Dojemně i zvesela. Česká Lípa si ve středu večer na hlavním náměstí T.G. Masaryka připomněla 25. výročí Sametové revoluce. V rámci komorního shromáždění, na které dorazilo několik desítek lidí, vystoupili i někteří z hybatelů politických změn v České Lípě a zakladatelů zdejšího Občanského fóra.

Zapálit svíčku u příležitosti mimořádného jubilea a také si společně zazpívat dorazilo rovněž kompletní nové vedení města, také celá řada současných i bývalých zastupitelů a nejméně třetinu „diváků" tvořili lidé spojení s divadelní činností v okresním městě. A ne náhodou.

„Divadla sehrála před 25 lety velkou roli. Vždy říkala víc, než se smělo. A jeden z divadelníků se nakonec stal naším prezidentem," připomněl Václav Klapka, jeden ze zakladatelů OF v České Lípě a legenda českolipských ochotníků.

Touha po svobodě silnější než strach

Klapka ve své řeči vzpomněl také na slavnou českolipskou inscenaci Jak se vám líbí Jak se vám líbí?, se kterou si podle něj divadelníci prožili malou revoluci už o čtyři roky dříve. „Soudruzi nás brutálně přesvědčovali, že se to hrát nedá. My jsme díky tomu našli klíč k tomu, jak se zbavit strachu, a k pochopení, že touha po svobodě je silnější," řekl slavný autor i režisér DK Jirásek.

Díky Klapkovi se ve středu večer v České Lípě vzpomínalo i zvesela, to když tvrdil, že převrat v roce 1989 zařídili právě herci z Jiráska. Na podzim 1989 byli totiž na turné v Japonsku a v Jokohamě se dostali i na posvátné místo, kde je možné na malé psaníčko napsat své přání, které by se mělo vyplnit.

Česká Lípa si ve středu večer na hlavním náměstí T.G. Masaryka připomněla 25. výročí Sametové revoluce.„Bylo nás tam asi pětadvacet lidí, Čechů a Slováků, a nejprve jsme si mysleli, že tam všichni vyplní taková klasická přání, ať jsou všichni v rodině zdraví a podobně. Když jsme pak zjišťovali, co tam kdo napsal, ukázalo se, že všichni jsme si shodně přáli, ať jdou komunisti do háje. A to se asi dva týdny po našem návratu vyplnilo," rozesmál Klapka jokohamskou historkou účastníky shromáždění.

Ještě před ním promluvil také českolipský historik Ladislav Smejkal, který upozornil na zajímavou skutečnost, že na českolipském náměstí se už od roku 1680 lidé každoročně scházeli vždy 21. listopadu, v takzvaný zásvětný den, aby poděkovali nebo poprosili svaté o ochranu před morovou nákazou.

„To, že se shromáždění v listopadu 1989 konala na stejném místě, bylo symbolické. Stejné místo bylo znovu zasvěceno ve stejné věci, protože i v těch minulých staletích nešlo o nic jiného, než o projev touhy po lepším životě," připomněl Ladislav Smejkal.

Ze skupiny lidí, která v České Lípě zakládala Občanské fórum, se shromáždění včera zúčastnil kromě Václava Klapky ještě Josef Srkal a Miroslav Hudec. Ten na shromáždění přečetl programové prohlášení českolipského OF. „Možná si teď říkáte: Tohle že nebylo? Tohle že jsme neměli? Prostřednictvím toho, co jsme tehdy prosazovali a po čem jsme toužili, dnes můžeme vidět, že se za těch 25 let pokrok udělal," zmínil Hudec.

Celé shromáždění orámovaly dva „sametové" songy. Na úvod zazpívaly děti z Českolipského dětského sboru známého Anděla od Karla Kryla. A na závěr zazpíval Martin Prokeš, zakladatel festivalu Lípa Musica a člen souboru Schola Gregoriana Pragensis, slavnou Modlitbu pro Martu.

Plápolající svíčky v rukou účastníků shromáždění vytvářely v mrazivém temném večeru příjemnou atmosféru. Nikomu by asi nevadilo, kdyby akce byla ještě delší.

Uskutečnila se až 19. listopadu, protože právě v tento den se kvůli dění v Praze sešla poprvé malá skupina lidí na českolipském náměstí.

„Původně jsem měl za to, že první shromáždění proběhlo na našem náměstí až 20. listopadu 1989, ale pan dr. Veltrubský (další ze zakladatelů OF v České Lípě, jeho mluvčí a pozdější předseda Okresního úřadu pozn.red.) mi potvrdil, že menší skupina lidí se na náměstí sešla už v neděli 19.11. večer," upřesnil historik Ladislav Smejkal.