na Českolipsko vracel, jak jen mu to jeho povinnosti dovolovaly, čehož jsme jako členové místní organizace OH pochopitelně využívali ke kontaktům s ním. Při setkání na jeho chalupě na Kozlech v červenci 1995 vznikly další fotografie včetně té, na níž ukazuje chráněné zmije obecné, které se mu usídlily na zahradě a soužití s nimi mu nikterak nevadilo. Byl zvyklý na mnohem nebezpečnější situace.

Když se chce některému politikovi zalichotit, říká se o něm, že je to obyčejný člověk, lidový, že nezkazí žádnou legraci, že mu sláva nikterak nestoupla do hlavy.

Myslím, že o Jiřím Dienstbierovi to platí i bez lichocení. Byl jedním ze stále se zmenšující skupinky těch, pro které byla politika opravdu službou věcem veřejným – psáno malými písmeny.

PhDr. Miroslav Hudec, bývalý předseda českolipské okresní organizace Občanského hnutí

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Dobročinných topinek se na hradě prodalo 446 kusů.
11

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vánoce se blíží. Pomáhejte. Stromů splněných přání je rok od roku víc

Liberecký kraj – A další přibývají. Obdarovat konkrétní dítě nebo člověka konkrétní věcí může přinést radost i tomu, kdo dává.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT